Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

TALAŞLARIN UÇUŞTUĞU YERDE, TAKIM TUTUCU, PROSES GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ ROL OYNAR…

Yayın Tarihi:

-

Talaşların uçuştuğu yerde, takım tutucu, proses güvenliği için önemi rol oynar…

 

2016 yılında, Pilatus Aircraft Ltd şirketi, aluminyumdan imal gövde parçalarının işlenmesi için yeni üretim sistemlerine yatırım yaptı ve yüksek hızda işleme operasyonlarında, istenilen yüzey kalitesi ve hassasiyetleri elde etmek için, HAIMER tarafından sağlanan çözümlere güvendi: geniş çeşitliliğe sahip takım tutucular ve bu tutucular ile uyumlu olan shrinkleme ve balanslama makinaları.

B01_HAIMER_Pilatus_PC-12 NG_1557

Başarılı »Pilatus Turboprop multi-role aircraft PC12»:diğer tüm Pilatus uçakları gibi, çoğunlukla alüminyum yapı elemanları içermektedir.

Resim: Pilatus Aircraft

 

Hassas işleme endüstrisi içerisinde havacılık söz konusu olduğunda, tek şey öne çıkmaktadır:  talaş kaldırma. Bu durum, alanında  tek İsviçreli uçak üreticisi olan Pilatus Aircraft Ltd şirketi için de aynı öneme sahiptir. İsviçre´nin Stans şehrinde yer alan genel merkezde, herşey genelde »uçuş» konusu üzerinde toplanmaktadır, fakat gövde parçalarının işlenmesi de ayrıca önem taşımaktadır. 2016 yılında Pilatus şirketi, üretimdeki kalite ve verimliliği arttırmak adına »hacimli işleme» konusunda oldukça modern yatırımlar yapmıştır. Geliştirilmiş olan üretim sisteminin ana unsurları, güvenilir bir işleme süreci içerisinde en yüksek kaliteyi garanti eden ve tam otomasyon ile çalışan iki yeni esnek üretim istasyonundan oluşmaktadır.

 

Walter Duss, Frezeleme Departmanı Direktörü, hassas balanslı takımların önem ve gerekliliğine dikkat çekerek: ” HAIMER balanslama cihazında balansı alınmış, kullanıma hazır, montajı tamamlanmış, nihai takım ve tutucu bileşkesi ve HAIMER takım tutucuları, titreşimsiz ve pürüzsüz bir yüzey garanti edebilir. Buna ek olarak, yüksek salgı hassasiyeti, işmilinin ve takımların kullanım ömrünü kolayca anlaşılır bir şekilde arttırmaktadır.»

 

Pilatus şirketinde Takım Sorumlusu ve Mekanik İşleme Takım Lideri olan Patrik Odermatt´ın tecrübelerine göre, uzun süreli süreklilik ve yüksek salgı değeri sağlayabilen yüksek kaliteli takım tutucular kesinlikle fiyat-performans olarak başarılı sonuçlar vermektedir. Bu neden dolayı kendileri, HAIMER ile uzun süreden beri çalışmaktadır. Patrik Odermatt, Pilatus´un kendi »takım yönetim servis merkezi» olarak hizmet veren takımhanesinde yer alan HAIMER Shrink Fit Takım Tutucuları, Yüksek Hassasiyetli Pens Tutucuları, ön ayarlama, shrinkleme ve balanslama makinalarını kullanmaktadır. “Kalite, fiyat-performans dengesi, danışmanlık ve destek ile ilgili konularda, HAIMER ile bugüne kadar olan tecrübelerimiz bize güvenimizin karşılığını en iyi şekilde vermiştir» diye düşüncelerini belirtmiştir. “Bundan dolayı, yeni üretim sistemimiz söz konusu olduğunda sadece HAIMER takım tutucu teknolojisine güvendik. Özellikle, HAIMER Standart Shrink Fit Tutucular, ultra-kısa ve uzun Power Shrink Tutucular, Power Mini Shrink Tutucular, Power Pens Tutucular ile sıkılan takımları ve özel Yüzey Frezeleme Malafalarını kullanıyoruz.»

