Connect with us

Güç Aktarım Teknolojileri

ZF, değişimi hızlandırıyor ve yeni teknolojilerden faydalanıyor

Yayın Tarihi:

-

Teknoloji şirketi ZF 2020’de mobilite dönüşümüne odaklanmayı sürdürdü. Buna yönelik başlıca örnekler Elektrikli Aktarma Organları Teknolojisi Bölümü’nün kurulması, ticari araç teknolojisi şirketi Wabco’nun entegrasyonu, bağımsız yazılım çözümlerinin satışı ve yeni bir yazılım merkezinin açılmasıydı. 

İcra Kurulu Başkanı Wolf-Henning Scheider ZF’nin Perşembe günü yapılan 2021 yıllık basın toplantısında “2020 belirsiz bir yıldı, ancak krizin üstesinden birlikte geldik. Şirketin dönüşümünü daha da ilerlettik ve gelecek teknolojilerinin stratejik olarak önemli alanlarında azımsanmayacak yeni siparişler aldık” diye konuştu. 2021’in başında ZF, binek otomobiller için geleneksel, hibrit ve tamamen elektrikli sürüş teknolojilerini bir araya getiren yeni Elektrikli Güç Aktarma Organları Teknolojisi Bölümü’nü kurdu. Bu yaklaşımla ZF, e-mobiliteye dönüşümü başarıyla gerçekleştirdi. Scheider, “Müşterilerimize tüm mobilite alanlarında tek bir kaynaktan e-mobilite yelpazesinin tamamını sunmak için iyi bir konumdayız.” dedi. 

Ürün yelpazesinin bel kemiği, güç elektroniğinin merkezi bir bileşeni olan invertördür. Scheider bu konuda, “Bu segmentte Avrupa’da pazar lideri ve en iyi küresel tedarikçi olmak istiyoruz.” Sözlerini ekledi. ZF 2020’nin sonunda, önümüzdeki birkaç yıl içinde 14 milyar Avroluk satış hacmine sahip olacak elektrikli aktarma organı bileşenleri için sipariş aldı. Bu olumlu eğilim, 2021 yılının ilk aylarında da yeni siparişlerle devam etti. Bölümün kurulmasıyla birlikte ZF, işlevler arası işbirliğini güçlendiriyor ve koordinasyon ve karar verme sürecini kısaltıyor. 

Yeni ticari araç teknolojisi bölümü lider sistem tedarikçisi olma yolunda 

ZF aynı zamanda ticari araç sektöründe birleşik, verimli ve iş birliğine açık bir organizasyon olmayı hedefliyor. Ticari araç teknolojisi şirketi Wabco, bu yılın sonunda mevcut ZF Ticari Araç Teknolojisi Bölümü’yle birleştirilecek. Wabco, 29 Mayıs 2020’de satın alındı ve rakamları satın almayı takip eden yedi ay için konsolide mali tablolara dahil edildi. 

Scheider entegrasyon sürecinde büyük ilerleme gördüğünü şu cümleleriye dile getirdi: “Wabco, gün geçtikçe mükemmelin de ötesinde bir partner haline geliyor. Başlangıç seviyesinde ortak projeler geliştirdik ve bunları müşteri siparişlerine dönüştürdük. İş birliğinin hem ürünler hem yeni siparişler açısından hem de mali bakımdan faydalarını şimdiden görmek mümkün.” 

Yeni iş alanları olarak kurulan yazılım ve merkezi bilgisayarlar 

ZF’nin uzun vadeli stratejik uyumlaştırılması artık elektronik, yazılım ve otonom sürüş alanlarında daha da hızlanacak. ZF ilk kez, müşterilerin donanımdan bağımsız olarak da satın alabilecekleri yazılım ürünleri sunacak. Bu amaçla ZF, yazılım çözümlerinin gelişimini hızlandırmak ve veri tabanlı ürün ve hizmetleri kârlı iş modellerine dönüştürmek için Küresel Yazılım Merkezi’ni kurmuştur. Bu, araçtaki yazılım payı artmaya devam edeceği ve giderek daha fazla bileşen, potansiyel veri kaynakları olan sensörlerle donatıldığı için yüksek potansiyel barındırmaktadır. ZF Global Yazılım Merkezi, en modern yazılım geliştirme yöntemlerine göre çalışmaktadır ve yakın zamanda, geleceğin araçlarında bulunacak yüksek performanslı merkezi bilgisayarlar için otomotive yönelik bir özel yazılım yığını sunmuştur. 

