Connect with us

Genel

Zorlukları avantaja dönüştürün

Published

on

Bugünün şirketlerinin, artan verimlilik, sürdürülebilirlik ve kurumsal çeviklik ihtiyacını karşılamak için yenilikçi stratejiler ve teknolojiler gerektiren dinamik bir pazar keşfetmeleri gerekir. Bu dönüşümü başarabilmek için yanınızda akıllı iş ortakları olması gerekir.

Doğru kaynakları ve çığır açan teknolojileri ile uzmanlar değişimi yönetmek için yardımcı olur. Aynı zamanda derin bilgi ve anlayışı ile sanayi piyasasına hâkim ortaklar başarılı bir gelecek çizmeye yardımcı olur. A noktasından B noktasına ulaşmak için, yüzleştiğiniz zorlukları anlayan ve global pazarda rekabet avantajı kazanmak için gereken ekip ve araçları sağlayabilen bir şirkete ihtiyacınız var. Bu, akıllı, güvenli, sürdürülebilir üretimdir. Bu Rockwell Automation’dır.

Bugünün şirketleri, etkinliği ve verimliliği sağlamak için bilgi entegrasyonuna güveniyor. Birçok üretici kendi iş sistemleri ile daha iyi tedarik ve talep zinciri entegrasyonu elde etmesine rağmen, kendi üretim süreçlerinde iletişimleri sınırlıdır. Ve üretim süreci genellikle eski makine, eski bilgi sistemleri ve çeşitli otomasyon çözümleri içeren bölünmüş bir çevre ile karakterizedir.

Geleceğin bu parçaları doğru şekilde birleştirmede yattığına inanıyoruz. Bunu Integrated Architecture sistemimiz ile başarabileceğimize inanıyoruz.

Rockwell Automation Integrated Architecture’e dayalı çözümlerin amaçları:

Tesis çapında optimizasyonu etkinleştirin

Tesis çapında optimizasyon tesisin tüm aşamalarında otomasyon yatırımlarınızdan daha fazla üretkenlik ve verimlilik elde etmenize yardımcı olur. Rockwell Automation mimarisi sürekli iyileştirme için tasarlanmış ve benzeri görülmemiş düzeyde görünürlük ve esneklik sağlar. Böylece hızlı bir şekilde pazar taleplerine uyum sağlayabilir ve varlıklarınızın getirisini maksimum düzeye çıkartabilirsiniz.

Makine üreticinizin performansını arttırın

Her gün yeni sorunlar getiriyor. Bu sorunlar ister piyasaya ayırdığınız zamanı azaltsın isterse sizi inovasyona yöneltsin, küresel pazar içinde bu zorlukları karşılamanız gerekiyor. Rockwell Automation tarafından sunulan esnek, ölçeklenebilir otomasyon çözümleri ile bu sorunlardan doğan toplam tasarım, geliştirme ve teslim etme masraflarını azaltabilir ve genel performansı arttırabilirsiniz.

Sürdürülebilir üretimi sağlayın

Şimdi sürdürülebilirlik zamanı, böylece rekabet gücünü arttırabilir, enerji, hammadde ve işçi verimliliği kayıpları konularındaki yükselen maliyetlerin üstesinden gelebilirsiniz. Mevzuata uygunluktan imalata sıfır etkiye, daha temiz, daha güvenli ve daha verimli kaynak kullanımı sağlayacak işlemleri yapmanıza yardımcı olabiliriz.

 

Ortadoğu’da Rockwell Automation

Rockwell Automation, Dijital Petrol Sahası bağlantıları için Kablosuz Çözümler üreten bir Global Teknoloji Lideri vMonitor’u alıyor.

http://www.businesswire.com/news/home/20131029005235/en/Rockwell-Automation-Acquire-vMonitor-Global-Technology-Leader#.UxMxlvm1ayI

Rockwell Automation – Binghalib Grubu şirketi SYSCOM’un Irak’taki Oil&Gas müşterileri için projeyi başarılı bir şekilde tamamlaması adına mutlak seçimi

http://www.ameinfo.com/blog/executive-motoring/rockwell-automation-absolute-choice-binghalib-group-company-syscom-successful-completion-major-oil-gas-customer-iraq/

