Connect with us

Genel

Türk Henkel 50’nci yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

-

13 Temmuz 2013 Cumartesi 16:48
İstanbul’da 1963 yılında kurulan Türk Henkel; Persil, Pril, Vernel, Schwarzkopf, Fa, Diadermine, Pritt ve Loctite gibi lider markalarıyla 50 yıldır yaşamın her alanında yenilikçi ürünler ve çözümler sunuyor.

IMG_7764_478x279

Türk Henkel, ileri teknolojisi ve dünya çapındaki bilimsel ağı sayesinde tüketicilere 50 yıldır en yenilikçi ürün ve çözümleri sunuyor. Persil, Pril, Vernel, Schwarzkopf, Fa, Diadermine, Pritt ve Loctite gibi lider markaları, 1500 çalışanı, 3 modern üretim tesisi ve 8 bölge müdürlüğüyle “Çamaşır ve Ev Bakımı”, “Güzellik ve Bakım”, “Yapıştırıcı Teknolojileri” alanlarında faaliyetlerini başarıyla yürüten Türk Henkel, Türkiye ekonomisine de önemli katkılarda bulunuyor.

Henkel’in büyüme stratejisinde anahtar ülke Türkiye

Türkiye’deki 50’nci yıl nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, Henkel’in Türkiye’de büyümeye kararlı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Henkel, 2012 yılı için belirlediği yüzde 14 oranındaki iddialı kârlılık hedefini yakaladı ve dünya genelindeki satışları 16 milyar 510 milyon Euro’ya yükseldi. Türk Henkel bu büyümeye en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri olarak Henkel’in en büyük 10 ülkesi arasında yer alıyor. 2016 yılı için yeni bir strateji belirleyen Henkel, faaliyetlerinin yükselen pazarlarda artırılmasına odaklanarak, satışlarını 10 milyar Euro’su yükselen pazarlardan olmak üzere 20 milyar Euro’ya çıkarmayı hedefliyor. Yükselen pazarlardaki bu büyüme hedefi bizi anahtar ülkelerden biri haline getirecek. Türk Henkel olarak ‘Yaşam Nerede Henkel Orada’ diyerek 50 yıldır Türkiye ile birlikteyiz. En kaliteli ve yenilikçi ürünler sunarak müşterilerimizin hayatını zenginleştirmeyi her zaman sürdüreceğiz.“

IMG_7643_386x280

Henkel yenilikleriyle yaşamın her alanında büyüyor

Türk Henkel, faaliyette bulunduğu üç alanda da rekor büyüme gerçekleştiriyor. Türk Henkel’in satışları, 2012 yılında yüzde 10’nun üzerinde artarak cirosu yaklaşık 405 milyon Euro’ya ulaştı. Tüm faaliyet alanlarında pazarın genel büyümesinin üzerinde bir performans göstererek konumunu güçlendirdi.

Türk Henkel geçtiğimiz 50 yıl boyunca Türkiye’yi sayısız yenilikle tanıştırdı. Türkiye’deki ilk sıvı bulaşık deterjanı Pril, ilk yumuşatıcı Vernel ve ilk sıvı saç kremi Gliss, ilk stick yapıştırıcı Pritt Türk Henkel ile hayatımıza girdi. Türk Henkel sadece son 5 yılda 50 milyon Euro yatırım gerçekleştirdi. Henkel’in 2012 yılına ait cirosunun yüzde 26’sı son 3 yıl içinde piyasaya sunulan yeni ürünlerden karşılandı.

IMG_7778_393x280

Yeni yatırımlarla üretim artışına odaklanıyor

Türkiye için değer yaratan yatırımlarına hız kesmeden devam eden Türk Henkel, sürekli büyüyen iş hacmini desteklemek üzere mevcut kapasitesini artıracak yatırımları da hayata geçiriyor. Çamaşır ve Ev Bakım alanında üretim yapan Ankara’daki fabrikasına 2012 yılında 7 milyon Euro’yu aşkın yatırım gerçekleştiren Türk Henkel, 2013 yılında da yaklaşık 7 milyon Euro yatırım daha yapacak. İnovasyon ve sürdürülebilir gelişme odaklı bu yatırımla deterjan üretimi artacak, iş güvenliği ve enerji tasarrufu alanlarında gelişme sağlanacak.

