Connect with us

Mühendislik Hizmetleri

Doğru bilinen yanlışlar-5: Mühendislik ve proje hizmetleri

Yayın Tarihi:

-

Birkaç soru ile başlayalım.

Mühendis ve mühendislik nedir?

Mühendis, Latince INGENUITY, İngilizce ENGINEER kelimesi ile çalışma hayatımıza girmiştir. Arapçada geometri anlamına gelen hendese kelimesinden dilimize türetilmiştir. Türkçe karşılığı yaratmak (maddesel olarak) olarak çevrilebilir. TDK’ya (Türk Dil Kurumu) göre ise mühendis, insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı; çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.

Arşimet

Mühendislik ise, deneyim-uygulama yoluyla, fen ve matematik bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin, doğanın sunduğu malzeme ve enerjilerin insanlığın yararına ekonomik bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirmek üzere değerlendirmeler yapılabilmesini ve uygulamaya geçilmesini sağlayan meslektir.

Mekanik ve Sibernetik Bilimin babası El-Cezeri

Mühendislik ve proje hizmetleri 3 boyutlu programın varsa (lisanslı/lisansız fark etmez) tek kişi ile yapılabilen “one-man show” olarak görülen bir sektör halini aldı. Özellikle inşaat disiplini bu konuda başı çekiyor. Tüm meslekler adına ne kadar acı.

Leonardo da Vinci

Çelik konstrüksiyon mühendislik ve proje hizmetleri büyük bir pazar payına sahip bir sektör durumundadır. Fakat kaliteli hizmet kanayan bir yara olmaktan çıkmış, kangren olmaya doğru hızla yol almaktadır. Yapının davranışları göz ardı edilerek yalnızca program mühendisliği ve konstrüktörlüğü olarak hızla ilerlenmektedir. Umarım bu çalışma sistemi ülkemize acı bedeller ödetmez.

Malzeme kalitesinde belirtilen değerlerin ne anlama geldiğini bilmeden, şartname ve standartları takip etmeden yapılan hizmetler hızla çoğalmaktadır. Özellikle daha önce buna benzerini yaptık hâlâ ayakta duruyor mantığı hızla çoğalmaktadır. Unutulmamalıdır ki yapılar bir doğal afet karşısında ayakta durması için yapılmalıdır. Çok çürük yapılar bile senelerce hiçbir doğal afetle karşılaşmadığı sürece ayakta kalabilirler. Fakat en ufak bir depremde, en ufak doğa olayı karşısında umulmadık can kayıpları ve zararlar meydana gelir. Günlük haber takibine bakarsanız kayan istinat duvarları, uçan çatılar, yıkılan duvarlar, kendi kendine çöken yapılar nerdeyse kanıksanmış durumdadır.

Bu tür kolaycılığa ve ucuz yollara sapmadan mühendislik ve konstrüktörlük yapmak lazım. “Bilgi paylaştıkça büyür” mantığı ile çalışmalarımızı yönlendirmeliyiz.

  • Lütfen alt kadro çalışanlarınıza işin temel mantığını öğretin.
  • Lütfen öğrendiklerinizle yetinmeyin. Daha iyisini nasıl yaparımı sorgulayın.
  • İçinizdeki çocuğun merakını yok etmeyin, ettirmeyin.
  • Yerli-yabancı tüm bilgiye ulaşmanın yolunu bulun, buldurun.

Şirket içi eğitimlere ağırlık verin. Ben eğitirim yarın işi bırakır gider mantığından kurtulun. Bırakın giden gitsin. Siz doğru yolda ilerlerseniz aynı mantıkla çoğalan kişi veya kuruluşlar sizin pazar katma değerinizi yükseltir. Yapılan işlere saygı duyulursa sizin ücretleriniz otomatik artar. Rekabet başarıyı getirir.

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği ve baş yapıtı olarak kabul edilen Selimiye Camii daha iyisini nasıl yapabilirim ile ortaya çıkmıştır. Ayasofya’yı gören, ona çeşitli eklentiler, tadilatlar yapan ve günümüze sapasağlam ulaşmasında emeği olan Mimar Sinan’dır. Sinan daha iyisini yapma yolunda uğraşmış ve Selimiye gibi dev bir eser kazandırmıştır.

Ayasofya’dan daha büyük olan kubbesi (yerden yüksekliği 43,28 metre olan kubbe, 31,30 metre çapındadır) ile öne çıkan Selimiye Camii, şehircilik bakımından yer seçimi ve 4 minaresi ile de göze çarpar. Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1620 metrekare, avlusuyla birlikte 2 bin 475 metrekarelik alana inşa edilmiştir.

Unutmayalım! Mükemmellik ayrıntılarda (detaylarda) gizlidir. Ayrıntılarda bilgi denizinde bir su damlasıdır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Çelik konstrüksiyon projelendirme ile başlayan öğrenme hayatım konveyör sistemleri (bulk material handling) ile devam etmektedir. 25 yılı aşkın öğrenimleri değerlendirmenin en güzel yolu yazı ile iz bırakmak. Bilgi paylaştıkça büyür felsefesi ile devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com