Rockwell Automation, Emirates Alüminyum (EMAL)’u First Hot Metal üzerindeki yeni 444-hücre Potline uzantısı için tebrik ediyor.

http://www.zawya.com/story/Rockwell_Automation_congratulates_Emirates_Aluminium_EMAL_on_the_First_Hot_Metal_from_its_new_444cell_Potline_extension-ZAWYA20131023080200/

DUBAL dünyanın en büyük dökümcüsünü inşa etmek için Rockwell Automation’ı seçti.

http://www.bigprojectme.com/news/dubal-appoints-rockwell-automation-to-build-worlds-largest-smelter/

Önde gelen otomasyon çözüm sağlayıcılarından ve Ortadoğu bölgesi için Rockwell Automation’ın tek çözüm ortağı olan SYSCOM (Binghalib Şirketler Grubu), Rockwell Automation’u seçerek ve kullanarak büyük müşterisi adına tüm otomasyon ve elektrik işlerini başarıyla tamamlamıştır.

Syscom, Irak’ta kurulum yapmak için güvenilir bir çözüm paketine ihtiyaç duymuştu. Son kullanıcı Irak’ta büyük bir Oil&Gas müşterisiydi. Proje Syscom’a verildi ve işin kapsamına MCC, Automation ve elektrik işleri anahtar teslimi bir paket olarak dâhildi. Sistem için tek zorluk devreye alma aşamasında mevcut en az insan gücüyle maksimum esneklik yakalamaktı. Aynı zamanda, sistem performansında bir düşüş de oluşmamalıydı. Bunu başarmak ancak üst düzey yazılım yeteneklerini kullanarak ve tamamen ayarlanabilen ve her meslekten kullanıcının dostu olan bir sistemle mümkündü.

Binghalib Şirketler Grubu Kurumsal Strateji Yöneticisi, Uzma Qureshi; “Kullanım, güvenilirlik ve konfigürasyon açısından benzersiz yazılım ve donanım özelliklerine sahip olan Rockwell Automation, böyle bir iş için en iyi seçim oldu” şeklinde konuştu.

Rockwell yöneticisi Pankaj Shrivastava; “Syscom’un yüksek bir verimlilik, kusursuzluk ve hassaslık düzeyiyle ve bütçe ve zaman dâhilinde projeyi başarıyla sonuçlandırmasından ötürü oldukça memnunuz. Daha da fazlası, çoğu zaman zorlu koşullarda yürütülen süpervizyon hizmetleri, Syscom’un insan gücü, yerinde denetimi ve böyle bir işi yürütmek için gösterdikleri tüm yeteneklerinin desteği ile yapılmıştır”dedi.

Bu proje sırasında, Syscom son kullanıcının ihtiyaçları için paket olarak SCADA Sistemi ( Denetleme Kontrol ve Veri Toplama ), Yedek PAC Tabanlı ControlLogix ™, yumuşak yol vericiler, VFD’ler (Değişken Frekans Sürücüsü) kapsayan konteynerdaki Kontrol Odası’nın içerisinde komple bir çözüm üstlendi. Sistem 3 farklı noktaya dağıtılmış Rockwell Automation FactoryTalk™ View SCADA’dan oluşmaktaydı. Noktaların her biri tesisi tamamen kontrol etme yeteneğine sahipti. PAC sistemi merkez bölgede Yedekli ControlLogix Controller kullanılarak, uzak noktada ControlLogix ve orta noktada ControlNet kullanılarak gerçekleştirildi. Sistem 2000 hard IO’dan ve 500 soft IO’dan oluşuyordu. MCC ise Rockwell Automation SMC Flex Soft Starters ve Powerflex ® VFDs’den oluşuyordu. Sistem, PAC sisteme entegre yangın ve gaz sistemi ile, klimalı bir konteyner kontrol odasında PAC ve MCC yüklü komple bir paket olarak Dubai’de ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde tamamen test edildi ve Irak’ta kuruldu.

