Connect with us

Elektrik Motorları

VEK ve WAT Motor iş birliğiyle müşteriye özel sistem çözümleri

Yayın Tarihi:

-

VEK Verimli Endüstriyel Komponentler Genel Müdürü Özkan Dalkılıç ile bir söyleşi gerçekleştirdik. WAT Motor’un en büyük bayilerinden biri olan ve pek çok büyük firmayla da iş ortaklığı bulunan VEK firması hakkında açıklamalar yapan Özkan Bey’den elektrik motoru üretimindeki teknolojik gelişmelere ilişkin de bilgiler edindik.

Elektrik motorları başta olmak üzere geniş bir ürün gamına sahip olduğunuzu biliyoruz. Ürün gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

VEK ailesi olarak 35 yıllık sektör tecrübesi ile Türkiye’de imalat sanayiine güç aktarmaya devam eden bir şirketiz. VEK Verimli Endüstriyel Komponentler İç ve Dış Tic. Ltd. Şti; imalat sanayii yanında birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları (exproof, duman tahliye vb.), hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet vermektedir. 

Rasyonel satın almaların yapıldığı sektörümüzde, firmamız deneyimli ve mühendis ağırlıklı kadrosu ile sanayicilerimizin çözüm ortağı olmayı sürdürmektedir.

Firmamız, WAT Elektrik Motorları, Yılmaz Redüktör, AEMOT ve Alman entegre hız kontrol cihaz üreticisi Kostal firmasının exclusive bayiidir.

Son olarak da, sanayicimizin yoğun ihtiyaç duyduğu büyük güçlü alçak ve orta gerilim motorlar için de %100 Amerikan sermayeli Regal-Marathon firması ile iş birliği yapmaktayız. Bizlerin tecrübe ve know-how’ı ile Regal firmasının 100 yılı aşkın motor üretim yeteneğini birleştirerek, başta orta gerilim olmak üzere, exproof motorlar ve diğer özel motorlar konusunda önemli projelere imza attık. 

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler ve hedef sektörlerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikli olarak VEK ailesi olarak, sektörden gelmiş, bu işin mutfağında yıllarca emek vermiş ve müşterinin ne istediğini bilen teknik kadroya sahibiz. Bu bizim en büyük farkımız. Müşterilerimizin kendi ürünlerini tasarım sürecinden başlayarak sahada kullanımına kadar çözüm ortağı oluyoruz. Yani sadece ürün değil hizmet de sunuyoruz. Sektör tecrübemizin getirdiği bir diğer avantaj da, müşterilerimizin ihtiyaçlarını biliyor oluşumuz. Elektrik motorlarında sahip olduğumuz tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübelerimiz ile müşterilerimizin rekabet gücünü arttırmak ve dünya pazarında yerlerini alabilmelerini sağlayabilmek için; 

 • Standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, 
 • Teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran,
 • Uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip,

ürünleri sunmaktayız. Sektör tecrübemizin getirdiği önemli avantajlardan bir tanesi de müşterilerimizin talep ve beklentilerini çok iyi bilmemizdir. Daha da önemlisi, günümüz rekabet şartları çerçevesinde bu talep ve beklentilerin neler olacağını öngörmekte ve bu doğrultuda çalışmalara ağırlık vermekteyiz. Müşterilerimiz, içerisinde elektrik-elektronik, mekanik, akustik gibi farklı disiplinleri bünyesinde barındıran elektrik motoru, inverter ve redüktörden oluşan tahrik sistemleri için sizlerin bilgi-birikim ve tecrübenizden istifade etmek ister. Doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile kendi ürünlerinin rakiplerine nazaran, daha verimli, daha çevreci, daha kompakt, daha uygun fiyatlı olmasını ister. Bu talep ve isteğe bünyemizdeki uzman mühendislik kadrosu ile cevap verebilmekteyiz. Bunu da gerçekleştirebilmek için sadece hizmet sunduğumuz ürünler ile ilgili değil müşterilerimizin de ürettiği ürünler (pompa, kompresör vb.) hakkında da bilgi sahibi olunması gerektiğinin farkında olan bir firmayız.

Dünyada, bilişim sektörü ile beraber her alanda çok hızlı değişimler yaşıyoruz. Müşterilerimiz, ürünlerine yansıyacak her türlü değişimden haberdar olmak ve gerekli hazırlıkları zamanında yapmak ister. Bu amaçla, VEK ailesi olarak dünya genelindeki fuar-konferans gibi organizasyonlarda yer almaya devam etmekteyiz. Bu konuda çarpıcı bir örnek vermek isterim: Bildiğiniz üzere Sanayi Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmelik ile birlikte ülkemizde artık belirli bir kW’ın üzerinde IE3 verim sınıfında motor kullanımı zorunlu kılınmıştır. Bizler şu an, AB’de 2016 sonu ve Ekim 2019’da yayınlanan ve akabinde de ülkemizde devreye girmesi beklenen yeni regülasyon ve standartlar üzerinde çalışarak müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. İlgili regülasyon-standartlar yayınlanmadan, müşterilerimizin gerekli değişiklikleri yapabilmeleri için destek oluyoruz. Bu, günümüz rekabet şartlarında son derece önemli bir hizmettir.

