Connect with us

Elektrik Motorları

Stöber’den, yüksek verimli, kompakt ve sağlam bir motor klasmanı

Published

on

Benzersiz bir Stöber yeniliği: LeanMotor. Asenkron motordan daha hafif ve küçük, bir servo motordan daha ekonomik ve sağlam.

Asenkron motorlar size çok büyük ya da verimsiz mi geliyor? Veya servo motora göre daha ucuz, fakat bir asenkron motor kadar sağlam bir alternatif mi arıyorsunuz? Stöber pazara, asenkron motor ile servo motor arasına konumlanan yepyeni bir klasman getirdi: LeanMotor.

 

Adından da anlaşılabileceği gibi “yalın” bir yapıya sahip. LeanMotor, üzerinde encoder olmayan bir servo motor gibi düşünülebilir. Ancak bir asenkron motor gibi sağlam ve güçlü, neredeyse bir servo motor gibi yüksek performanslı, hassas ve kompakt. Motorların verimliliği %96’ya kadar çıkabiliyor ve ilgili performans grubunda bulunan IE4 verimlilik sınıfını da aşabiliyor. Makine tasarımcıları artık, LeanMotor kullanarak daha kompakt makineler tasarlayarak aynı zamanda kullanıcıları için de çok daha az enerji tüketerek işletme maliyetlerini en aza indiren ve en az bakım gerektiren çözümler sunabilecek.

SC6 ve SI6 tipi sürücüler ile LeanMotor’da encoder bulunmamasına rağmen hız ve tork kontrolü değişken tüm devirlerde (0 d/dk’dan maksimum d/dk’ya kadar) sağlanabilmektedir. Hızdaki sapma %1’den az, pozisyon hassasiyeti ise maksimum ±1° olarak gerçekleşmektedir. En büyük avantajı ise; bunu ilave hiçbir kablo veya ekranlama gerektirmeden sadece standart bir güç kablosuyla yapabilmesi. Opsiyonel olarak da bu motor Stöber’in ürettiği pek çok redüktör ve aksesuar ile (örneğin fren modülü) kombine olarak kullanıcılara sunulabilmektedir.

Günümüzün asenkron motorlarında yüksek miktarlardaki bakır kullanımı zorunluluğu, bu motorları oldukça büyük ve ağır hale getirmektedir. Örneğin bu tip motorların kullanıldığı ve motorun makinenin hareketli olan kısımlarında bulunduğu uygulamalarda (slider, uçan testere, asansör vs.) bu ağırlık tasarımcıya, bu eksenlerin istenilen ivmelerde hareket ettirilmesinde kullanılacak motor ve/veya redüktör seçimini yaparken daha büyük ürün seçimi yapmalarına sebep olmaktadır. LeanMotor seçimi, makine tasarımcısına daha az alanda daha dinamik işler yapabilen makineler tasarlama imkânı sağlar. Ayrıca, bu motor üzerinde herhangi bir elektronik malzeme (encoder ve ilgili elemanlar) kullanılmadığından, bir servo motora göre titreşimlerden ve salınımlardan daha az etkilenir, bu faktörlere bağlı arıza oluşumu da böylece önlenmiş olur.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Elektrik Motorları

Volt Elektrik Motorları geleceği güçlendiren adımlar atmaya devam ediyor

Published

on

By

“Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla yola çıkan Volt Elektrik Motorları, sürdürülebilirlik alanındaki kararlılıkla sektörde önemli adımlar atmaya devam ediyor. İkinci sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan şirket, raporda geleceğe dair güçlü taahhütlerini ve başarılarını detaylandırıyor.

Çevresel inovasyon:

“Geleceği Güçlendiriyoruz” misyonu çerçevesinde, çevresel inovasyona özel önem gösteren Volt Elektrik Motorları; yenilenebilir enerji kullanımı, atık azaltma stratejileri ve karbon ayak izi yönetimi ile çevresel etkisini sürekli olarak azaltmaya odaklanıyor. 

Toplum sorumluluğu:

Volt Elektrik Motorları toplumsal katkılarla geleceği daha yaşanabilir kılmayı hedefliyor. Eğitim projeleri, çeşitlilik konusundaki taahhütleri ve sosyal programları aracılığıyla topluluklara değer katarken, çalışanlarına adil ve destekleyici bir çalışma ortamı sağlamaya devam ediyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik:

Şirketin belirlediği “Geleceği Güçlendiriyoruz” ilkesi, ekonomik sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerini de içeriyor. Finansal başarılarının yanı sıra tedarik zinciri yönetimi ve iş etiği konularında da sorumluluk sahibi olarak hareket ediyor. Adil ticaret prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilir bir ekonominin destekçisi olmaya devam ediyor.

Volt Elektrik Motorları; gelecek vizyonu ile inovasyon, sürdürülebilirlik ve liderlik anlayışıyla sektörde öncü olmaya devam ederek hem şirketin hem de gezegenin geleceğini güçlendiriyor. İkinci sürdürülebilirlik raporu ile şirketin sürdürülebilirlik alanındaki güçlü yönlerini vurgulayarak, paydaşlarıyla açık iletişimi sürdürmeyi amaçlıyor. 

İkinci sürdürülebilirlik raporunu “Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla uyumlu olarak Volt Elektrik Motorları sürdürülebilirlikteki lider konumunu vurgulamaktadır. Paydaşları ile birlikte geleceği güçlendirmek adına yaptığı çalışmaları paylaşarak, şeffaf ve sorumlu bir yaklaşım sergilemeye devam ediyor.

Continue Reading

Elektrik Motorları

Lider markaları tek bir çatıda buluşturan VEK Motor, kaliteyi mühendislikle güçlendiriyor

Published

on

By

40 yıllık sektör tecrübesiyle 2005 yılında faaliyetlerine başlayan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, zengin ürün yelpazesinde yer alan yerli ve yabancı pek çok markayla sektörlere güç aktarmaya devam ediyor. 

Mühendis ağırlıklı kadrosuyla satışın yanı sıra, güç aktarım sektörünün çözüm ortağı olarak öne çıkan VEK Motor; WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER,  KOSTAL, Danfoss, LS Electric ve Yılmaz Redüktör gibi alanında lider markaları, satış öncesi ve sonrası hizmetleriyle güçlendiriyor. 1.600 m2 kapalı alana sahip merkezinde 6’sı mühendis 15 çalışanıyla İstanbul Hadımköy’de faaliyetlerini sürdüren firma; madencilik, demir-çelik, tekstil, gıda, tarım, inşaat ve altyapı, ulaşım gibi sektörler başta olmak üzere 15’ten fazla farklı endüstriye hizmet sunuyor. Sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren teknik bir kadroya sahip firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamanın yanında, tasarım sürecinden saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

Elektrik motorları konusunda sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübeleriyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran ve uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleriyle müşterileri için fark yaratan avantajlar sağlıyor.

Pek çok referans projede yer alan ve birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleriyle hizmet veren VEK Motor; alçak gerilim elektrik motorlarında dünyanın lider üreticileri arasında yer alan WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini üstleniyor, WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak hizmet veriyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda ve özel elektriksel tasarımda motorları da ürün gamında bulunduran VEK, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv, 6kv, 10kv, 13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et