 

Rockwell Automation’dan akıllı ürünler ve teknolojiler

Otomasyon döngüsünün her aşamasında süreçleri geliştirmek için yardımcı olacak Rockwell Automation ürünleri ve teknolojileri:

 • Devre & Yük Koruması
 • Bilgisayar & Operatör Arayüzü
 • Bağlantı Ekipmanları
 • Sürücüler ve Motorlar
 • Enerji İzleme
 • Giriş / Çıkış (I/O) Modülleri
 • Aydınlatma Kontrolü
 • Hareket Kontrolü
 • Motor Kontrolü
 • Ağlar ve İletişim
 • Güç Kaynakları
 • Programlanabilir Kontrolörler
 • Buton Ekipmanları ve Sinyal Cihazları
 • Röleler ve Zamanlayıcılar
 • Güvenlik Ürünleri
 • Sensörler ve Anahtarlar
 • Sinyal Şartlandırcılar
 • Yazılım Çözümleri
 • Turbomakina Kontrolü

Rockwell Automation birbirine gerçekten bağlı endüstriyel kurumlar yaratıyor!

Tesis bilgisi ile kurumsal sistemleri güvenli bir şekilde birbirine bağlayan yeni teknolojilerin oluşması, sanayi şirketlerine daha fazla verimlilik, varlıkların daha iyi kullanımı ve gelişmiş karar verme yeteneği getirebilir. Rockwell Automation, fabrika düzeyinde sistemler ve kurumsal sistemler arasındaki boşluğu kapatarak, bağlı kurumlara kullanım kolaylığı, düşük toplam sahip olma maliyeti ve nasıl gelişmiş işlemler sunulabileceğini gösterebilir.

Geniş bir kurumsal bilgi vizyonu, mobil cihazlar, bulut ve büyük veri gibi yeni teknolojilerin kullanımı ile kurumsal sistemleri ile tesisleri birbirine kesintisiz ve güvenli bir şekilde bağlar. Fakat sanayi güvenlik riskleri gibi bu teknolojilerin yarattığı zorluklarla başa çıkmaları da gerekir.

Sürdürülebilirlikle ilgilenen endüstriyel firmalar için değişken hız sürücüleri ve gerçek zamanlı izleme kullanımı gibi bağlı işletmenin yeteneklerini kullanmak enerji tasarrufu sağlamalarına yardımcı olabilir. Rockwell Automation, enerji tasarrufu amacı ile, şirketlere dizayn, izleme ve enerji kullanımını kontrol etmelerine yardımcı olur. Sonuç olarak connected enterprise’ın  bu geniş vizyonunun öncelikli faydası her düzeyde çalışanlar için daha iyi karar verilebilinmesini sağlayan bilgiye daha hızlı erişimi sağlamaktır.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Dişli Üretim Servisleri

‘Popstar’ları favoritCNC ve yeni S100 ile hedefleri aşan STUDER, 2023’te de büyüdü

Published

on

By

Yüksek hassasiyetli taşlama tezgahlarının İsviçreli küresel üreticisi Fritz Studer AG, ‘STUDER’in Sesi’ sloganıyla müzik odaklı hayata geçirdiği 2024 yılı basın toplantısında, 2023 yılının verilerini açıkladı. 20’den fazla ülkeden 65 gazetecinin katılımıyla düzenlenen toplantıda 2023 yılının ‘popstar’ları olarak favoritCNC ve yeni S100’ü gösteren STUDER, küresel olarak zorlu bir yatırım ortamına rağmen satışlarını artırmayı ve birçok bölgede yeni pazar payı kazanmayı başardı. Kalitesiyle pek çok pazarda büyüyen hassas silindirik taşlama makinelerinin İsviçreli uzmanı, Türkiye’deki bayisi Form Makina’yı ise üst üste 5. kez en iyi bayi olarak ödüllendirdi. ABD ve Çin gibi kilit pazarlarda satışlarını olumlu yönde geliştiren firmanın önceki yıllarda olduğu gibi en büyük pazarını Asya oluştururken, bunu Orta Avrupa ve Kuzey Amerika takip etti.

