Connect with us

Genel

TEMA ve Nestle fıstık üretiminde verimlilik için iş birliğini sürdürüyor

Yayın Tarihi:

-

 

Dünyanın ilk Antep fıstıklı çikolata markası Nestlé DAMAK ile TEMA Vakfı’nın 2011 yılında başlattığı, Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimlilikte büyük fark yaratan Fıstığımız Bol Olsun projesinde 5 yıl sürecek ikinci aşamaya geçildi. Projenin 2014-2018 yılını kapsayan ikinci aşamasında, bölgedeki üreticilere sürdürülebilir fıstık üretimi uygulamalarıyla sağlanan verim artışının üreticiye kazanç olarak yansıması, fıstığın verim ve kalitesini etkileyen sorunlara çözüm üretmek ve anıtsal değeri olan ağaçların koruma altına alınması yönünde çalışmalar yürütülecek.

 

Nestlé DAMAK ile TEMA Vakfı’nın iş birliğiyle2011 yılından bu yana yürüttüğü ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Antep fıstığıüretiminde büyük başarı elde edilen Fıstığımız Bol Olsun projesinde 2014 yılıbaşından itibaren ikinci aşamaya geçildi. Projenin 2014-2018 arası dönemi kapsayan ikinciaşamasında, birinci aşamada elde edilen deneyim ve birikimlerin bölgelereyaygınlaştırılması ile sağlanacak verim ve kalite artışının ülkemizin Antep fıstığıekonomisinde önemli miktarda katma değer yaratması hedefleniyor.

 

Ağaç başına verimlilikte % 49 artış,çıtlama oranında % 24’lük artış sağlanan, komşu bahçelere göre verim artışıdekar başına ortalama % 123 olarak gerçekleşen projenin 5 yıl olarak planlanan ikinci etabında ise daha fazla sayıda çiftçiye ulaşılması amaçlanıyor. Projeninikinci aşamasında, uygulanan sürdürülebilir fıstık üretimi uygulamalarıylasağlanan verim ve kalite artışının üreticiye kazanç olarak yansıması, fıstığınverim ve kalitesini etkileyen sorunlara çözüm üretmek ve anıtsal değeri olanağaçların koruma altına alınması yönünde çalışmalar yürütülecek.

 

Bu çerçevede projeninikinci aşamasının ilk yılı olan 2014’te, Gaziantep’in Nizip, Karkamış veOğuzeli ilçelerinde düzenlenen bilgilendirme toplantılarına 118 çiftçi katıldı.Yine aynı ilçelerde düzenlenen teorik ve uygulamalı eğitimlere 211 çiftçikatıldı. Mentörlük hizmeti verilecek alanlar ve 401 aday üretici belirlendi. Çalışma sahası, Oğuzeli 2, Nizip 5 veKarkamış 2 olmak üzere toplam 9 ayrı bölgeye ayrıldı.

 

Projeninikinci aşamasında 2015 yılında yapılacak faaliyetler de planlandı. Buna göre buyıl çiftçilere Antep fıstığı yetiştiriciliği eğitimleri verilecek, örnek projebahçelerine geziler düzenlenerek bilgilendirme yapılacak, Barak Ovası konusundabilgilendirme toplantıları yapılacak, Halk Eğitim Merkezi’nde Antep fıstığında aşılamave budama eğitimleri verilecek.

 

“5 yıllık ikinci etap bölgeye daha fazla katkıdabulunacak”

 

Nestlé TürkiyeÇikolata ve Şekerleme Grubu Genel Müdürü Oben Akyol, konuyla ilgili olarak

“Nestlé olarak faaliyet gösterdiğimiz herülkede değer yaratmayı ve var olan değerleri birlikte yaşatmayı, içindebulunduğumuz topluma karşı taşıdığımız bir sorumluluk olarak görüyoruz” dedi

Nestlé‘nin “Ortak Değer Yaratmak” anabaşlığı altında ifade edilen bu yaklaşımla dünyanın çeşitli ülkelerinde‘beslenme, su ve kırsal kalkınma’ alanlarında topluma değer katan birçok projeyürüttüğünü ifade eden Akyol, şunları söyledi:

 

“TEMA Vakfıile birlikte yürütülen Fıstığımız Bol Olsun projesi de bu kapsamdagerçekleştirdiğimiz bir çalışma. Türkiye, Antep fıstığı üretiminde dünyasıralamasında İran ve ABD’nin ardından üçüncü sırada bulunuyor. Ancak ülkemizindaha da büyük bir potansiyeli var. Bu açıdan Antep fıstığı üretimindesağlanacak her türlü iyileştirme Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli.Projemizin ilk 3 yılının uygulama sonuçları veçıktılar, verimli. Birinci etabaait başarılı sonuçlar bizler için büyük bir mutluluk ve aynı zamanda motivasyonkaynağı oldu. Fıstığımız Bol Olsun projesi 3 + 5 yıl olarak planlandı. 5 yıl sürecekikinci aşamada yapacağımız çalışmaların bölgeye daha fazla katkıda bulunmasınıamaçlıyoruz.”

 

“İşinÖzü Toprakta”

 

Projeye yönelik paylaşımlarda bulunan TEMA VakfıYönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç daProjenin ikinci etabını, Gaziantep’in Antep fıstığıüretiminin %60’ını karşılayan, buna rağmen ortalama verimin çok düşük olduğu BarakOvası’nda yürüteceklerini, projenin ilk üç yılında edinilen bilgi, deneyim vebirikimin, bölge üretcilerinin sorunlarına da çözüm üretecek şekildekurgulandığını söyledi:“Fıstığımız BolOlsun Projesi’ uygulamaları esasen toprağın bir ekosistem olarak korunmasını veAntep fıstığı ağaçlarının fizyolojik özelliklerine uygun kültürel uygulamalaradayanıyor. Toprağı sağlıklı kılarak sahada sürdürülebilirlik temelinde belirlenenuygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz, üretimin en yüksek,verimin en düşük olduğu Gaziantep’in Karkamış, Nizip ve Oğuzeli ilçelerinikapsayan Barak Ovası’nda verimi ve kaliteyi artırmak. Bölgede yaratılacakdeğerin, bilginin yaygınlaştırılmasıyla sağlanacak verim ve kalite artışınınbaşta üreticilerin olmak üzere bölgenin gelirlerinin de artmasına katkısağlayacağına inanıyoruz ” dedi.

 

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com