 

Pilatus, özellikle duvar kalınlığı ≤ 1.2 mm olan ve derin ceplere sahip olan birçok farklı parça ile çalıştığından dolayı, geniş çeşitliliğe sahip HAIMER takım tutucuları bu noktada büyük öneme sahiptir. Ayrıca HAIMER, işmili arayüzü ile ilgili de, ne kadar esnek olabileceğini  göstermiştir: yeni üretim sistemleri için özel bir HSK-A63/80 takım tutucu gerekli olmuştur. Pilatus ile yapılan işbirliğinin ardından, HAIMER  yeni arayüz için program geliştirmiş ve bu yeni ürünü, standart ürün portföyü içerisine eklemiştir.

 

Buna ek olarak HAIMER, RFID veri taşıyıcısını takım üzerine sabitleyen patentli mekanik kilit »Data-Lock» sistemi ile yenilikçi özelliğini de kanıtlamıştır. Pilatus bu çözümü, en yüksek devirde bile veri taşıyıcıların güvenli bir şekilde kilitlenmesini ve takım tutucudan ayrılmamasını garantilemek için kullanmaktadır.

 

Takım uzmanı Odermatt´a göre, HAIMER ile çalışmanın en iyi avantajlarından biri tüm takım tutucu teknolojisinin tek bir kaynaktan sağlanabilmesidir. Odermatt bu konudaki düşüncelerini şöyle dile getirmiştir : »Her bir HAIMER Shrink Fit Takım Tutucu için gerekli olan parametreler, hali hazırda tutucu üzerinde kısa bir kod ile belirtilmiş. Performans ve ısıtma süresi en ideal seviyesinde ve güvenilir shrinkleme sadece bir tuşla garanti edilebiliyor. Balanslama işlemi de bir o kadar kolayca yapılabiliyor».

B02_HAIMER_Pilatus_B7A0098
Pilatus içerisindeki yeni üretim sistemleri sürekli olarak HAIMER takım tutucuları ile donatılmaktadır.(resimde: HSK-A 63/80 arayüzlü shrink fit tutucu) resimler: HAIMER
                          
B03_HAIMER_Pilatus_7962 / B03_HAIMER_Pilatus_B7A0338
»Multi role aircraft PC-12» için uçak kanadı askısı: 380kg ham parça, 35kg luk nihai parçaya dönüştürülmüştür.
B04_HAIMER_Pilatus_7966
%95´ten daha fazla talaş kaldırma miktarı ile tipik gövde parçaları.
B05_HAIMER_Pilatus_7954
Takımhane´deki balansı alınmış takımlar her daim kullanılmaya hazırdır.
B06_HAIMER_Pilatus_B7A9283
Kolay ve tekrarlanabilir shrinkleme işlemi: her bir HAIMER Shrink Fit Tutucu için gerekli parametreler HAMER Power Clamp Premium shrinkleme cihazına entegre edilmiştir.
B07_HAIMER_Pilatus_B7A9578
HAIMER Tool Dynamic Comfort Balanslama makinası ile, tüm takımların parçalarının balanslama değeri incelenmiş ve G2.5 33,000 dak./devirde belirlenmiştir.
B08_HAIMER_Pilatus_B7A9237 / B08_HAIMER_Pilatus_Data-LockB1 / B08_HAIMER_Pilatus_Data-LockB2
RFID Çipi (önemli takım verilerini saklayabileceğiniz veri taşıyıcı) için HAIMER, çipin okuma ve yazma kalitesini etkilemeyen (yüksek hızlı işlemelerde bile) ve çipi takım tutucu üzerine güvenli bir şekilde sabitleyen mekanik kilitleme sistemi sunmaktadır.
B09_HAIMER_Pilatus_7931
Patrik Odermatt, Mekanik İşleme Takım Lideri, ve Walter Duss, Frezeleme Bölüm Direktörü, aynı görüşü savunmaktadırlar: “HAIMER bizim için ideal bir partnerdir. Bize, takım tutucular ile kolaylıkla çalışabileceğimiz shrinkleme ve balanslama makinaları sağlamaktadır. Bugüne kadar olan tecrübelerimiz ürünlerin kalitesinin sürekli olarak artmakta olduğunu göstermektedir.»
B10_HAIMER_Pilatus_B7A9699
Uçak üreticisi Pilatus firmasından Patrik Odermatt (solda) ve Walter Duss (ortada) ve HAIMER´de takım tutucu uzmanı Tobias Völker, hacimli metal kesme alanındaki başarılı işbirliğinden oldukça memnun olduklarını belirtmişlerdir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com