Connect with us

Elektrik Motorları

Türkiye’nin ilk ve tek Exproof motor üreticisi: Miksan Motor

Yayın Tarihi:

-

Miksan Motor’a konuk olduk ve firma sahibi Yüksel Mesut’un yanı sıra özellikle Exproof motorlarla ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olan mühendis ekibiyle bir söyleşi gerçekleştirdik. Miksan Motor ATEX Sertifikası’na sahip olan ilk ve tek yerli Exproof motor üreticisi ve sohbetimiz esnasında bu motorlarla ilgili de tafsilatlı bilgiler edindik.

Öncelikle firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Ceyda Mesut (Yönetici): 1977 yılında elektrik motoru üretimi için Yüksel Mesut tarafından İstanbul’da kurulmuştur Miksan Motor. 1982 yılında, şu an üretimimizin ve ihracatımızın çoğunluğunu oluşturan devir daim pompalarını üretmeye başladık. 2006 yılında da vibrasyon motorlarını ürün gamımıza ekledik. Aynı yıl Bulgaristan’da bir üretim ve depolama tesisi açtık. 2011 yılında şu an faaliyet gösterdiğimiz Beylikdüzü fabrikamıza taşındık. 2016 yılında Bulgaristan ve İstanbul’da bulunan tesislerimizi geliştirmenin yanında exproof motorlarımızı piyasaya sunduk.

Birinci amacımız ülkemizin ithalata olan bağımlılığını azaltmak. Pek çok üründe tek yerli üretici konumundayız. Ürün gamımızda bulunan 500’den fazla devir daim pompası çeşidinin çoğunluğunu Türkiye’de sadece biz üretiyoruz. Vibrasyon motorlarında Atex Sertifikası alan ilk üreticiyiz. Şu anda Exproof motor üreten tek yerli üretici konumundayız ancak başka firmaların da bu konuda çalışmalar yaptığını biliyoruz. Ürünlerimiz genelde yüksek teknoloji gerektiren alanlarda kullanılıyor. 55 ülkeye direkt ihracatımız mevcut. Yaklaşık olarak satışlarımızın yüzde 40’ını ihracat oluşturmaktadır. Ana pazarlarımız Almanya, İsviçre, Finlandiya, Danimarka ve İtalya gibi teknolojik olarak ileride olan ülkeler.

Miksan Motor mühendisleri sorularımızı yanıtladı

Yüksel Mesut (Genel Müdür): Bizim özelliğimiz, Türkiye’de yapılmayan şeyleri yapmak. Mesela flanşlı vibratörü ilk biz yaptık. Bunun gibi çok ürünümüz var. Örneğin, ürettiğimiz pompalar daha önce ithal ediliyordu. Bizim şu anda sattığımız ürünlerin neredeyse yüzde 90’ı ithalatı önleyen şeyler.

Biz standart elektrik motoru konusunda iddialı değiliz. Çünkü orada katma değer çok düşük. O tarz üretim yapan pek çok da firma var zaten. Biz piyasada olmayan malı yaparız. Bir tane özel motoru büyük firmalar 6 veya 8 haftada teslim ediyor. Biz Miksan olarak iki günde teslim ediyoruz.

Piyasaya sunduğunuz ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ceyda Mesut: 3 ana ürün grubumuz var.

İlk olarak devir daim pompaları mevcut. 500’den fazla çeşidimiz var bu üründe. 30 litre/dakikadan 1500 litre/dakikaya, basma yüksekliği olarak da 5 metreden 1000 metreye kadar pompamız bulunmakta.

İkinci ana ürün grubumuz vibrasyon motorları. Üç fazlı ayak bağlantılı, tek fazlı, flanşlı ve mikro vibrasyon modellerimiz mevcut burada da. 0,2 KN’dan 90 KN’a kadar üretimimiz mevcut. Ürettiğimiz vibrasyon motorlarının çoğu da ATEX Sertifikalı.

Elektrik motorunda 56’dan 132 gövde tipine kadar 3 fazlı, 56’dan 80 gövde tipine kadar tek fazlı üretimimiz mevcut. Firma olarak daha kuvvetli olduğumuz alan müşteri ihtiyaçlarına göre üretilen özel elektrik motorları. Bunların yanı sıra kompakt ve çift devirli elektrik motorları da ürün gamımızda bulunmakta.

