Connect with us

Redüktörler

I-MAK Redüktör’de uygulamaya uygun redüktörlerin seçimleri

Published

on

Redüktörler hafif (küçük) sanayi uygulamalarından devasa (büyük) sanayi uygulamalarına kadar birçok türden mekanik güç aktarımının gerçekleştiği uygulamalarda kullanılan makinalardır. Basit olarak değerlendirirsek yüksek devirleri düşük devirlere düşürerek gücü, aktarılması istenen sanayi makinasına iletir. Aynı zamanda devirdeki bu düşüş miktarını döndürme momentinde artışa çevirerek ağır sanayi makinalarını çalıştırırlar. Peki, bir uygulama için en uygun redüktör seçimini nasıl yaparız? Neleri dikkate almamız gerekir? İşte adım adım I-MAK Redüktör’de yapılan işlemler.

Redüktör sektöründe her firmanın standart olarak birbirlerine muadil olarak ürettikleri bazı redüktör çeşitleri vardır. I-MAK Redüktör geniş ürün yelpazesinde bu redüktörlerin hepsini içerir. I-MAK Redüktör’de IR Serisi olarak adlandırılan helisel dişlili redüktörler, IRK Serisi olarak adlandırılan konik-helisel dişlili redüktörler, YP Serisi olarak adlandırılan paralel milli helisel dişlili redüktörler bu redüktörler için en temel örneklerdir.

Müşterilerimizin uygulamalarına uygun redüktörü seçmek için öncelikle bir redüktör serisi seçiyoruz. Seçilen redüktör serisinin uygulamanın en temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Örneğin, bir uygulamada redüktör giriş mili ile çıkış mili birbirlerine 90°C dik olmalı ise seçilen redüktör serisini IRK Serisi olarak belirliyoruz. Seri seçiminin hedefi uygulamanın ne kadar güç gerektirdiği veya makinanın ne kadar hızlı olması gerektiğiyle ilgili değildir. Tamamıyla redüktörün sahip olduğu şeklin uygulamaya uygunluğu ile ilgilidir. Veya bir başka düşünce ile belirtelim; uygulamada redüktör için ayrılan yere uygun redüktör serisinin seçimi bu adımın hedefidir.

Uygun redüktör serisinin seçiminden sonra gelen adım ise redüktörün, iletmesi gereken güç ve devire göre uygulamaya uygunluğunun seçimidir. Bu iki parametre (güç ve moment)  müşterilerimizin istekleridir ve onlar tarafından belirlenirler. Bizler de bu parametrelere göre redüktörü belirliyor ve hesaplamalarımız sonucu seçtiğimiz redüktörün teklifini servis faktörü adı verilen bir parametre ile birlikte müşterilerimize iletiyoruz. I-MAK Redüktör tüm redüktör serileri için hazırladığı kataloglarında redüktörler için güç-moment ilişkilerini tablolar halinde müşterilerine sunmaktadır. Esasen bu adımda seri içerisinde seçilmesi gereken redüktör belirlenmiş olmaktadır. Belirlenen bu redüktörün boyutlarının uygulamaya göre sağlanıp sağlanmadığının görülebilmesi için tekliflerimizi içerisinde redüktörün dış ölçülerini gösteren ölçü sayfası ile birlikte yapmaktayız. Böylece müşterilerimiz redüktörün teknik bilgilerinin yanında aynı zamanda redüktörün boyutlarını da görebilmektedirler.

Teklifin ölçü sayfası ile birlikte atılmasının yanında teknik bilgilerde belirtilen servis faktörünün de önemi vardır. Servis faktörü basit bir şekilde açıklanacak olursa, redüktörün nominal gücünün uygulamada iletmesi gereken güce oranıdır. Servis faktörü bir redüktörün tahrik edeceği makinanın bütün teknik ve karakteristik özelliklerine dayanma süresine bağlıdır. Servis faktörü redüktör içerisinde bulunan dişlilerin ömürlerini de temsil etmektedir. Örnek vermek gerekir ise servis faktörünün %30 kadar arttırılması redüktör içerisindeki dişlilerin ömürlerinin 10 kat artması söz konusudur. Bu da bir redüktörün normalde kullanılacak süreden 10 kat daha fazla süre kullanabileceği anlamına gelir.

Servis faktörünün olması gereken değeri redüktöre güç veren makinanın türüne ve uygulamanın tipine bağlıdır. I-MAK Redüktör, servis faktörü için gerekli araştırmaları yapmış olup, redüktör için çok önem arz eden bu faktörün değerlerini kataloglarında belirtmiştir.

I-MAK Redüktör’de IR Serimiz 12, IRK Serimiz 10, YP Serimiz 9 farklı boyutta ürünler içermektedir. Genel olarak bu üç seri diğer redüktör şirketlerinin sağlayabildiği tork değerlerinin üzerinde 18 000 Nm’ye kadar olan döndürme momentlerini geniş bir çıkış deviri aralığında karşılayabilmektedir. Bununla beraber uygulamalara özel redüktörler ile birlikte müşterilerimizin ihtiyaçlarını gidermekteyiz. Tarım sektöründe kullanılan IRO Serisi, vinç sektöründe kullanılan IRC Serisi, çelik sac şekil verme sektöründe kullanılan AD-ADK Serisi ve endüstriyel tip uygulamalar için kullanılan M Serisi bu uygulamalara ve sektörlere örnektirler.

