Connect with us

Genel

Doğru bilinen yanlışlar Yangın vaaaaar!!!

Yayın Tarihi:

-

Ormanlarımız yanıyor, yandı ve yanacak. Birçoğumuz yalnızca televizyon ve sosyal medyadan yüreğimiz kan ağlayarak seyirci oluyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor(mu?)

Günlerdir televizyon ve sosyal medyada birçok konu anlatıldı, yazıldı. Fakat yangın öncesinde yapılacaklar konusunda çok az bilgi paylaşıldı. Bu konudaki en kapsamlı paylaşımı Sn. Üstün DÖKMEN yaptı. Bu yangınların bize verdiği dersi anlamamıza yardımcı bir paylaşım. Sosyal medyadan bulup dinlemenizi ısrarla tavsiye ediyorum.  En önemli konu çevre ve doğa için bilinci artıracak konulara yoğunlaşmak, farkındalık sağlamaktır. Peki, neler yapabiliriz?

Bu soruya ilk vereceğimiz cevap alışkanlıklarımızı değiştirmekle işe başlamak diyebilirim. Nedir bunlar?

1-Elimize geçen her şeyi sağa sola atmamak. Özellikle kendi sağlığını bile önemsemeyerek sigara içen insanoğlu! Arabadan, ev balkonundan-camından ve yolda yürürken atmaya alıştığınız her izmaritin bu yangınlara sebep olacağını düşünüyor musunuz? Araçtan atılan sigaranın/çöpün başka bir aracın camından ya da sunroofundan içeri girerek kazalara sebep olması cabası.

Sadece sigara içenleri mi yargılayacağız? Elbette hayır. Yediği-içtiği-kullandığı her şeyi sorumsuzca gezdiği-yaşadığı, nefes aldığı yere atan insanoğlu!

Gezdiği parklarda, mesire alanlarında vb. yerlerde nefes alma-stres atma adına yapılan etkinliklerde lütfen geriye dönüp bir bakın, biz yaptık başkaları temizlesin demeyin. Atılan her cam parçası, kağıt parçası, yiyecek-içecek kalıntıları, piller-bataryalar vb. her türlü atıklar yangın için zemin hazırlamaktadır.

Dolayısıyla ilk önce doğayı çöp kutusu yerine kullanmak alışkanlığımızdan vazgeçmek zorundayız. Geçmediğimiz her türlü kötü alışkanlık bir gün bize zarar verecektir. Unutmayın!

2-Etrafımızdaki (öncelikle çocuklarımıza) herkese doğa sevgisini ve koruma duygusunu benimsetmek.

Şu Kızılderili atasözü bize çok fazla şey anlatmaktadır: “Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, onu çocuklarımızdan ödünç aldık.” Dünya bizim hoyratça kullanacağımız bir boks torbası değildir. Etrafımızdaki herkese ve öncelikle çocuklarımıza doğa sevgisini ve beraber yaşadığımız canlıların bu sistemde ne kadar değerli olduğundan benimsetmeliyiz. Doğayı da çocuklarımız gibi korumalıyız.

3-Karbon ayak izini azaltan şirketlere yönelmeli ve onların ürünlerini kullanmalıyız.

4-Yangın öncesi tedbirlerin alınmasında-aldırılmasında bulunduğumuz her yerde farkındalık yaratmalıyız, yarattırmalıyız.

5-Tüm doğa derneklerine ve vakıflarına destek vermeliyiz.

6-Fütursuzca yapılaşmaya dur demeliyiz.

7-Vatandaş olarak doğa için yapılanlardan (koruma ve kullanma dahil) seçilmiş ve atanmışlardan (ilk önce yaşadığımz yerden başlayarak) medeni olarak hesap sormalıyız.

Unutmayalım! Unutturmayalım!

Doğa kendinden sorumsuzca (ç)alınan her şeyi geri alır!

Dünya’da insan olarak pek çok canlıya karşı sorumluluğumuz var!

Doğa tüm bileşenleriyle çocuklarımızın emanetidir!

Önce tedbir sonra tevekkül.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Çelik konstrüksiyon projelendirme ile başlayan öğrenme hayatım konveyör sistemleri (bulk material handling) ile devam etmektedir. 25 yılı aşkın öğrenimleri değerlendirmenin en güzel yolu yazı ile iz bırakmak. Bilgi paylaştıkça büyür felsefesi ile devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com