Connect with us

Elektrik Motorları

Stöber’den, yüksek verimli, kompakt ve sağlam bir motor klasmanı

Yayın Tarihi:

-

Benzersiz bir Stöber yeniliği: LeanMotor. Asenkron motordan daha hafif ve küçük, bir servo motordan daha ekonomik ve sağlam.

Asenkron motorlar size çok büyük ya da verimsiz mi geliyor? Veya servo motora göre daha ucuz, fakat bir asenkron motor kadar sağlam bir alternatif mi arıyorsunuz? Stöber pazara, asenkron motor ile servo motor arasına konumlanan yepyeni bir klasman getirdi: LeanMotor.

 

Adından da anlaşılabileceği gibi “yalın” bir yapıya sahip. LeanMotor, üzerinde encoder olmayan bir servo motor gibi düşünülebilir. Ancak bir asenkron motor gibi sağlam ve güçlü, neredeyse bir servo motor gibi yüksek performanslı, hassas ve kompakt. Motorların verimliliği %96’ya kadar çıkabiliyor ve ilgili performans grubunda bulunan IE4 verimlilik sınıfını da aşabiliyor. Makine tasarımcıları artık, LeanMotor kullanarak daha kompakt makineler tasarlayarak aynı zamanda kullanıcıları için de çok daha az enerji tüketerek işletme maliyetlerini en aza indiren ve en az bakım gerektiren çözümler sunabilecek.

SC6 ve SI6 tipi sürücüler ile LeanMotor’da encoder bulunmamasına rağmen hız ve tork kontrolü değişken tüm devirlerde (0 d/dk’dan maksimum d/dk’ya kadar) sağlanabilmektedir. Hızdaki sapma %1’den az, pozisyon hassasiyeti ise maksimum ±1° olarak gerçekleşmektedir. En büyük avantajı ise; bunu ilave hiçbir kablo veya ekranlama gerektirmeden sadece standart bir güç kablosuyla yapabilmesi. Opsiyonel olarak da bu motor Stöber’in ürettiği pek çok redüktör ve aksesuar ile (örneğin fren modülü) kombine olarak kullanıcılara sunulabilmektedir.

Günümüzün asenkron motorlarında yüksek miktarlardaki bakır kullanımı zorunluluğu, bu motorları oldukça büyük ve ağır hale getirmektedir. Örneğin bu tip motorların kullanıldığı ve motorun makinenin hareketli olan kısımlarında bulunduğu uygulamalarda (slider, uçan testere, asansör vs.) bu ağırlık tasarımcıya, bu eksenlerin istenilen ivmelerde hareket ettirilmesinde kullanılacak motor ve/veya redüktör seçimini yaparken daha büyük ürün seçimi yapmalarına sebep olmaktadır. LeanMotor seçimi, makine tasarımcısına daha az alanda daha dinamik işler yapabilen makineler tasarlama imkânı sağlar. Ayrıca, bu motor üzerinde herhangi bir elektronik malzeme (encoder ve ilgili elemanlar) kullanılmadığından, bir servo motora göre titreşimlerden ve salınımlardan daha az etkilenir, bu faktörlere bağlı arıza oluşumu da böylece önlenmiş olur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com