Firmanın 2023 yılı karnesini ‘Motion Meeting 2024 Basın Toplantısı’nda değerlendiren STUDER CEO’su Jens Bleher, “Yakın zamanda tamamlanan 2023 mali yılı, özellikle de 111. yıl dönümümüz son derece başarılı geçti” dedi. Firma, ürün geliştirme ve saha altyapısına yaptığı tutarlı yatırımların karşılığını alırken; CEO Jens Bleher, “Açıklamalarımızı gerçeğe dönüştürdük; zamanı pazardaki konumumuzu geliştirmek ve uzun vadede gelecek için kendimizi güçlendirmek için kullandık” ifadelerini kullandı. Dünyanın birçok bölgesinde yeni pazar payları kazanmayı başaran STUDER, müşteri hizmetleri segmentinde ise, yeni satış rekorları kırdı. Bleher, sipariş durumunun yılın sonuna doğru olağanüstü derecede gelişmesini ise, 2024 için olumlu bir işaret olarak değerlendirdi.

Almanya, Çin ve bazı Asya ülkeleri gibi bireysel pazarlarda sipariş gelişiminin daha zayıf olduğunu; ancak dünyanın diğer bölgelerinde olumlu sonuçların görüldüğünü belirten STUDER CSO’su Sandro Bottazzo ise, “Birçok ülkede iyi sonuçlar elde ettik ve hatta bazılarında yeni rekor sipariş alımları gerçekleştirdik” diye konuştu.

STUDER favoritcnc

Küçük ve orta ölçekli işletmeler STUDER’e güveniyor

STUDER siparişleri müşteri segmentlerine göre ele alındığında, havacılık ve uzay sektörü bir kez daha yeni siparişlerde en büyük artışı sağlarken, gerileyen otomotiv ve yan sanayi sektörünü geride bıraktı. 2023 değerlendirmesinde ‘Takım’ segmentinin beklentilerin altında kaldığı açıklanırken, önceki yıl olduğu gibi fason üreticilerin hakim olduğu ‘hassas mühendislik’ segmentinin en büyük bireysel pazar olduğu açıklandı. ‘Makine mühendisliği’ ile ‘kalıp ve döküm’ segmentlerinin 2023 yılında da önemli konumlarını koruduğunu bildiren STUDER, yarı iletken endüstrisinde hassas silindirik taşlama makinelerine olan talebin arttığını da açıkladı. Konuyu değerlendiren CSO Bottazzo, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından taşlama makinelerimize bu kadar güvenilmesinden ve bu segmentin bizim için stratejik açıdan önemli olmaya devam etmesinden çok memnunum” dedi.

En yüksek satış S33 ve ‘popstar’ favoritCNC’de

Hassas silindirik taşlama makinelerinin küresel üreticisi STUDER için geniş bir portföyünü korumak, 2023 yılında da özel bir önem taşıyordu. CNC üniversal silindirik taşlama makinelerinde oldukça güçlü sipariş alan firmanın en yüksek hacme sahip makinesi S33 olurken, onu favoritCNC, S31, S41 ve favorit takip etti. Firma, yeni S100 iç silindirik taşlama makinesinin siparişlerinde ise belirlediği hedefleri aştı.

STUDER S100

Basın toplantısında konuyu değerlendiren STUDER CSO’su Bottazzo, “İç silindirik taşlama makineleri söz konusu olduğunda, S131 için gelen siparişler açısından şirket tarihindeki en iyi 3. yıl oldu” dedi. Bakım ve servisten yedek parça ve revizyona kadar tüm iş alanları için geçerli olan Müşteri Hizmetleri segmentinin de çok olumlu gelişme gösterdiğini kaydeden Bottazzo, “Bu alanda üst üste ikinci yıl satış rekoru kırmayı başardık” diye konuştu.

Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Macaristan’da kendi uzman personeliyle hizmet vermeye başlayan STUDER, Doğu Avrupa’da da güçlü bir gelişim gösterdiğini duyurdu.