VEK Verimli Endüstriyel Komponentler Genel Müdürü Özkan Dalkılıç ve Kurucu Ortak Fuat Akova

WAT Motor’la iş otaklığınız hakkında neler söylersiniz?

WAT Motor ülkemizde en yüksek ihracat yapabilme yeteneği gösteren, bizler için de en kaliteli elektrik motoru üretimi yapan yerli imalatçı firmadır. 2005 yılında başlayan WAT Motor bayiliğimiz her geçen gün iş birliğimizin artarak devam ettiği bir iş koludur. Sahip olduğu Ar-Ge gücü, üretim kabiliyeti ve sektöre özel ürün sunabilme yeteneği ile Türk sanayicisine hizmet vermektedir. Uzun yıllardır iş birliği yapmaktan gurur duyduğumuz WAT Motor’un önümüzdeki dönemlerde çok daha başarılı işlere imza atacağına yürekten inanıyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızı sektörde aynı hizmeti sunmakta olan rakiplerimizden ayıran en büyük özellik, bünyemizdeki teknik personel ve insan kaynağımızdır. Mühendis ve teknisyen ağırlıklı kadromuz ile ürünlerimizin satış öncesi ve sonrası hizmetlerini sunmaktayız. Son olarak, TSE’den aldığımız “Hizmet Yeterlilik Belgesi” ve ISO 9001 belgeleri ile bu kaliteli hizmet anlayışımız artarak devam edecektir. Diğer bir husus da, özellikle bizim ülkemizde daha çok geçerliliği olan 7 gün 24 saat hizmet verebilmemizdir. Bu konu da üzerinde hassasiyetle durduğumuz diğer bir konudur. Son olarak da, özellikle sanayicilerimiz, her geçen gün kurumsal kimlik kazanmalarıyla birlikte üretim verimliliğini arttırabilmek adına dünyada geçerliliği kanıtlanmış yalın üretim, TPM vb. metotları kullanmaya başladılar. Bu metotların olmazsa olmaz kurallarından birisi de stok yönetimidir. VEK ailesi olarak, KOÇ Grubu kültürünün de verdiği bilgi birikimi ile stok yönetiminde ve zamanında ürün teslimatı konusunda müşterilerimize katma değeri çok yüksek hizmet sunmaktayız. Sektöre yönelik olarak hazırlıklarını tamamlamakta olduğumuz bir projeyi de sizlerin aracılığıyla paylaşmak isterim. İş birliği içerisinde olduğumuz üretici firmalar ile aldığımız kararlar neticesinde, üretim tesislerinin ziyareti ve uygulamalı teknik eğitimlerin olduğu bir bilgilendirme programı hazırladık. Sektördeki firmaların yetkililerini davet edeceğimiz bu organizasyon ile hem sunduğumuz ürünlerin nasıl üretildiğini hem daha teknik detay bilgilerin sunulduğu hem de son teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı bir ortam oluşturmak hedefindeyiz.

Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübelerimiz ve güçlü teknik kadromuz ile birlikte hem alçak gerilim hem de orta gerilim motorlar için servis, bakım ve onarım hizmeti sunmaktayız. Sahip olduğumuz TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi kapsamında bir elektrik motorunun servis ve bakımını gerçekleştirebileceğimiz tüm ekipmanlar bünyemizde mevcuttur. Bu ekipmanları kullanabilecek ve yorumlayabilecek çok güçlü teknik personel ile bu hizmeti ülkemizde en kaliteli sunabilen ender firmalardan birisiyiz.

Kalite standartlarınız ve belgelendirme çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Firma olarak sektörde aynı hizmeti sunmakta olan rakiplerimize göre en büyük artımız bünyemizdeki teknik personel ve insan kaynağımızdır. Mühendis ve teknisyen ağırlıklı kadromuz ile ürünlerimizin satış öncesi ve sonrası hizmetlerini sunmaktayız. 

Son olarak, TSE’den aldığımız “Hizmet Yeterlilik Belgesi”, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” ve ISO 9001 belgeleri ile bu kaliteli hizmet anlayışımız artarak devam edecektir.

Elektrik motoru seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir size göre?

