Connect with us

Zincir ve Zincir Tahrikleri

Yeni odak noktası: Paslanmaz Ters Dişli Zincirler

Yayın Tarihi:

-

Cam sanayisinde yönetici olan Uwe Gillert, ters dişli zincir üreticisi Renold için “‘Paslanmaz ters dişli zincirler’ tabiri akıl karıştırıcı olabilir çünkü paslanmaz çelik ters dişli zincirlerin avantajı metalin direncinde değil, paslanmaz çeliğin iletkenlik özelliğindedir” vurgusunu yapıyor.

Renold Dişli Zincir, paslanmaz çelik ters dişli zinciri 20 yıldan daha uzun bir süre önce tanıttı. Uwe Gillert de 25 yıldan uzun bir süredir cam tesislerindeki ve ekipman üretim fabrikalarındaki tasarımcıları, bakım personelini ve üretim müdürlerini ziyaret ediyor ve destekliyor. Bu süre boyunca, cam konteynerlerin endüstriyel üretimiyle ilgili geniş ve detaylı bilgi topladı. Deneyimini ve müşteri verilerini, Renold konveyör dişli zincirlerin ürün geliştirmelerini ve modifikasyonlarını başlatmak için kullandı. Son olarak, orijinal standart paslanmaz çelik zincirlerimizde kullanım aralığını ve ömrü uzatmak amacıyla özel ayarlamalar yapıldı, ancak tabii ki, üretim tasarımımızın faydalı özelliklerinin zincirlerimize dahil edilmesi sürdürülecek.

Paslanmaz çeliğin termal iletkenliğinin standart çelikten daha düşük olması nedeniyle, yanan sıcak cam ile ters dişli zincir arasındaki arayüz sıcaklığı artar. Ters dişli zincir uzmanı durumu şu şekilde açıklıyor: “Bu yolla, camdaki taban çatlakları azalır. Bu da üretim esanasında en az zaiyatı beraberinde getirir”. Ters dişli zincirlere ön ısıtma yapılmasına artık gerek kalmamaktadır. Standart IS makinaları için, bu, yıllık on binlerce euro enerji maliyeti tasarrufu anlamına gelmektedir.

Tabii ki, paslanmaz çelik varyantı, ters dişli zincir tasarımının klasik avantajlarını da taşımaktadır: Ara halkalar, genişletilmiş hatveler ya da başka bir altyapı kullanılarak elde edilen tam esnek tasarım. Ters dişli zincir ve diş arasındaki güç aktarımındaki ara kilitleme, tahrik işleminin kaymasız gerçekleştirilmesine imkân tanır. Ters dişli zincir, enerji kaybını en aza indirecek şekilde dişe eklemlenir. 2 pimli yuvarlanan pivot bağlantısı, sürtünme kaybını sıfıra indirmeyi mükemmel şekilde gerçekleştirir. Bu da verimliliğin %99 oranlarına çıkmasını sağlar ve aşınmayı önemli ölçüde azaltır.

Dişli zincirin bir diğer özelliği, lazerle kaynaklanmış yuvarlanan pivotlar, cam sanayisinde büyük avantajlar sağlar. Ters dişli zincirin her iki tarafındaki yumuşak temas yüzeyi, ters dişli zincir ile besleme ve geçiş noktaları arasında boşluksuz bir geçiş ortaya çıkarır. Bu işlem, aynı zamanda pim kırılması riskini de azaltır. Sertleştirilmiş dış bağlantı plakaları, aşınmaya dirençli ve güvenli bağlantıyı garanti altına alır.

İletişim için:

Email: info.tr@renold.com

Tel: +90 541 498 45 00

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com