Connect with us

Elektrik Motorları

Dünyanın en yüksek itiş gücüne sahip roketi Falcon Heavy, Mars yörüngesinde

Yayın Tarihi:

-

Space Exploration Technologies Corporation yani SpaceX firması, 6 Şubat Salı günü, Falcon Heavy ismini verdiği roketin ilk test fırlatışını ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nde gerçekleştirdi.

Elon Musk’ın şirketi 2011’den beri uzay çalışmaları sürdürüyor ve bu süreçte başka denemeler de yapıldı. Fakat Falcon Heavy’i diğer roketlerden ayıran -roketle birlikte uzaya bir Tesla Roadster gönderilmesinin dışında- belirli özellikler mevcut.

Falcon Heavy’de Merlin motorlar kullanıldı. Bu motor şu ana kadar yapılmış en verimli itici roket olmak özelliğine sahip. 70 metre uzunluğundaki Falcon Heavy’in, hem gövde hem de booster’larında bu roketten 9 tane kullanılmış. Bu roketler 60 tonluk bir yükü dahi uzaya çıkarabilecek bir itiş gücü üretiyor ki “heavy” isminin kaynağı da bu muazzam itiş gücü. Falcon Heavy’in roketleri sağladıkları yüksek itiş gücüyle diğer roketlerden çok daha yüksek bir enerji üretirken yüksek bir de yakıt verimi sunuyor. Bu da, “verimlilik” tüm Elon Musk projelerinin ana hedeflerinden biri olduğundan, SpaceX için olmazsa olmaz bir kriter.

Elon Musk ve şirketi SpaceX uzun menzilli bir roket için çalışmaya 2011 yılında başlamıştı. Falcon Heavy’in fırlatılmasından bir gün önce ise Musk, “İnsanlar ya muhteşem bir yolculuk izleyecek ya da onlara pahalı bir havai fişek gösterisi sunacağız” demişti. Fakat SpaceX yalnızca muhteşem bir yolculuk sunmakla kalmadı, “tekrar kullanılabilen roketler” çağını da başlatmış oldu. Şirket 21 Aralık 2015’te, Falcon 9 roketini fırlattıktan sonra tekrar Dünya’ya döndürerek dikey inişi başarmıştı. Bundan 3 yıl sonra ise Falcon Heavy ile yeni bir başarıya daha imza atarak dünya üzerinde kullanılan en güçlü roket sistemine bağlanmış 3 roketini geri indirmeyi denedi. Bunlardan yanlarda bulunan 2 tanesi başarıyla inerken, merkez roket olarak adlandırılan üçüncüsü denize çakıldı. Bu durum başarısızlık gibi gözükse bile ilk deneme için etkili bir sonuç olarak kabul ediliyor. İki roketin aynı anda yere inişlerinin oluşturduğu inanılmaz görüntü ise işin diğer bir çarpıcı boyutu.

Elon Musk hiç kuşkusuz feyz veren bir karakter. Onun büyük başarısının sırlarından biri de yüksek bir reklam zekâsına sahip olması olabilir. Falcon Heavy’e bir Tesla Roadster yüklenmiş olması ve aracın ön paneline “Don’t Panic” yazılıp, torpido gözüne de “Otostopçunun Galaksi Rehberi” kitabının ve bir havlunun koyulmuş olması, en az bu müthiş deney kadar ilgi çekti ve konuşuldu. Kırmızı Tesla Roadster’ın teybinde ise David Bowie’nin Space Oddity şarkısı çalmaya devam ediyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com