Connect with us

Hareket Kontrolü

Medikal parçaların işlenmesi ve kaldırma performansında yeni gelişmeler

Yayın Tarihi:

-

Medikal endüstrisi için küçük parçaların işlenmesini daha verimli ve daha üretken hale getirmek için kısa süre önce yeni kesme takımı konseptleri piyasaya sunulmuştur. Özellikle kayar kafalı tezgâhlar, küçük parçaların işlenmesi için gelişmektedir ve kesme takımları da tezgâhlarda daha yüksek kapasite kullanımısağlamak için geliştirilmektedir. Birçok takım alanında yeni performans seviyelerine ulaşılmıştır – dönerek diş çekme ve yüksek basınçlı kesme sıvısı ile tornalama bunlara iki güzel örnektir.
CoroMill 325 dönerek diş çekme kesicisi gibi güncel takım gelişmeleri avantajlı diş çekme yöntemini çok daha iyi hale getirmiştir. Dönerek diş çekme, diş oluşturmak için verimli, güvenli ve doğru bir yöntemdir. Yeni kesici konsepti ve değiştirilebilir kesici uçlar kemik vidaları gibi parçalar için önemli avantajlar sunmaktadır.

 CoroMill 325 dönerek diş çekme kesicisi gibi güncel takım gelişmeleri avantajlı diş çekme yöntemini çok daha iyi hale getirmiştir. Dönerek diş çekme, diş oluşturmak için verimli, güvenli ve doğru bir yöntemdir. Yeni kesici konsepti ve değiştirilebilir kesici uçlar kemik vidaları gibi parçalar için önemli avantajlar sunmaktadır.

Geliştirilen mevcut yöntem 

Kemik vidaları gibi yüksek performanslı metallerden yapılmış uzun ve ince vidalarda yüksek hacimde üretim, üretimdeki rekabet seviyesi gibi artmaktadır. Bu özellikle medikal endüstrisindeki tedarikçilerde karşılaşılan bir durumdur; çünkü bu tipteki ürünler daha yüksek hacimlerde işlenmektedir ve dönerek diş çekme mevcut durumda kullanılan yöntemdir. Prosesin yapısından gelen stabilite, yüksek hacimlerde ve zorlu malzemelerde işlemeyi uygun hale getirir.

Avantaj, üretimde çok daha kısa duruş süreleri ile daha uzun takım ömrüdür. Aynı zamanda kesici kenar çizgisinin tokluğu, daha keskin bir kenarın kullanılması ve daha güvenli olması için iyileştirilebilir. Diğer işleme alanlarındaki işleme ilerlemelerinden faydalanılması ve küçük parçalarda döndürme için özel değiştirilebilir kesici uçların ve kesicilerin geliştirilmesi, medikal parçalar için gelişmiş üretim/ekonomi avantajları sağlamıştır.

Kesici uçlardaki geliştirmeler, dönerek diş çekme yönteminin avantajlarından daha fazla faydalanmak için kesici kenarlarda yenilikler için bir araç sağlamıştır. Örneğin kaplamalı semente karbürler çok daha uzun ve tahmin edilebilir takım ömrü ile birlikte daha yüksek kesme hızı imkânları sağlamıştır. Bu parçaların istikrarlı bir şekilde tolerans ve finiş seviyeleri içerisinde kalması ile daha yüksek üretim çıktısı elde edilmesine imkân tanımıştır. PVD/TiAlN kaplamaya sahip olan gibi yeni kesici uç kaliteleri, kesici uç alt tabakasına daha fazla yapışma sağlayan benzersiz ince bir kaplama tabakasına sahiptir. Kalite, özellikle kemik vidalarında kullanılanlar gibi dönerek diş çekme malzemeleri için gerekli olan keskin kenarlar için avantajlı olduğunu kanıtlamıştır.

Çalışma güvenliği ve takım taşıma dönerek diş çekmede daha yüksek işleme performansı elde etmek için gereken ek özelliklerdir. Takım hassasiyeti kesici uç oturmasının kalitesini, kesici uç taşlamasını ve kesici ucun her seferinde kolay ve güvenilir bir şekilde yerleştirilebilmesini belirler. Dönerek diş çekme kesicileri için yeni geliştirilmiş olan kesici uç bağlama kesici kenar pozisyonlamanın doğruluğunu, işleme güvenliğini ve takımın tezgâh içerisinde değiştirme kolaylığını ve süresini iyileştirmiştir. Proses boyunca ihtiyaç duyulan yüksek doğruluğu ve yüzey kalitesini elde edebilmek için düzgün bir teğet kesme işlemi gereklidir.

Bugün dönerek diş çekme kesicileri özel geliştirilmiş hassas taşlanmış kesici uçlar içermelidir ve iş parçaları birçok tipte ve üreticiye ait kayar kafa fener milleri ile uyumlu olmalıdır. Yüksek hacimli üretim için yoğun kullanılan bir proses olmasına rağmen daha fazla üretim ve yeni parça ihtiyaçlarının karşılanması konusunda dönerek diş çekmede daha gelişmiş halka konseptleri için yeni takım teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Değişken küçük lotlarda yılda yarım milyon üretim hacminde kemik vidalarında dönerek diş çekme üretim örneğinde, modern değiştirilebilir kesici uçlu takımın kullanılması üretimde rekabeti önemli oranda iyileştirilerek tasarruf sağlanmasına imkân tanımıştır. Yeni takım, parça ölçüleri toleransların dışına çıkmadan kesici kenarın değiştirilmesi gerekmeden önce dokuz kat daha fazla parça işlenmesi anlamına gelmektedir. Tüm tezgâh duruş sürelerinin ortadan kaldırılmasına ek olarak, kesici bakımının kolaylığı sayesinde önemli takım bekleme süresi tasarrufu sağlanmıştır.