Yazılıma ek olarak, güçlü merkezi bilgisayarlar yeni nesil otomobillerde birçok küçük kontrol biriminin yerini alacağından modüler ZF ProAl yüksek performanslı bilgisayar gibi donanım bileşenleri de yüksek talep görmektedir. ZF ProAL en son konfigürasyonunda otomobilin dijitalleşmesi ve ağ oluşturması için yeni standartlar belirleyecek. ZF, hem küresel binek otomobil hem de ticari araç üreticilerine birkaç milyon ZF ProAI ünitesi tedarik edecek. Scheider bu konuyla ilgili “Amacımız, kapsamlı bir dijitalleştirme kampanyası aracılığıyla yazılım ve yüksek performanslı bilgi işlem alanındaki konumumuzu güvence altına almak ve daha da genişletmektir. ZF, merkezi kontrol birimleri ve yazılım ürünlerinin lider sağlayıcısı olmayı hedefliyor” yorumunda bulundu. 

Olumlu yönde gelişen rüzgar enerjisi teknolojisi  

2020’de Endüstriyel Teknoloji Bölümü de başarılı oldu: Örneğin Rüzgar Enerjisi Teknolojisi iş biriminin ürünleri büyük talep gördü. Bu birimdeki satışlar 2013 yılından bu yana dört katına çıktı ve geçen yıl yaklaşık 230 milyon Avrodan ilk kez 1 milyar Avroya yükseldi. ZF dişli kutusu tasarımı, rüzgar türbini üreticilerine maksimum esneklik sunan standartlaştırılmış bileşenlere sahip yeni bir platform yaklaşımına dayanıyor. Bu, yeni türbin modellerine hızlı adaptasyona izin veriyor ve piyasaya sürülmesi için gereken süreyi kısaltıyor. 

ZF ile Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas arasında yakın zamanda anlaşmaya varılan stratejik bir ortaklık trend belirleyici oldu. İkili birlikte açık deniz uygulamaları için dünyanın en büyük 15 megavatlık rüzgar türbinleri sınıfına yönelik dişli kutuları geliştirecek. İlk defa, bu türbinlerden biri yılda yaklaşık 80 gigawatt-saat yeşil elektrik üretebilecek. Tek bir rüzgar türbini, yaklaşık olarak Avrupa’daki 20.000 hanenin güç beslemesini temin etmek ve 38.000 tondan fazla CO2 tasarrufu sağlamak için yeterlidir. Bu, ZF’nin yenilenebilir enerjilerin genişlemesine ve sera gazlarının azaltılmasına katkılarının altını çizmektedir. 

İddialı hedef: şirket 2040’a kadar iklim açısından nötr olacak 

Sürdürülebilir kurumsal yönetim ilkeleri, ZF stratejisinde sağlam bir şekilde temellenmiştir. Sürdürülebilirlik çabalarının odak noktası; ürünler, üretim, çalışanlar ve tedarik zinciri olmak üzere dört alana yerleştirilmiştir. ZF CEO’su Scheider, bu konudaki görüşlerini “İddialı hedefimiz, Paris Anlaşması’na göre planlanandan on yıl önce, 2040 yılına kadar iklim nötr hale gelmektir.” ve “Diğer şeylerin yanı sıra, tedarik zincirimiz genelinde CO2 emisyonlarımızı sistematik olarak azaltmak istiyoruz.” şekilinde belirtti. Bu nedenle ZF, iş ortakları arasında sürdürülebilirlik ve dekarbonizasyon ile ilişkili beklentileri konusunda farkındalık yaratmak üzere sürdürülebilirlik ölçütünü uygulamaya koydu. ZF ayrıca, çevreyi korumanın ancak ortak bir çabayla başarılı bir şekilde yönetilebileceğine inandığından Dünya Ekonomik Forumu’nun “CEO İklim Liderleri İttifakı”na katıldı.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com