Connect with us

Kaplin ve U-Bağlantıları

Tüm kaplinler aynı değildir

Yayın Tarihi:

-


Canan Mutcali
Rexnord Turkey
Bölge Satış Müdürü

Tüm kaplin uygulamaları aynı değildir. Tüm kaplinler de aynı değildir. O yüzden bir flexible şaft kaplin seçimi hiç kolay değildir.
Flexible şaft kaplinler, aktarma organı sisteminde, bir motor veya makineden aldığı gücü, redüktör, pompa veya jeneratör gibi bir tahrik sistemine aktararak döner ekipmanları birbirine bağlamaktadır.

Flexible şaft kaplinin en önemli fonksiyonlarından birisi, eksenel birleşik şaftlardaki kaçınılmaz hizalama hatalarını telafi etmektir. Eğer hizalama problemi çözülmez ise, gürültü, vibrasyon, güç kaybı veya rulman, keçe ve parça aşınması gerçekleşir. En kötü durumlarda, şaftlar bile aşınabilir.
Bir kaplin, aktarma organı sisteminde, bağlı olduğu ekipmanı, maddi zarardan feci kazalara kadar pek çok olumsuzluğa sebep olabilecek aşırı yüklerden koruyarak,  bir sigorta görevi de görmelidir. Bu yüzden, bir kaplin tedarikçisi için, kaplin seçimi yapmadan önce tüm uygulama parametrelerini dikkatlice irdelemek ve son kullanıcının ihtiyaçlarını tam olarak anlamak çok önemlidir.   

Çok fazla seçenek?
İki tip, birbirinden çok farklı flexible şaft kaplin vardır:
Mekanik flexible şaft kaplinler 1Dişli ve Yaylı dizaynlar gibi– harekete izin veren veya kaplin montajında, parçalar arasındaki boşlukları kullanarak esneyen;
Malzemesi flexible kaplinler, dizaynında yumuşak esneyen element ile harekete izin veren.
İki tip malzemesi esnek  kaplin vardır: Elastomerik ve Metalik.
Mekanik flexible dizayn, burulmada sert ve oldukça sağlam olup, daha büyük çaplı şaft uygulamalarında kullanıma uygundur.
Malzemesi flexible dizayn, burulmada yumuşak olup, aktarma organı sisteminde, ortalama titreşim ve ani yükleri absorbe edecek sönümleme mekanizması görevi görür.

Daha çabuk, daha kolay ve daha güvenli
Wrapflex, döner ekipman üretici ve kullanıcıları için en BASİT ve en EKONOMİK kaplin çözümüdür. Yerinde değişen element özelliği ile bir diğer elastomer dizaynıdır. Bu müşterilerimiz için ne demektir? Bu dizayn, hızlı ve kolay element değişimi sağlamakta ve hubların sökülmesi ile zaman harcamayı ve motor veya tahrik sistemini tekrar hizalama ihtiyacını gerektirmemektedir. Böylelikle duruş süresi azalır. Falk Wrapflex’i kullanan müşteriler, bu yerinde değişim dizaynı ile üretim artışı ve proses güvenirliliği kazanmışlardır.

Wrapflex kaplinin değişimi için dört adım:

  • Adım 1: Kapağı kenara çek.
  • Adım 2: Eski elementi sök.
  • Adım 3: Yeni elementi sar.
  • Adım 4 : Kapağı elementin üstüne getir ve cıvataları sık.
  • Bu işlem ne kadar sürer ve duruş süreniz ne kadardır?

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com