Connect with us

Genel

3M™ Novec Endüstriyel Sıvı ile ödüllü soğutma sistemi

Yayın Tarihi:

-

Leeds Üniversitesi, araştırma ve danışmanlık şirketi Iceotope ile inovasyon devi 3M; data merkezlerini soğutmak için geliştirmekte oldukları sistem ile IT alanında “2013 Yeşil İşletme” ödülüne layık görüldüler. 3M’nin devrim yaratan ürünlerinden Novec™ Endüstriyel Sıvıyı içeren bu yenilikçi sistem, etkili soğutmanın yanı sıra bilgisayar odalarında kullanılan klimaların sebep olduğu yoğun elektrik tüketiminin de önüne geçecek.

Bilgi işlem, canlı yayın, web-hosting ve data merkezi gibi hassas ekipmanların bulunduğu alanlar için Leeds Üniversitesi, araştırma ve danışmanlık firması Iceotope ile inovasyon devi 3M işbirliğinde 3M™ Novec™ Endüstriyel Sıvısını içeren yeni bir soğutma sistemi üzerinde çalışıyor. Bu proje sayesinde sürdürülebilirlik alanında gösterdikleri bağlılık ile Leeds Üniversitesi, Iceotope ve 3M, Uptime Enstitüsü tarafından IT alanında “2013 Yeşil İşletme” ödülüne layık görüldüler. Üç kurum, bilgi teknolojileri alanında enerji verimliliğini iyileştirdiği için onurlandırıldı.

novec-liquid-cooling-leeds-university1_150_91x270Aşırı ısınmanın önüne geçmek için geliştirilmekte olan bu yenilikçi sistem, klima kullanımından kaynaklanan elektrik tüketimini azaltarak çevreye katkı sağlamayı hedefliyor. Leeds Üniversitesi’nin yaptığı ilk çalışmalar, sistemin sıradan bir soğutma sistemine göre elektrik tüketimini % 97 ve makine maliyetlerini % 75 oranında azaltma potansiyeline olduğunu göstermiştir. Sistemin diğer önemli avantajları,  sistem içinde kullanılan 3M™ Novec™ Endüstriyel Sıvısının, ozon tüketme potansiyelinin sıfır ve küresel ısınmaya etkisi çok düşük olmasıdır.

Bu sistemde sıradan soğutma sistemi gibi görünen kabinlerinde sunucuları soğutmak için klima kullanılmıyor ve kapalı modüllerin içinde elektrik donanımına zarar vermeyen 3M™ Novec ™ Mühendislik Sıvısı yer alıyor. Sistem, sıvının sunuculardan ısıyı emerek modüllerin dış duvarlarında yer alan suya aktarması şeklinde çalışıyor. Çalışmalar sırasında bu ısı toplanarak Leeds Üniversitesi kampüsü içindeki bir laboratuvarı ısıtmak için kullanıldı.

Araştırma ve Geliştirme firması Iceotope kurucu ve teknik müdürü, data merkezlerindeki yoğun elektrik tüketiminin ciddi bir problem teşkil ettiğini söyleyerek, Leeds Üniversitesi ve 3M işbirliğinde üzerinde çalıştıkları bu soğutma sistemi ile bu önemli soruna çözüm sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Data merkezi sektöründe bir enerji krizi olduğunu ve bunun finansal ve çevresel maliyetlerinin yüksek olduğunu sözlerine ekleyerek sistemin sağladığı fayda ile data endüstrisini çok daha iyi yerlere taşıyacağını sözlerine ekledi.

3M Elektronik Ürünleri Bölümü İşletme Müdürü Joe Koch, bu ödülün firmanın sürdürülebilir çözümler geliştirme yönündeki uzun vadede taahhüdünü yansıttığını belirtti. Joe Koch, sözlerine şöyle devam etti: “Leeds Üniversitesi ve Iceotope firmasındaki ekibi; sürdürülebilirlik ve data merkezlerinde enerji verimliliği ihtiyaçlarına yanıt vermek için yenilikçi yollar bulma konusunda oldukça vizyoner oldukları için takdir ediyoruz. Bizim de destek olduğumuz bu sistemin, enerji verimliliği konusunda diğer endüstri liderlerine ilham olacağını umuyoruz. Bu proje, firmamızın enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hedeflerini karşılamak için müşterilerimiz ile yaptığımız işbirlikçi kültürümüzün de önemli bir göstergesidir.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com