Connect with us

Kayış ve Kayış Tahrikleri

Konveyör kayışları ve Optibelt Conveyor Power (ERB)

Yayın Tarihi:

-

Artan nüfus, gelişen teknoloji, çığ gibi büyüyen tüketim ve buna bağlı olarak üretimde devasa artış. Bir ürünün tüketiciye gelene kadar üretim hattında, ana depoda, sevkiyatta, lojistik merkezlerinde, dağıtım kanallarında, kargolarda geçen, baş döndürücü taşınma serüveni. İşte bu taşınma ve taşıma eylemini tüm dünya ‘konveyör’ kelimesi ile ifade ediyor. Bunu sağlayan sistemlere de konveyör sistemleri adı veriliyor.

Konveyör kelimesi Fransızca convoyeur’den gelmekte olup, sözlük manası olarak da ‘taşıyıcı’ demek.
Teknik tanımlaması ise; yükü havadan veya yerden taşımaya yarayan ve kapalı devre çalışan alet, taşıyıcıdır.

Konveyör sistemi

Yükün veya bir cismin bir noktadan diğer noktaya, minimum insan gücü kullanarak devamlı aktarma sistemi ile taşınmasını sağlayan konveyör sistemleri; bugün artık pek çok sektörde ve işletmelerin üretim kısımları, depolar, lojistik ve dağıtım alanları başta olmak üzere pek çok noktasında karşımıza çıkmaktadır.

Taşıma şekline, kullanım alanına, amacına, yükün cinsine, ağırlığına, kullanılacak alanın fiziki şartlarına göre farklı sınıflandırmalar ve adlandırmalar mevcuttur. Bantlı, rulolu, zincirli, dikey, flex, akordiyon, teleskobik ve modüler konveyörler en yaygın olanlarıdır.

Kayış tahrikli rulolu konveyörler

Biz bu makalede özellikle “kayış tahrikli rulolu” konveyörlerden bahsedeceğiz.

Bu sistemde her rulo kendinden bir önceki ve bir sonraki ruloya ayrı ayrı olmak üzere 2 adet kanallı kayış ile bağlıdır. Böylece kendinden önceki rulodan kayış ile aldığı hareketi, kendinden sonraki ruloya üzerindeki diğer ikinci kayış ile iletir ve bu şekilde bütün rulolar dönerek üzerindeki yükü istenen noktaya kadar taşır.

Hareketin kaynağı ve başlangıcı olan ve dönme hareketinin diğer rulolara kayış bağlantısı ile aktarılmasını sağlayan ilk ruloya tahrik rulosu adı verilir. Bu rulo 24V veya 48V’luk bir motor ile tahrik edilir. Hattın uzunluğuna ve yük kapasitesine göre belirli bir mesafede ikinci bir tahrik rulosu da yer alabilir.

Neden kayış?

Rulolar arasındaki bağlantıyı sağlamak ve hareketi aktarmak için birden fazla alternatif var aslında; Zincir, O-Ring gibi.

Rulolu konveyör sistemlerinde alternatif diğer yöntemlere nazaran daha çok kanallı kayışlar tercih edilmektedir. Peki bu kayışlar hangi avantajları nedeniyle tercih ediliyor?

 • Elastiklik
 • Güçlü yapı
 • Sessiz çalışma
 • Temiz
 • Yağlama veya bakım gerektirmez
 • Kolay montaj
 • Ekonomik
 • Hafif
 • Düşük enerji sarfiyatı
 • İş güvenliği

Saydığımız bu maddelerin her biri verimli, ekonomik, sorunsuz bir konveyör sistemi için son derece önemli parametrelerdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en temel nokta, doğru bir hesaplama yapılması ve doğru kayış profilinin ve doğru kayış yapısının seçilmesidir.

Doğru kayış seçimi

Makina tasarımlarının bütününde olduğu gibi, konveyör tasarımında da kullanılacak kayışın malzeme yapısı ve teknik detayları, sistemin verimliliğini ve başarısını doğrudan etkileyecektir.

Kayış seçiminde dikkat edilmesi gereken 2 temel nokta bulunmaktadır:

1) Konveyör sisteminin özellikleri

2) Kayışın özellikleri

Konveyör sistemi hangi profilde ve kaç kanallı bir kayış seçmemiz gerektiğini belirleyecek.
Rulo çapı ile iki rulo merkezi arası mesafe, taşınacak malzemenin ağırlığı gibi değerler ile hangi uzunlukta ve kaç kanallı kayış seçeceğimizi hesaplayabiliriz. Bu hesaplama için mutlaka konunun uzmanı bir mühendisten destek almak önemli.

Kayışın kanal sayısı, kauçuk yapısı, elastisitesi ve kord dizaynı gibi teknik detaylar konveyör sisteminin performansını ve verimliliğini önemli ölçüde belirlemektedir.

Optibelt Konveyor Power (ERB)

Rulolu konveyör sistemleri için Optibelt’in özel Conveyor Power RB (ERB) serisi yüksek performanslı elastik kanallı kayışları bulunmaktadır.

Optibelt Conveyor Power kayışları, sabit merkezli, sabit aralıklı rulolu konveyör sistemlerinin tüm gereksinimlerini karşılamak üzere özel elastik yapılı ve özel kauçuk formülasyonlu hammaddeden üretilmişlerdir. Ayrıca yüksek kaliteli polyamid kort, elastik yapıyı desteklemekle birlikte, sık dur-kalk şeklinde çalışan bu sistemlerde salınımı ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca aşağıda belirtilen diğer teknik üstünlükler sayesinde ERB kanallı kayışları, ilk günkü formunu ve performansını uzun çalışma sürelerine rağmen koruyabilmekte ve sürdürebilmektedir.

ERB kayışlarının diğer teknik üstünlükleri:

 • -40oC ile +80oC sıcaklık dayanımı
 • ISO 1813’e uygun Antistatik
 • 1 m/sn’den 3.0 m/sn çalışma hızı
 • %97’e kadar güç aktarım oranı
 • Şok emilimi
 • Bakım ve yeniden gerdirme gerektirmez
 • Kolay kurulum

Hesaplama ve teknik destek

Daha önce belirttiğimiz üzere rulo çapları, rulolar arası mesafe, taşınacak yük gibi kriterlere göre yapılacak bir hesaplama ile hangi uzunlukta ve kaç kanallı bir kayış seçilmesi gerektiği bulunmaktadır. Bu uzmanlık gerektiren bir hesaplama olması bakımından teknik destek almanızı özellikle öneriyoruz. Bunun için Optibelt’in deneyimli mühendis kadrosu bu noktada ücretsiz hesaplama ve seçim desteği vermektedir.  Her türlü hesaplama ve bilgi için Optibelt Türkiye’yi arayabilirsiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Maden Mühendisi. Madencilik sektöründe üretim ve yönetim kademelerinde çalıştıktan sonra Satış/Pazarlama dünyasına adım attı. Würth, Henkel firmalarından sonra son 3 yıldır da Optibelt Türkiye firmasında Ege/Akdeniz Bölge Satış Mühendisi. Aynı zamanda; Marka, Kurumsallaşma, İiletişim, Beden Dili ve Satış Pazarlama gibi konularda Kişisel/Kurumsal Gelişim Eğitimleri vermekte ve Danışmanlık yapmaktadır.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com