I-MAK Redüktörde ürünlerimizde birçok esnekliğe sahibiz. Standart dışı mil çapı ve standart dışı flanşlardan müşteri isteğine göre özel tahvile kadar geniş bir opsiyon ve varyasyon aralığımız vardır. Özel opsiyonlarımız ile birlikte standart redüktörlerimizi uygulamaya özel hale getirebiliyoruz. IRB Serisi redüktörlerimiz IR Serisi redüktörlerimize uyguladığımız bir opsiyon ile meydana gelmiş bir redüktör serimizdir.

I-MAK redüktör, yaygın servis ve bayi ağı ile müşterilerine satış öncesinde ve satış sonrasında hızlı hizmet verme, müşteri ihtiyaçlarına kaliteli bir şekilde yanıt verme, mevcut kalitesini Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ile iyileştirme ilkelerini misyon edinmiştir. Edinmiş olduğu bu misyon doğrultusunda müşteri yelpazesi gün geçtikçe artan I-MAK Redüktör, sağlam ve istikrarlı bir büyümeyle beraber, güvenilir, yenilikçi ve güçlü bir marka haline gelmiştir.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Redüktörler

Yılların eskitemediği Dişsan kalitesiyle 30 yıldır durmayan redüktör!

Published

on

By

Redüktör ve kaplin üretimindeki kalitesiyle pek çok endüstrinin yanı sıra, ağır sanayiye sunduğu çözümlerle zorlu uygulamaların kahramanı olan Dişsan Redüktör, sahada yılların eskitemediği ürünleriyle anılıyor. Demir-çelik sektöründe çalışan ve bugüne kadar herhangi bir tadilat işlemi görmeyen Dişsan Redüktör, tam 30 yıldır çalışıyor. Yarım asrı aşan üretim ve mühendislik birikimi, esnek proje ve imalat yapısı ile pek çok uygulama alanı için en verimli çözümleri tasarlayan ve üreten Dişsan Redüktör, kalitesiyle ağır sanayi sektörlerinin ve zorlu uygulamaların aranan markası olarak öne çıkıyor. Sahada arızalanmayan ürünleriyle anılan Dişsan’ın görselde yer alan redüktörü, montajının yapıldığı 1993 yılından bu yana ilk günkü performansıyla çalışıyor.

Dişsan Redüktör’ün demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren bir müşterisi için 30 yıl önce montajını yaptığı redüktör, yıllık periyodik bakımları dışında herhangi bir tadilat işlemi görmeden çalışmayı sürdürüyor. Dişsan Redüktör mühendisliği ve kalitesinin yanında, kullanıcının zamanında ve eksiksiz yaptığı bakımla ilk günkü performansını aratmayan ürün, yarı mamul hazırlama biriminde konveyör redüktörü olarak günlük ortalama 20 saat çalışmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili konuşan Dişsan Redüktör Satış Müdürü Servet Reyhanoğlu, “Dişsan Redüktör kurulduğu ilk günkü vizyonuyla ürün üretmeye devam etmektedir. 53 yılı geride bırakan bir işletme olarak sahada henüz ulaşamadığımız nice bu tarz hikayelerin olduğunu biliyoruz. Dişsan’ı bir dünya markası yapan bu anlayışı, bizden sonraki nesillere de aktararak yolumuza devam edeceğiz” diyor.

Continue Reading

Redüktörler

Ağır sanayide kalitesini kanıtlamış MOTOX / MOTOX-N Serisi motorlu redüktörler, sektöre hizmet etmeye devam ediyor

Published

on

By

Fazıl Rulmancılık Endüstriyel Ekipman A.Ş. sektörde 40 yılı aşkın tecrübesi ile ağır sanayi sektöründe güç aktarım sistemleri alanında hizmet veriyor. Motox / Motox-N Serisi redüktörlerde Türkiye yetkili bayisi ve çözüm merkezi pozisyonu ile hizmet alanını genişleterek devam eden Fazıl Rulmancılık; en zor çalışma şartlarında, kusursuz performans aranan noktalar için tasarlanmış Motox, Motox-N Serisi redüktörlerde orijinal yeni ürün, orijinal yedek parça temini ile birlikte bakım ve servis taleplerine de cevap veriyor.

MOTOX – MOTOX-N Serisi motorlu redüktörlerin üretim programını 2021 yılının mart ayı itibarıyla devralan STEINLEN ELEKTOMASCHIENBAU GBMH, ürün gamında bir değişiklik yapmadan üretimi sürdürüyor. MOTOX dişli motorlar, birçok olası kullanıma bağlı ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilecek kombinasyon ve çözümler içerir.

MOTOX portföyü, 0,09 ila 200kW güç aralığında dişli motorlar sunar. Tüm çalışma koşulları dikkate alındığında, enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak CO2 emisyonlarının azaltılmasına ilişkin AB Yönetmeliği’nin spesifikasyonlarına sürekli olarak uyulur.

Bir MOTOX dişli motor satın alındığında; IEC 60034 uyarınca minimum verimliliklere dayalı ve 640/2009 sayılı AB düzenlemesine uygun olarak, her zaman premium verimlilikte (IE3) enerji tasarruflu bir motor kullanılacağı anlamına gelir. Buna ek olarak tüm 2 kademeli redüktörlü motorlar %96’nın üzerinde bir verimle karakterize edilerek; enerji tasarrufu ve sonuçta işletme maliyetlerini azaltmaya odaklanır. Tüm Motox- Motox-N Serisi redüktörler yüksek dikey yükleri karşılayabilmek için bir üst gövdeye çıkmadan aynı gövdede daha büyük mil çapları ile temin edilebilir.

Bu sayede daha uzun servis ömrü hizmete devam edebilir. Bu seçeneği en geniş alanda MOTOX / MOTOX-N Serisi motorlu redüktörler sunabilir.

https://www.fazilrulman.com.tr/

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et