Connect with us

Frenler ve Kavramalar

25 yılı aşkın yürüyen merdiven deneyimi

Yayın Tarihi:

-

 

Bedford merkezli Twiflex Ltd.’in sunduğu fren sistemleri çeyrek yüzyıldır Londra ulaşım sisteminde çok önemli ama gözle görünmeyen bir rol oynamaktadır.

 

Tünelleri ve trenleri kadar Londra Yeraltı ulaşım sistemi (LUL), şehrin hareketliliğini sürdürmek için yürüyen merdivenlere güvenmektedir. Ağdaki 430 yürüyen merdiven her yıl 1.3 milyarı aşkın yolculuğun yapılmasına yardım ediyor. Yürüyen merdivenlerin en uzunu 60 metre olup; Kuzey hattındaki Angel istasyonuna kurulmuştur.

En kısası ise Güney Londra’daki Stratford istasyonundaki 4.1 metre olandır. En yoğun tek istasyon olan Waterloo’da yılda yaklaşık 90 milyon yolcuyu taşıyan 23 yürüyen merdiven vardır. Metroda kullanılanlar gibi toplu taşımdaki yürüyen merdivenler, dikeyde 40 tonluk ağırlığa ve yaklaşık 15.000 hareketli parçaya sahip olup, yürüyen merdivenler dünyasının ağır sıklet oyuncularıdır.  Mağazalarda ve AVM’lerde kullanılan yürüyen merdivenlerden daha hızlı hareket ederler (0.5 m/s’ye karşı 0.75 m/s) ve daha fazla insan taşırlar ve yılda 364 gün, haftada 7 gün, günde 20 saate kadar sürekli çalışırlar. Aynı zamanda görülmemiş şekilde güvenilir olmaları gereklidir. Ağdaki yürüyen merdivenlerin tasarım ömrü 40 yıldır ve ağır bakımlar 20 yıllık çalışmadan sonra yapılır.  Çalışma ömrü boyunca tipik bir yürüyen merdiven, Ay’a gidip gelecek kadar çok yol kat eder. Elbette söylemeye gerek yok; çok sıkı güvenlik standartlarına da uymalıdırlar.

Bir yürüyen merdivenin frenleme sistemi, iletişim, yangın algılama ve söndürme sistemlerini içeren genel güvenlik paketinin kritik bir parçasıdır. Elektrik kesintisi, acil durdurma sinyali veya mekanik sorun durumunda çalışmak üzere tasarlanmış yürüyen merdiven frenleri, herhangi bir harici güce bağlı olmadan makineyi yumuşak bir şekilde durdurmalı ve makine yeniden çalışmaya başlayıncaya kadar tutmalıdır.

Son 25 yıldır, bu frenleme sistemlerinin çoğu Altra Industrial Motion şirketler grubunun parçası olan Twiflex tarafından temin edilmektedir. Twiflex çok sayıda önde gelen yürüyen merdiven üreticilerine ve Londra Metro Şirketine ve yüklenicilerine tamir ve güncelleme programlarının bir parçası olarak frenler ve ilgili hidrolik kontrol sistemleri sağlamaktadır. Bir “toplu taşıma” yürüyen merdiven frenleme sistemi tipik olarak iki disk freninden oluşur: bana tahrik motoru ve dişli kutusu arasındaki yüksek hızlı şaftın üzerinde çalışan bir “servis freni” ve dişli kutusundan sonra doğrudan yürüyen merdiven baş şaftına kurulu bir “yardımcı fren”. Normal kullanımda servis freni, makineyi sabit konumda tutmak için belirli bir gecikmeden sonra devreye giren yardımcı bir üniteyle birlikte yürüyen merdivenin yavaşlamasını kontrol eder. Ancak dişli kutusu veya ana tahrik zincirindeki bir arıza durumunda gecikme baypas edilir ve yardımcı fren de yürüyen merdivenin kendisini durdurabilmelidir.

Kademeli uygulama güvenli çalışmanın hayati öneme sahip bir parçasıdır. Eğer yürüyen merdiven çok hızlı bir şekilde yavaşlarsa, yolcuların dengesini riske atabilir; bu yüzden yavaşlama parametreleri sıkı bir şekilde kontrol edilir. Sistem aynı zamanda çok farklı olan yolcu yüküyle makineyi belirli bir durma mesafesinde de durdurmalıdır. Twiflex Ürün Müdürü Tony George frenleme ve kontrol sistemlerinin bu zorlu kriteri nasıl karşıladığını şöyle açıklamaktadır: “Yürüyen merdiven uygulamaları için tedarik ettiğimiz fren sistemlerinin çoğu yay etkili ve hidrolik olarak bırakmalıdır. Servis frenlerinin, disk ve balata arasında sabit bir hava boşluğunu korumak ve tutarlı yanıt sürelerini sağlamak amacıyla aşınma için otomatik olarak telafi eden bri kendi kendini ayarlama özelliğine sahiptir”. “Normal çalışmada kontrol sistemi “hızlı yanıt, yumuşak frenleme” stratejini kullanır ki böylece tam torku kademeli olarak oluşturmadan önce hava boşluğunu hızla kapatır.  Yardımcı fren kontrolüne dahil edilmiş gecikme, daha sonra statik tutma freninin uygulanması demektir.Tabi ki kontrol sistemi harici güç kesintisi durumunda tamamen pasif olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Yeni frenlerin tedarikinin yanı sıra Twiflex servis mühendisleri aynı zamanda ağdaki muayene ve sorun gidermek çalışmalarına ve güncelleme ve yenileme çalışmalarına da katılmaktadır. Twiflex frenleri aynı zamanda Washington DC Metrosu (WMATA) ve New York’un metro ağı (NYCTA) dahil olmak üzere diğer önde gelen çok sayıda yeraltı raylı ağlarında yürüyen merdivenler kurmaktadır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com