Küresel olarak yaklaşık 30 ticari fuara ve toplantıya katılan STUDER, Pekin’deki CIMT ve Hannover’deki EMO’ya ek olarak, UNITED GRINDING’in Kuzey Amerika’daki etkinliğinin özellikle başarılı olduğunu açıkladı. Firma, EMO 2023’te tarihinde ilk kez tek bir fuarda; yeni insertLoad yükleyicisi, roboLoad ve uniLoad ile üç otomasyon çözümünü bir arada sunmuştu.

Miller ve otomasyonda önemli gelişmeler

2023 yılında da müşterilerinin yararı için en son taşlama teknolojilerinin geliştirilmesi ve ilerletilmesini merkezine alan STUDER, özellikle e-mobilite ile ilgili bileşenler için uygun olan S36 üretim harici silindirik taşlama makinesiyle talepleri karşıladı. Basın toplantısında konuşan STUDER CTO’su Daniel Huber, bu makineyle ilgili olarak, “Artık müşterilerimiz S36’da herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm iş mili varyantlarını ve otomasyon çözümlerini kullanabiliyor” dedi. 25 kW’lık (33 hp) yeni ve güçlü taşlama mili sayesinde, 160 mm’ye (6,3 inç) kadar özellikle geniş taşlama disklerinin kullanılmasını mümkün hale getiren S36, CBN veya elmas taşlama taşları ile yüksek hızlı taşlamaya yeni bir seçenek getirdi. Ayrıca S36, kullanıcılarına tamamen uyumlu easyLoad ve uniLoad yükleme sistemleri sayesinde üretimlerini yüksek düzeyde otomasyona geçirebilme imkanı da sundu.

favoritCNC’nin dış taşlamadaki başarısına benzer şekilde, iç taşlama için giriş seviyesi segmentinde kendisini kanıtlaya yeni S100 iç silindirik taşlama makinesinin performansından memnun olduğunu dile getiren Huber, geçen yılki geliştirme sayesinde S100 artık yeni, güçlü bir sargı miline (Ø 58) sahip olduğunu, bunun gelecekte başka modeller için de planlandığını söyledi.

Kullanıcıların, popüler favoritCNC’nin devamı olan makinedeki yeni özellikleri merakla bekleyebileceğini açıklayan STUDER, bu konuda birkaç örnek paylaştı: Örneğin, tekerlek başlığının açı göstergesi, popüler QuickSet kurulum işlevi ve iş parçalarının herhangi bir programlama olmadan manuel olarak taşlanmasına verimli bir şekilde izin veren manuel taşlama döngüsü olarak geleneksel bir mod.

C.O.R.E. için yeni özellikler açıklandı

UNITED GRINDING’in devrim niteliğindeki donanım ve yazılım mimarisi olan C.O.R.E. de 2023’teki geliştirmelerin odak noktalarından biri oldu. Şirketin ağırlık verdiği diğer konular arasında veri toplama ve analizinin yanı sıra yeni sensörler ve araçlar da yer aldı. Huber, “C.O.R.E. dokunmatik işletim paneli zaten benzeri görülmemiş düzeyde sezgisel kullanıma izin veriyor ve yakında operatörlerin çalışma alanlarını tanımlayabilecekleri ve kaydedebilecekleri özelleştirilebilir bir arayüz olacak” açıklamasında bulundu.

STUDER, geliştirdiği SmartJet® soğutma sistemiyle halihazırda taşlama işleminde soğutma sıvısı ve enerji ihtiyacını önemli ölçüde azaltarak yeni endüstri standartlarını belirlemeye devam etti. Geleceğe yönelik bir bakış açısı sunan CTO Daniel Huber, “Sürdürülebilirlik konusu bizim için önemli olmaya devam ediyor” dedi. Ayrıca yarı iletken endüstrisinde de büyük bir potansiyel gördüklerini belirten Huber, e-mobilite ve fotovoltaikler nedeniyle yüksek performanslı yarı iletkenlere olan talebin arttığı bilgisini paylaştı. STUDER bu alanda da pazarda son derece başarılı olan X-ışını ölçüm başlığına sahip S41 CNC üniversal silindirik taşlama makinesiyle levha üretiminde standardı belirledi. 2023 boyunca gerçekleştirilen kapsamlı geliştirme faaliyetlerini değerlendiren CTO Huber, “Uzun vadede, yalnızca en son teknolojiyi içeren akıllı ve verimli makineler sunan üreticiler başarılı olabilir” diye konuştu.