Ayrıca 2016 Kasım ayında Exproof elektrik motorlarımızı piyasaya sürdük. Ex serimiz de 0,12 Kilowatt’dan 5,5 Kilowatt’a kadar, TX serimiz ise 0,12 Kilowatt’tan 11 Kilowatt’a kadar üretim yapıyoruz.

Yeni Exproof motor serisinden bahseder misiniz?

Ceyda Mesut: Biz 2011 yılından beri ATEX Sertifikası’na sahip olan bor yağı pompası üretiyoruz. Bizim için çok yeni bir konsept değil ATEX. Ürettiğimiz pompalar için yabancı menşeli bir elektrik motoru kullanıyorduk daha önce. Piyasadaki açığı gördük ve herhangi bir devlet desteği ya da teşviki olmadan, Ar-Ge çalışmalarını bünyemizde gerçekleştirerek üretime başladık. Motorlarımızı IEP’den sertifikalandırdık. 2016 yılında sertifikamızı ilk önce kendi kullandığımız motorlar için aldık. Sonra 2017’nin başında, şu an üretimini yaptığımız EX serimizin tamamı için sertifikamızı genişlettik. 2018 yılında da müşteri talebi ve sektör ihtiyacı doğrultusunda daha uygun fiyatlı ve daha düşük koruma sınıfına ait TX serimizi piyasaya sunduk.

Başka yerli firmaların da ATEX konusunda çalıştığını biliyoruz ama sertifikası olan ilk ve tek yerli firma hâlâ Miksan Motor.

Samet Gelme (Elektrik mühendisi, Ar-Ge departmanı): ATEX direktiflerinden biraz bahsedelim. Avrupa ve Türkiye’de uygulanan ATEX direktifleri, patlayıcı bulundurulan tehlikeli ortamlarda kullanılacak teçhizatları tanımlayan bir direktifler bütünüdür. ATEX şartlarına göre patlayıcı ortam riski bulunan tehlikeli bölgelerde Exproof teçhizatın kullanılması zorunludur. Exproof teçhizat da patlama riskini minimuma indiren ya da tamamen engellemek için tasarlanmış teçhizattır.

Bizim Exproof motorlarımız, yerüstü tesis olarak adlandırılan, maden dışı tüm patlayıcı gaz ve toz bulundurulan ortamlarda kullanılmak üzere tasarlandı ve sertifikalandırıldı.

Sıklıkla karşılaştığımız bir yanlış anlaşılma var. Patlamaya dayanıklı motor dendiğinde insanlar dışarıda gerçekleşecek bir patlamadan motorun hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini ve normal şekilde çalışmaya devam edeceğini anlayabiliyorlar. Exproof motor maalesef bu değil. Exproof motorların özelliği, motorun çalışma esnasında ortamdaki gaz veya tozun patlamaya sebep olacak yüzey sıcaklığına ulaşmaması, sürtünmeden kaynaklanacak bir kıvılcımla yaşanabilecek patlama reaksiyonunu motorun içerisinde tutacak şekilde haznelemesidir. Bu şekilde bu patlamanın tesiste bulunan yanıcı gaz ve tozla buluşması engellenir ve tesisin güvenliği sağlanır.

Şu anda iki çeşit ürünümüz mevcut. Birincisi yaygın olarak ZONE 1-21 gaz ve toz ortamı bulunan matbaa ve petrokimya endüstrisi için geliştirdiğimiz ve EX olarak kodladığımız seri. İkinci kategori ise patlama riskinin daha düşük olduğu, genellikle yanıcı tozların bulunduğu silo, değirmen, gıda ve ilaç endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirdiğimiz, ATEX direktifine göre ZONE 22 olarak bölgelendirilen tesislerde kullanılmak üzere tasarlanmış TX serisi Exproof motorlarımız.

Exproof motorlar genel olarak hangi sektörlere hitap ediyor?

Samet Gelme: İş güvenliği kanunları çerçevesinde patlama riski olan tüm tesislerde Exproof teçhizat kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Exproof motorlar hidrojen, asetilen, petrokimyada sık kullanılan LPG, dolum tesisleri gibi pek çok yerde kullanılır.