Hassas soğutma jetleri ile tornalama çok sayıda işleme uygulamasında belirli bir süredir önemli oranda geliştirilmiştir. Şu anda teknoloji sadece bir problem çözücü değil, aynı zamanda medikal endüstrisinde çok sayıda parçada performansı optimize etmek için kullanılan bir araçtır. CoroTurn QS-HP konsepti, küçük parçaların tornalanmasında hızlı ve güvenli takım değiştirmeyi yüksek basınçlı kesme sıvısı uygulaması ile birleştirir.

 Hassas soğutma jetleri ile tornalama çok sayıda işleme uygulamasında belirli bir süredir önemli oranda geliştirilmiştir. Şu anda teknoloji sadece bir problem çözücü değil, aynı zamanda medikal endüstrisinde çok sayıda parçada performansı optimize etmek için kullanılan bir araçtır. CoroTurn QS-HP konsepti, küçük parçaların tornalanmasında hızlı ve güvenli takım değiştirmeyi yüksek basınçlı kesme sıvısı uygulaması ile birleştirir.

Gelişmiş kesme sıvısı uygulaması problemleri çözer

Kayar kafalı tezgâhlarda bulunan kesme sıvısı besleme, bugün küçük parçalarda gelişmiş işleme için yeni imkânlar sunmaktadır. İşleme bölgesine konvansiyonel kesme sıvısı akışının yüksek basınçlı kesme sıvısısistemi ile değiştirilmesi çok sayıda işleme avantajı sağlamaktadır. Bu kesme yardımı aracının kullanılmaya başlanması için karmaşık, detaylı kurulumların yapılması gerekmez, çünkü standart takımlar mevcuttur ve dahili kesme sıvısı besleme genel olarak kullanılan bir uygulamadır. Yüksek basınçlı kesme sıvısı ile işleme bir süredir sürekli olarak geliştirilmektedir ve bugünün gelişmiş konsepti ortaya çıkmıştır. En büyük avantaj süper alaşımlar ve düşük karbonlu çelikler gibi talaş kontrolü açısından zorlu olan malzemelerin işlenmesinde performansın ve talaş tahliyesinin iyileştirilmesindedir. 

Yüksek basınçlı kesme sıvısının hassas bir şekilde kesme bölgesine yönlendirilmesi ile takım konseptinin uygulanması şimdi küçük parça işleme için mevcuttur. Bugünkü çözüm hassas yönlendirilmiş kesme sıvısı jetleri ile güvenli takım tutucu bağlamasını birleştirmektedir. Bu özellikle çok sayıda küçük parçanın sınırlı bir alanda olduğu ve değiştirmenin ve ayarın çoğu zaman zor ve zaman kaybına neden olduğu kayar kafalı tezgâhlarda zorlu malzemelerin verimli bir şekilde işlenmesi için yeni bir perspektif açmaktadır. Hem işleme hem de takım değiştirme, kesme sıvısı için yerin, sabitlemenin ve bağlantıların hazır olduğu tezgâhlarda yeni takım tutucu sistemi ile iyileştirilmiştir.

Yüksek basınçlı kesme sıvısına sahip tornalama takımı tipik olarak kesme sıvısını en çok ihtiyaç duyulan yere yönlendiren üç nozula sahiptir. Kesme sıvısı, kesme bölgesinde oluşan ısının nasıl dağıtılacağını, oluşan takım aşınması miktarını, talaşların gerçekte nasıl oluştuğunu ve kesici kenarda meydana gelecek iş parçası malzemesi sıvanma miktarını etkiler. Kesme sıvısı jetleri talaş ile kesici kenardaki serbest yüzey arasında hidrolik bir kama oluşturarak temas uzunluğunu etkin bir şekilde düşürür. Bu hem takım ömrü hem de talaş oluşumu için kanıtlanmış bir etkiye sahiptir. Tezgah içerisinde talaş kontrolü güvenli, operatörsüz üretimi, işlenen parçadaki tolerans ve yüzey kalitesi seviyelerini, artan üretkenlik değerleri ile desteklemektedir .

Yüksek basınçlı kesme sıvısı sistemi küçük parça işleme için bir tezgâhta kolayca uygulanabilir ve takımlar kolay ve hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Bu sadece bir vida ve tutucuyu takım yuvasında sabitleyen yaylı bir kama ile takım tutucunun bağlanması ve çıkarılması sayesindedir. Kesici kenarın doğru ve güvenli konumlanması takım tutucu ayarlandığında ve değiştirildiğinde elde edilir. Tutucu içerisinde dahili kesme sıvısı besleme ve tutucu ve takım yuvası arsında basit, güvenli bir bağlantının birleşimi sayesinde, zorlu ve uzun talaş oluşturan malzemelerde problemsiz işleme medikal endüstrisinde parçaların işlenmesi için kullanılan bir yöntem haline gelmiştir.

QS-HP hızlı değiştirmeli takım tutucunun tek bir vida ile çıkarılması genel olarak takım değiştirme sürelerini üçte birinden daha kısa bir süreye getirir – genel olarak üç dakikadan bir dakikaya. Bağlama kamaları takımın hızlı ve güvenli çıkarılmasını sağlar ve taşıma sırasında düşmesi riskini ortadan kaldırır. Tezgâh içerisine alındığında kesici uç kenarının pozisyonu otomatik olarak kısa tutucu ve durdurucu arasındaki temas ile ayarlanır. Ön ve arka tornalama gerçekleştirildiğinde, güvenli kesici uç kenar pozisyonu ortalama %30 daha az takım hareketi ile doğruluğu artıracaktır.

http://www.sandvik.coromant.com/

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com