STUDER ile rekabetçi teslimat süreleri

Basın toplantısında konuşan bir diğer isim olan STUDER COO’su Stephan Stoll ise, operasyonlar için genel bir değerlendirme yaparak, “Üretilen makinelerin üretim karışımı 2023 yılında daha karmaşık sistemlere kaydı” dedi. Aktif satın alma yönetimi ve küresel tedarik zincirlerinin normalleştirilmesi sayesinde siparişlerin zamanında tamamlandığını söyleyen Stoll, STUDER’e iyi bir kullanım sağlayan UNITED GRINDING Group bünyesindeki ortak üretim stratejisinin uygulanmasını olumlu olarak değerlendirdi.

Kendi yüksek kaliteli iş millerini üreten az sayıdaki taşlama makinesi üreticisinden biri olan STUDER’in önemli operasyonel projeleri arasında, otomatik üretim araçlarına ve son teknoloji test stantlarına yaptığı yatırımlar yer aldı. Stratejik açıdan önemli olan bu makine bileşenleri için uzmanlığı özellikle genişleten STUDER, bu ön gereksinimler ve daha fazla büyüme için Steffisburg ve Biel’de yer alan dahili taşlama yetkinlik merkezinde kapsamlı yapısal ve lojistik önlemlere daha fazla yatırım yaptı.

Sürdürülebilirlik hamleleri

STUDER, 2023 yılında sürdürülebilirlik için de önemli işlere imza attı. Stoll, “Şubat 2023’ten bu yana Steffisburg tesisi yerel bölgesel ısıtma şebekesine bağlandı ve böylece tüm binalar çevre dostu bir şekilde ısıtılıyor” dedi. Ayrıca, tüm binaların LED aydınlatmaya dönüştürülmesini büyük ölçüde tamamlayan şirket, genel olarak enerji tüketimi ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azalttı.

2024 yılı için de öngörüde bulunan COO Stoll, “Geçtiğimiz yıllarda yapılan önemli yatırımların ardından, lojistik süreçlerimizin ve depo altyapımızın yeniden tasarlanması artık çok yakın. Bu projenin en önemli parçası, doğrudan bağlantılı bir konteyner deposuna sahip bir lojistik merkezidir. Tam otomatik depo sisteminin daha yüksek verimliliği, tüm makine üretimine ve yedek parçaların taşınmasına fayda sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Teknoloji şirketi için iyi eğitimli çalışanlar

Son olarak, mesleki beceriler için ulusal şampiyonalar düzenleyen WorldSkills ile ilgili konuşan CEO Jens Bleher, teknoloji şirketi için iyi eğitimli çalışanların büyük önem taşıdığını vurgulayarak, prestijli şampiyona SwissSkills’te son zamanlarda elde edilen başarılardan memnun olduğunu belirtti. Geçen yıl STUDER çırakları Luis Salzmann (1. sırada, tasarım mühendisi) ve Noah Rossel’in (2. sırada, otomasyon mühendisi) üstün performanslarıyla altın ve gümüş madalya kazandıklarını hatırlatan Bleher, “STUDER, WorldSkills’te üst üste üçüncü kez temsil ediliyor. Mesleki eğitime olan kapsamlı bağlılığımızı teyit eden bu durumdan gurur duyuyoruz” dedi.

Continue Reading

Genel

Madencilik ve metal sektörü, karbonsuzlaşma planlarını büyüme için bir fırsat olarak görüyor