 50.yil-logo_208x280 

Henkel sürdürülebilirlik ve sosyal değer yaratmaya odaklanıyor

Henkel, tüm faaliyetlerinde sürdürülebilir gelişmeye ve sosyal değer yaratmaya odaklanıyor. Son 11 yılda su tüketimini yüzde 44, enerji tüketimini yüzde 43, atık ayak izini metrik ton çıktı başına yüzde 53 azaltan Henkel, 2012 yılında üst üste 6’ıncı kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde sektör lideri oldu.

Uzun ve kısa vadeli hedefler belirleyen Henkel, 2030 yılına kadar verimliliğini üç kat artırmayı amaçlıyor. Ayrıca 2015 yılına kadar  ‘kadın yönetici oranını her yıl yüzde 2 artırmak’, ‘Dünya genelinde kaza sayısını yüzde 20 azaltmak’, ‘üretim birimi başına enerji tüketimini ve ona bağlı karbondioksit emisyonunu, ‘su tüketimini ve ’üretim birimi başına atık ayak izini yüzde 15 azaltmak’ gibi hedefleri bulunuyor. Türk Henkel bu hedeflere de katkı sağlayacak.

Henkel’in Türkiye ile tanıştırdığı yenilikler ve kısa zaman çizelgesi

1963 – Türk Henkel’in kuruluşu ve Gebze’de bulunan fabrikasının açılışı

1972 – Türkiye’deki ilk Ar-Ge departmanı

1973 – Türkiye’nin ilk sıvı bulaşık deterjanı Pril

1976 – Türkiye’nin ilk yumuşatıcısı Vernel

1981 – Türkiye’nin ilk çok amaçlı sıvı temizlik ürünü Dixi

1884 – Türkiye’nin ilk stick yapıştırıcısı Pritt

1985 – Enerji santrali ile kendi enerjisini kendisi karşılayan ilk özel tesis

1992 – Türkiye’nin ilk hassas çamaşırlar için üretilen çamaşır deterjanı Perwoll

1996 – Türkiye’de güzellik ve bakım sektörüne adım attı. Fa ürünleri piyasada yerlerini aldı.

2001 – Tuzla’da bulunan fabrikasının açılışı

2007 – Türkiye’deki ilk sıvı saç kremi Gliss

2009 – Ankara’da bulunan fabrikasının açılışı

2009 – Türkiye’nin ilk dispenser diş macunu Theramed

2009 – Perakende kanalında satılan ilk erkek saç boyası Men Perfect

2011 – Perakende kanalında satılan ilk profesyonel saç bakım markası Syoss

2012 – İlk çift bölmeli sıvı bulaşık makinası deterjanı Pril Multi Perfect Jel

2012 – Türkiye’nin ilk saç bakım köpüğü Gliss

2012 – Hem boya hem de yapıştırıcı olarak kullanılabilen ilk ve tek ürün Pritt Rainbow Stick

 

Türkiye’deki Henkel Markaları

 

Çamaşır ve Ev Bakım

Persil, Tursil, Perwoll, Vernel, Pril, Bref, Clin, Dixi

Güzellik ve Bakım

Fa, Schwarzkopf, Palette, Taft, Gliss, Men Perfect, Got2b, Syoss, Diadermine, Theramed

Yapıştırıcı Teknolojileri

Pattex, Pritt, Sista, Ceresit, Thomsit, Metylan, Tangit, Aquence, Bonderite, Loctite, Technomelt, Teroson

Henkel Hakkında

Henkel dünya çapında Çamaşır ve Ev Bakımı, Beauty Care ve Yapıştırıcı Teknolojileri olmak üzere üç iş biriminde lider markalar ve teknolojilerle faaliyet göstermektedir. 1876 yılında kurulan Henkel, Persil, Schwarzkopf ve Loctite gibi tanınmış markaları ile faaliyet göstermekte ve hem tüketici ürünleri hem de endüstriyel alanda, global olarak pek çok pazar liderliği bulunmaktadır. Tüm dünyada yaklaşık 47.000 çalışanı bulunan Henkel, 2012 mali yılında 16 milyar 510 milyon Euro’luk satış ve 2 milyar 335 milyon Euro’luk faaliyet karı gerçekleştirmiştir. Henkel imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com