Connect with us

Motorlar

Vibrasyon motorunu nasıl seçmeliyim?

Yayın Tarihi:

-

Genellikle makinalarda iki adet olarak kullanılan endüstriyel tip vibrasyon motorları iki farklı hareket sunmaktadırlar. Bunlardan birincisi dairesel hareket, ikincisi doğrusal harekettir. Ülkemizde genellikle elek ve besleyicilerde kullanılan vibrasyon motorlarında en çok karşılaştığımız sorulardan biri de makine tasarımı bittikten sonra doğru vibrasyon motoruna nasıl karar verileceğidir. Vibrasyon motoru seçiminde öncelikle hareketin doğrusal mı yoksa dairesel mi olacağına karar verilmelidir.

Doğrusal Hareket; aynı teknik özelliklere sahip 2 adet vibrasyon motorunun eksenleri aynı düzlemde ve dönüş yönleri birbirinin zıttı olacak şekilde montajının yapılmasıyla bağlantı düzlemine dik, dalgalı, ileri ve geri yönde hareketi ile sağlanır.

Dairesel Hareket; bu hareketin sağlanması için öncellikle bir adet vibrasyon motoru kullanılmalıdır. 360 derecelik tam bir dairesel hareket elde edebilmek için sistemin ağırlık merkezi ile kendi ağırlık merkezi çakıştırılmalıdır.

İnşaat alanında kullanılan vibrasyon motorlarında ise durum biraz daha farklılık göstermektedir. İnşaat kalıbına bağlanmış olan vibrasyon motorlarının dönüş yönü mutlaka dışarıdan kalıp içine doğru olmalıdır, aksi ve dağınık sıralı dönüşlere sahip vibrasyon motorları çalışma sürelerinin uzamasına ve beton harcında ayrışmaya (segregasyon) neden olabilir. Bunun için konvertörlerin enerji beslemeleri, dağıtım panoları ve tüm vibrasyon motorlarının faz (R-S-T) sırası aynı olmalıdır. Ayrıca vibrasyon motorlarının çalışma süresinin uzunluğu da beton harcında ayrışmaya (segregasyon) neden olabilir. Bunu engellemek için vibrasyon motorları en fazla 11 dk. çalıştırılmalıdır. Beton harcının kalıba yerleştirilme süresi kalıba bağlı olarak farklılık gösterebilir ancak betonun dökülme süresi nominal bazda 3 – 5 dk. arası olmamalıdır. Bu 3 – 5 dakikalık süre vibrasyon motorunun çalışma süresine dahil edilmeli ve betonun ayrışma süreci daima göz ile kontrol edilmelidir. Göz ile kontrolde anlamanın en kolay yolu ise beton dökülmesi sırasında kalıbın üst yüzeyinde betondan ayrışan su birikmeye başlar. Su birikimi başladığı anda vibrasyon motorları ivedilik ile kapatılmalıdır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Kem-p Vibrasyon Motorları Yurtdışı Satış ve Pazarlama Müdürü Anıl Demirci, iş hayatına üniversite yıllarında stajyer olarak başladığı Kem-p Vibrasyon Motorları ile adım atmıştır. Araştırmacı ve yaratıcı kişiliği ile çalışmalarını sürdürürken, pazarlama ve reklam stratejilerinde ortaya koyduğu farklılıklar ile ön plana çıkmayı, her geçen gün başarılarına bir yenisini eklemeyi hedeflemektedir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com