Elektrik motoru hayatımızın her alanında kullanılmakta olan ve kullanım yoğunluğu artarak devam eden elektromekanik sistemlerdir. Genellikle konferanslarda verdiğim örneği burada da sunmak isterim: Sabah kalktığımızda banyoda yüzümüzü yıkamak için musluğu açtığımızda suyu pompalayan hidrofor sisteminde, ısınma veya soğutma amaçlı kullandığımız iklimlendirme sisteminde, otoparkın kapasını açan sistemde, günümüzde arabalarımızın içinde, ofise çıkarken bindiğimiz asansörde kısaca neredeyse her alanda elektrik motoru kullanılmaktadır.

Bu kadar farklı alanlarda kullanılan elektrik motorunun seçimi son derece önem arz etmektedir. Maalesef ülkemizde bu konuda yetkin personel sayısı az olduğundan, farklı uygulamalarda standart-genel maksat motor kullanımı yaygındır. Fakat hem motorun ömrü hem enerji tüketimi dolaysıyla işin ekonomi tarafında sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle, elektrik motorunun kullanılacağı yük, ki biz buna tahrik sistemi diyoruz, ortam koşullarının tariflenmesi çok önem arz etmektedir. Motor seçimine burada başlamak gerekir. Bu kapsamda VEK ailesi olarak tecrübelerimizden ve güncel standart-regülasyonlardan yola çıkarak hazırladığımız motor seçim programı üzerinden müşteri taleplerini analiz etmekteyiz.

Bir diğer önemli konu da, günümüzde güç elektroniğinin yaygın olarak kullanılması ile birlikte motor başına frekans konvertör kullanımı çok ciddi artış göstermektedir. Motor devir sayısı-moment-güç kontrol imkânı sağlayan frekans konvertörlerinin bazı uygulamalarda önemli enerji tasarruf imkânı da bulunmaktadır. Bu nedenle sadece elektrik motoru değil birlikte kullanılacak frekans konvertörünü de bilmek ve ikisinin en optimum çalışacağı doğru seçimleri yapabilmek gerekir. Bu tahrik sistemi içerisinde redüktör, fren ve encoder gibi diğer ürünlerin de olabileceğini düşündüğünüzde, her zaman bizim söylediğimiz üzere, “sistem çözümü” sunmak gerekir. Tüm bu parametreleri göz önünde bulundurarak en doğru motor seçimi yapılabileceğini düşünen ve bu şekilde faaliyet gösteren bir firmayız.

Peki, dahil olduğunuz özel projelerden bahsedebilir misiniz? 

Şu an için tamamlanan bazı projelerimiz: 

 • İSKİ Kazandere Terfi Merkezi pompa+motor ihalesi kapsamında 1.6MW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu 
 • DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu 
 • DSİ Malatya Darende Gökpınar Sulama Projesi kapsamında dik pompa motorlarının tedarik edilmesi ve kurulumu
 • TSE elektrik motor test sisteminin Kistler firması ile birlikte kurulumu ve devreye alınması
 • TCDD Hızlı Tren Projesi kapsamında Ankara-Konya istasyonlarında “antiicing” otomasyon motor+sürücü sistemlerinin tedarik edilmesi ve kurulumu 
 • Viaport Venezia Projesi kapsamında sirkülasyon pompası için motor üzeri entegre sürücülü tahrik sisteminin tedariki ve kurulumu 
 • İSKİ Anadolu Yakası pompa terfi merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi
 • İSKİ Elmalı pompa terfi merkezinde yatay pompaların, dik pompalı sisteme dönüştürülmesi kapsamında elektrik motorlarının tedariki ve kurulumu
 • TÜPRAŞ Rafineri exproof motor projesi 

Bu projelerin yanı sıra, halen takip etmekte olduğumuz çok sayıda alçak ve orta gerilim motor projesi bulunmaktadır

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Düzenli olarak takip ettiğimiz Güç Aktarım ve Hareket Kontrol Dergisi’nde bizlere yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Özkan Dalkılıç kimdir?

Ben Özkan Dalkılıç, lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. Mezun olduktan sonra 2000 yılında Arçelik-WAT Motor’da Ar-Ge departmanında çalışmaya başladım. 2012 yılında Ar-Ge Takım Liderliği görevimden ayrılarak, VEK Verimli Endüstriyel Komponentler ailesine dahil oldum. Aslında Arçelik-WAT çalışma hayatıma bir nokta değil bir virgül koymuş oldum. Zira şu an VEK olarak WAT Motor’un en büyük bayilerinden biri olarak hizmet etmeye devam ediyoruz.

Sektördeki 21. yılımda firmamızın genel müdürü olarak görev yapmaktayım. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com