Biz yerüstü tesisler için Exproof motorlar üretiyoruz dediğimiz gibi. Madenlerde kullanılan motorlar da ATEX direktiflerine tabidir. Ama bizim madenler için üretimimiz henüz bulunmamaktadır.

Koral Atağan (Elektrik mühendisi, Ar-Ge departmanı): Bizim ürünlerimiz ilaç endüstrisinde, gıda endüstrisinde, kimya endüstrisinde, matbaa endüstrisinde, petrokimya ve petrol endüstrisinde kullanılıyor. Örneğin değirmenlerdeki buğday tozu patlayıcı bir toz. Bu alanda da her iki serimiz de kullanılabiliyor.

Ceyda Mesut: Son yıllarda boya fabrikalarından ürünlerimize ciddi talep var. Çünkü denetimlerde Exproof motor kullanılma zorunluluğu da göz önünde bulunduruluyor.

Koral Atağan: Exproof motorun önemi ülkemizde tam olarak kavranamamış durumda. Normal motordan farksız görülüyor. Yapılan denetlemelerde Exproof sertifikalı motorun etiketi sökülüp normal motora takıldığı dahi görülmüş ne yazık ki.

 

Exproof motor tercihinde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Koral Atağan: Exproof çok kapsamlı aslında ve kullanıcılar kendileri ihtiyaç belirleyemez, tehlikeli bölge tespiti ve tehlikeli bölgeye uygun ekipman yetkili bir kişi tarafından belirlenmeli. Öncelikle iş güvenliği uzmanına başvurulmalı ve tehlikeli bölge haritası çıkarılmalıdır. Buna istinaden bizimle irtibata geçilerek belirlenen koruma seviyesine uygun ürün istenmelidir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?

Ceyda Mesut: Elektrik motorları zaten hayatımızın her alanında kullanılan bir ürün. Devir daim pompalarımız genelde makine sektöründe, CNC makinelerinde, testerelerde, arıtmada, cam kesiminde ve matbaada kullanılıyor. Vibrasyon motorları ise değirmen, silo, inşaat, gıda, karıştırıcı gibi pek çok sektöre hitap ediyor. Aslında vibrasyon motoru hareketin olduğu ve titreşime ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilen bir ürün.

Satış ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Ceyda Mesut: Bizim direkt satışımız var merkezimizden. Bunun dışında ülke genelinde pek çok bayiyle çalışıyoruz. Bir de OEM müşteri gruplarımız var. İhracatımızın çoğunu Bulgaristan üzerinden gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizin iki yıl garantisi mevcut.

Miksan Motor, AR-GE çalışmaları kapsamında neler yapıyor?

Ceyda Mesut: Ar-Ge departmanımız resmi olarak 2010 yılında kuruldu. 50 çalışanımızın 6’sı mühendis. Bu mühendisler sadece ürün geliştirme ve süreç iyileştirme süreçlerinde görev alıyorlar. Ar-Ge departmanı firmamızın en önemli bölümü. Bütün ürünlerimizi kendimiz geliştirip tasarlıyoruz. 2010 yılından beri elektrik motorları ve pompaların performansını geliştirmek için üniversitelerden danışmanlık alıyoruz. Şu ana kadar iki TUBİTAK iki de KOSGEB ürün geliştirme projesini tamamladık. Solid edge, ANSYS, Open Foam ve Hızlı Prototipleme gibi araçlarımız mevcut.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Kısa vadede üretimimizde bulunan vibrasyon motorlarımızın daha yüksek güçte olanlarını yapmayı planlıyoruz. Ayrıca şu anda 112 tipe kadar üretmekte olduğumuz gaza ve toza karşı korumalı olan EX serimizin 160 tip, 18,5 kW’a kadar üretmeyi planlıyoruz. Bu konuda çalışmalara başladık. TUBİTAK desteğinde geliştirdiğimiz bir pompa vardı, onun daha yüksek debili ya da daha farklı performansta olan iki üç farklı pompa çeşidi geliştiriyoruz şu anda.

Uzun vadeli olarak da TUBİTAK için biri pompa biri yüksek verimli elektrik motoru olmak üzere iki farklı projemiz var, bunun için de başvuruda bulunduk.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com