Connect with us

Motorlar

STÖBER Servo Motorlarda “Tek Kablo Çözümü”

Yayın Tarihi:

-

STÖBER, encoder üreticisi HEIDENHAIN ile iş birliği yaparak “Tek Kablo Çözümünü (OCS)”nü daha da geliştirerek bu yeni nesli pazara sundu. İleride HEIDENHAIN EnDat® 3 protokolü sayesinde, bu yeni hibrit kablo, motorları ve sürücülerini 100 metreye kadar olan mesafelerde birbirlerine güvenilir bir şekilde bağlayabilecektir. Kullanıcı, senkron servo motor, kablo ve uygun motor sürücüsünden oluşan eksiksiz bir sistem alır.

Daha az alan, daha az kurulum maliyeti!

Bir motoru bir motor sürücüsüne bağlamak için tipik olarak iki kablo kullanılır; biri encoder verilerini iletir, diğeri ise elektrik gücünü. Tek Kablo Çözümü olan OCS’de bir hibrit kablo aynı işi yapabilmektedir. Zayıf iletim kaynaklı hatalar en aza indirilir. Çünkü motor sürücüleri ile motor encoderi arasındaki mesafe 15 metreden fazlaysa, veriler artık hatasız iletilemez. Bu durumda, her kablo için bir çıkış şok bobini (choke) gereklidir. Bu bileşen pahalıdır ve kontrol kabininde fazladan yer kaplar. Bobinler ısı ürettiği için, bazı soğutma sistemi ihtiyacı doğururlar. STÖBERHEIDENHAIN ile iş birliği yaparak bu sorunları çözdü. Mevcut STÖBER tek kablolu çözümünü daha da geliştirdiler ve özellikle hareketli kablo taşıyıcı sistemler ile beraber kullanılan son derece dinamik uygulamalar için optimize ettiler.
Sürekli çalışmada yapılan sayısız laboratuvar testi, beş milyon döngüden sonra dahi veri aktarımının kalitesinin 50 metrelik bir kablo uzunluğunda bile encoder iletişiminde hatasız bir şekilde okunabilecek ve değerlendirilebilecek kadar iyi olduğunu ortaya koydu. Buna karşılık, geleneksel tasarımdaki kablolar, önemli ölçüde daha az döngüden sonra bile ilgili testleri geçemedi.

HEIDENHAINEQI1131 E30-R2 EnDat® 3 encoder serisini 2020’nin sonunda piyasaya sundu. Yeni protokol, güçlü sistemler, yüksek verimli ve çok eksenli uygulamalar için uygun olan STÖBER SC6 ve SI6 serisi servo motor sürücülerinde kullanımı desteklemektedir. STÖBER, iki servo motor sürücüsünü kullanım için optimize etti ve artık EnDat® 3 encoder ile aynı alıcı-verici çipine sahip. Donanım yazılımı da buna göre ayarlandı. Hareket kontrol uzmanı STÖBER, piyasada bu protokolü ve encoderi Tek Kablo Çözümü (OCS) olarak kullanan ilk tedarikçidir. Sonuç olarak, müşteriler iletim, teşhis, güvenlik ve performansta maksimum kaliteden yararlanır – dijital üretimler için idealdir.

Mükemmel uyum ve kusursuzluk tutkusu

Yeni tek kablolu çözüm, EZ ve EZS serisi senkron servo motorlar için tasarlanmıştır. Tabii ki, doğrudan takılan redüktör ile ve entegreli tüm STÖBER redüktörlü servo motorlar ile de kombine edilebilirler. Bu ürün çeşitliliği ve kombinasyon seçenekleri sayesinde, mühendisler çok daha kompakt çözümler tasarlayabilirler. Motor, kablo ve motor sürücülerinden oluşan sistemde ayrıca otomatik sistem kurulumunu sağlayan elektronik bir isim plakası (electronic nameplate) bulunmaktadır. STÖBER elektroniği ile kombinasyon halinde her motor, devreye alma sırasında tak ve çalıştır yoluyla elektronik ve mekanik olarak ilgili verilerini ilgili motor sürücüsüne otomatik olarak gönderir. Sonuç olarak, motorlar benzersiz bir şekilde tanımlanmış olur.

Tek kablo çözümünün faydaları

  • %50 daha az kablo kullanarak kablo taşıyıcı boyutunda ve maliyetinde azalma.
  • Kablo taşıyıcı ağırlığının azalması.
  • Daha az kurulum masrafı, zamandan ve paradan tasarruf sağlar.
  • Daha az kurulum hatası, zamandan ve paradan tasarruf sağlar.
  • Daha az sistem maliyeti.
  • Malzeme faturalarının derlenmesi, sipariş işleme, satınalma, depolama ve gelen denetim için daha az idari maliyet.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com