Connect with us

Redüktörler

Tahrik sistemlerinin tatlı yüzü

Yayın Tarihi:

-

 

Kakao çekirdeğinden çikolata elde edilinceye kadar bir dizi proses bulunmaktadır. Bu proses adımları süresince, farklı malzemeler ve bunların karışımları saatler ve günler boyunca, neredeyse sürekli hareket halinde kalırlar.

 

Avusturya’nın güneydoğusunda bulunan Zotter Schokoladen çikolata fabrikasındeki tahrik ünitelerinin,sağlam ve güvenilir olmaları büyük önem taşımaktadır: Çünkü en üst kalitedenihai ürün eldesi için üretim akışının düzgün olması esastır. Bu bağlamda ZotterSchokolade yıllardır, konveyörlerinde, karıştırıcılarında ve pompasistemlerinde NORD DRIVESYSTEMS motorlu redüktörlerini tercih etmekte vekullanmaktadır.

 

Kavrulmuşve öğütülmüş Siyah Altın

Fabrikalarının operasyonunun her zaman sorunsuz şekilde yürüyeceğine olan güvenleri neticesinde, Zotter’in beyin takımı tüm enerjilerini inovasyon çalışmalarına kanalize etmektedirler. Firma her yıl, çok çeşitli içerikler, malzemeler kullanarak  elde ettiği düzinelerce yeni tadı müşterilerinin beğenisine sunmaktadır. Bu tadlar arasında ananastan limona, hindistan cevizinden peynire, ve hatta bunlardan daha iddaalıları bulunmaktadır. Bunun yanında, Zotter’in bar ve şekerlemeler olmak üzere 365 değişik ürünü piyasada bulunmaktadır.  Her ne kadar egzotik tadlar, yeni buluşlar olsada, klasik çikolata geniş ürün yelpazesinin temel ürünü olarak kalmaktadır. Zotter, çikolatasını kendi tariflerine göre üretiyor, bu küçük bir üretici için oldukça sıra dışıdır.

Fabrikaya teslim edilenkakao çekirdekleri temizlenir ve daha sonra 100 °C üzerindeki sıcaklıklarda birkaç dakika kavrulur ve devamında buhar basıncında sterilize edilmektedir. 0,75 kW gücündeki tahrik üniteleri yıkama, kavurma ve sterilizasyon istasyonları arasındaki taşımayı sağlamaktadır. Daha sonraki adımda bulunan kırıcı, ön kavrulmuş kahve çekirdeklerinin kabuklarını soymaktadır. Takiben, NORD tahrik ünitesince çalışan bir öğütücü, kahve çekirdeklerini macun kıvamına getirmekte ve daha sonra karıştırıcıya pompalamaktadır. Bu adımda, 4 kW güç değerinende motorlu redüktörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Karıştırıcı içerisindeki macun kıvamındaki kakao’ya şeker ve bazı reçeteler için süt tozu eklenmektedir. Bütün bunların üzerine 1,1 kW gücündeki pompalar vasıtarıyle yan taraftaki tanklardan ekstra kakao yağı ilave edilmektedir.

Katıhale geçen sıvı

Kakao kütlesi diğer malzemeler ile karıştırılarak boca edilebilir bir hale gelmektedir.  İnce bir doku elde etmek amacıyla, karışım dönen bir makinada kavrulmaktadır. Daha sonra 4 kW gücündeki sonsuz vidalı helisel motorlu redüktör sıkıştırmayı sağlamak için kullanılmaktadır. NORDBLOC.1 tip motorlu redüktör sayesince bu tahrik ünitesin inovatif bir yapı oluşturmaktadır. Bu yapıda, dişliler rulman delikleri boyunca dizilen ve monte edilmekte olup, eksenden eksene olan mesafe ise klasik helisel dişlileriki gibi kalmaktadır. Miller de piyasadaki diğer mono blok redüktörlerinkinden daha büyüktür. Redüktörlerde kullanılmakta olan daha büyük rulmanlar neticesinde minimize edilmiş olan radyal ve aksiyal kuvvetler sebebiyle tahrik ünitesi daha güçlü ve dayanıklıdır.   Daha geniş rulman yatakları sayesinde, müşterilerimizden gelen spesifikasyonların, örneğin özel mil çapı, boyu vb. Ihtiyaçlar, esnek bir sekilde uygulayabilmesine imkan sağlamaktadır.

Vekatı sıvıya dönüşünce

Katı haldeki ara mamuller konveyörler vasıtası ile 5adet merdaneden geçmekte ve adım adım incelmektedir.  Bu adımın neticesinde de karışım çikolata üretiminin son adımına ulaşmaktadır. Bühler’in özel endüstri know-how’ı sayesinde geliştirilen tek milli konçlama ünitesi, karışımdaki su miktarını azaltarak pürüzsüz, ipeksi dokunun kazanılmasını sağlar. Sofistik ısı işlemleri neticesinde acı tad veren içerikler karışımdan buharlaştırılmakta ve geriye arzu edilen aromalar kalmaktadır. Bu uygulamada, NORD tahrik üniteleri taşıma, karıştırma ve pompalama işlemlerinde kullanılmaktadırlar.  Önden milli bir motorlu redüktör konç makinasının malzeme ile doldurulmasını sağlamaktadır. Ürün tarifine göre, sıvı haldeki çikolata kütlesi yüksek sıcaklıklarda istenilen doku ve aromatik yapi elde edilinceye  karıştırılmaktadır. Karıştırma süresi 48 saatekadar ulaşabilmektedir. Karıştırıcı kolları, yerden tasarruf sağlayan direkt tahrik ünitesince hareket ettirilmektedir.  Bu kısımda 55 kW motor gücü değerine sahip parallel milli motorlu redüktör hareketi sağlamaktadır. Daha sonra konçlanmış karışım helisel milli bir motorlu redüktör ile tahrik edilen pompa sistemi ile boşaltılmaktadır.

Sonuç olarak

Çikolata üretiminde kullanılan, öğütücü, karıştırıcı ve birçok konveyör, pompa hatlarında güvenebilir tahrik sistemlerine ihtiyac duyulur.

Zotter Schokolade fabrikasındaki farklı tipte NORDDRIVESYSTEMS motorlu redüktörleri mekanik güç iletimini  üstlenmektedir.  Zotter’de üretim prosesinin yöneticisi olan Thomas Linshalm:  “Her ne kadar, fabrikamız bünyesinde yer alan çok sayıdaki motorlu redüktörlerimiz sorunsuz olarak çalışsa da, gerek duyulan bir anda yedek parçaya kolayca ulaşabilmenin bizim  için çok önemli.” diye ifade etmektedir.

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com