Published

on

By

KPMG’nin karbonsuzlaşma konusunda üst düzey yöneticilerin görüşlerini aldığı “2023 Küresel Madencilik ve Metal Sektörü Genel Görünümü” raporuna göre küresel ekonomi karbonsuz bir geleceğe doğru ilerlerken madencilik ve metal sektörü, bu dönüşüm için gerekli ham maddeleri karşılayabileceğinden emin görünüyor. Daha yeşil bir gezegene geçişte kullanılacak malzemelere olan talebi karşılayabileceklerine güvenenlerin oranı yüzde 86’yı buluyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, Paris Anlaşması’nın hedeflediği iki santigrat derecenin altında bir sıcaklık artışı hedefine 2040 yılından önce ulaşılabilmesi için temiz enerji teknolojileri için gerekli olan maden talebi bugünkünün dört katına ulaşacak. Küresel ekonomi karbonsuz bir geleceğe doğru ilerlerken madencilik ve metal şirketlerinin, net-sıfır bir dünyaya geçişi desteklemek için rüzgâr türbinleri, güneş panelleri ve elektrikli araçlar için gerekli olan ve sürekli talebi artan mineralleri karşılayıp karşılayamayacakları akıllardaki önemli sorulardan biri.

KPMG, bu sorunun cevabını bulmak için çelikten kömüre ve lityuma kadar geniş bir yelpazede madencilik ve metal faaliyetlerini temsil eden 400’ün üzerinde üst düzey yönetici ile bir anket çalışması gerçekleştirdi. Ankete göre madencilik ve metal sektörü, dönüşüm için gerekli ham maddeleri karşılayabileceklerinden emin görünüyor. Daha yeşil bir gezegene geçişte kullanılacak malzemelere olan talebi karşılayabileceklerine çok güvenen ve güvenenlerin oranı yüzde 86’yı buluyor. KPMG, yöneticilerin genel olarak neden iyimser olduğunu ve bu hedefleri nasıl başarmayı planladıklarını anlamak için ise anket verilerini ayrıntılı olarak analiz etti. Ayrıca kritik madenleri üreten şirketlerin CEO’ları ile görüşmeler yapıldı ve sektörde geniş deneyime sahip uzmanların öngörüleri de dikkate alındı.

Karbonsuzlaşma planları bir maliyet değil büyüme için fırsat

Anket sonuçlarına göre yöneticilerin önemli bir çoğunluğu, şirketlerinin ve sektörün genel olarak büyüme potansiyeline güveniyor. Metal ve madencilik sektörü yöneticilerinin gelecek konusunda güvenli olmalarının bir nedeni, karbonsuzlaşma planlarını bir maliyet değil büyüme için bir fırsat olarak görmeleri. “Karbon ayak izini teknoloji yatırımları aracılığıyla dönüştürmek” yüzde 43 ile önümüzdeki beş yıl içindeki en önemli fırsat olarak değerlendiriliyor. Operasyonların maliyet verimliliğini teknoloji yatırımlarıyla iyileştirmek az farkla (yüzde 41) ikinci sırada yer alıyor. Katılımcıların üçte birinden fazlası (yüzde 36) ise faaliyetlerini satın alma ve varlık satışları yoluyla dönüştürmeyi planlıyor.

Madencilik şirketlerinin karbon emisyonunu azaltmak için şimdiden gösterdiği hızlı ilerleme, karbonsuzlaşma çabalarına daha fazla yatırım yapmaları için onları cesaretlendiriyor. Anket, madencilik ve metal işleme sektörünün çevresel etkileriyle başa çıkmak için en yüksek önceliğin enerji tüketim verimliliğini arttırmak olduğunu gösteriyor (yüzde 41). Bu, su (yüzde 16) ve atık (yüzde 21) yönetimini geliştirmekten neredeyse iki kat önemli olarak değerlendiriliyor.

ESG hedeflerinde sosyal etki daha fazla önem kazanıyor

Madencilik ve metal şirketleri karbon ayak izlerini azaltmaya ciddi yatırım yaparken aynı zamanda ESG (çevresel, sosyal, yönetişim) hedeflerine de odaklanıyorlar. Aynı zamanda, sektör ESG’deki “S” (sosyal) harfine de büyük dikkat gösteriyor. ESG hedefleri daha temelde insan odaklı bir gündem haline geliyor ve esas odak çalışanlar ve yerel topluluklar gibi paydaşlar oluyor. Anketteki yöneticiler, madencilik ve metal üretim faaliyetlerinin sosyal etkisi ile mücadele etmede en yüksek önceliğin, çalışanlara sağlık hizmetleri, ücretli izin ve emeklilik hakları sunmak olduğunu düşünüyorlar (yüzde 44). Bunu yüzde 33 ile işçi güvenliğini geliştirmek ve yüzde 32 ile geçimi sağlayacak maaş ödemek yanıtları takip ediyor. Ankete katılan yöneticilerin bazıları, metal ve madencilik şirketlerinin sadece yerel topluluklara değil genel halka da dikkat etmeleri gerektiğine de inanıyor.

Yetenekli liderliği de ESG içindeki insan unsurunun başka bir yönü olarak öne çıkıyor. Ankete katılanlar, şirketin net-sıfır hedefi ve bu yoldaki ilerlemesi hakkında paydaşlarla açık ve tam iletişimin sağlanmasını (yüzde 46) şirketlerin ESG hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak en etkili yöntemin olarak gösteriyor. Bunu yüzde 45 ile “CEO ve yönetim kurulunun net-sıfır hedeflerine kendilerini adamaları” yanıtı takip ediyor. Üçüncü sırada ise “net-sıfır hedefimize ulaşma konusundaki ilerlemeyi ölçmek için doğru ölçüm metriklerine sahip olduğumuzdan emin olmak” yanıtı yer alıyor.

Teknoloji yeni dönemi şekillendiren ana itici güç

Yeni teknolojiler ve inovasyonların ortaya çıkması ise metal ve madencilik sektörünün bu yeni dönemini şekillendiren değişimlerin ana itici güçlerinden biri olarak gösteriliyor. Teknolojik gelişmeler yöneticilerin beş yıllık talep tahminlerini etkileyen en önemli etken olarak görülüyor. “Şirketinizin önümüzdeki beş yıl için talep tahminlerini etkileyen en önemli etkenler nelerdir?” sorusu yöneltildiğinde ilk sırada teknolojik değişimler (yüzde 54) yanıtı yer alıyor. Önümüzdeki beş yılda maden üretimini artırmaya en çok etkisi olacak iki teknoloji hangileridir?” sorusuna verilen yanıtlar ise şu şekilde sıralanıyor: 5G Ağları (yüzde 26), nesnelerin interneti (yüzde 24), arama teknik ve teknolojilerindeki gelişmeler (yüzde 24), yeni çıkarma teknolojileri (yüzde 24) ve yapay zekâ (yüzde 23).

“Madencilik ve metal sektörünün üretimlerini hızla arttırmaları gerekiyor”

Rapor sonuçlarını değerlendiren KPMG Türkiye Metal & Maden Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Burak Yıldırım, “Eğer iklim değişikliğini yavaşlatma ve sonunda tersine çevirme şansını yakalamak istiyorsak dünya ekonomisini karbonsuz hale getirmeliyiz. Küresel işletmelerin karbon nötr bir geleceğe geçiş için ihtiyaç duydukları malzemeleri tedarik etmek adına madencilik ve metal sektörünün üretimlerini hızla arttırmaları gerekiyor. Bununla birlikte, bu artışı çevreye zarar vermeden gerçekleştirmeli ve faaliyetlerini daha az karbon salınımı sağlayacak şekilde yeniden yapılandırmalıdırlar. Bu dönüşüm ise raporumuzu hazırlamak için görüşlerine başvurduğumuz yöneticilere ve sektör oyuncularına bağlı olacaktır. Şirket yöneticilerinin sorumlulukları, öncelikle sektörü daha sürdürülebilir bir yola yönlendirmek ve tüm paydaşları sürdürülebilirlik konusunda ikna edebilmektir. Ankete katılan bir sektör yöneticisinin belirttiği gibi, metal ve minerallere olan ihtiyaç hiç bu kadar yüksek olmamıştı, ancak yeni madenler açmak da hiç bu kadar zor olmamıştı. Aynı zorluk, karbon emisyonunu azaltacak yeni süreçlere hızla yatırım yapmak zorunda olan çelik ve diğer metal üreticileri için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Raporumuzda, bu zorluklar ve ortaya çıkan fırsatlar hakkında öngörüler sunmayı amaçladık.” dedi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et