Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Yüksek hızlı uygulamalar için mayr® güç aktarım tork limitörleri

Yayın Tarihi:

-

mayr® güç aktarım, endüstriyel otomasyon sektöründe süregelen trendleri ve belirlenen yüksek gereksinimleri yakından takip eder. Bu nedenle şirket, tork sınırlayıcılarının performans yelpazesini önemli ölçüde genişletti. Güç aktarım uzmanı, sayısız test serisinde toplanan yılların deneyimini ve bilgi birikimini yeni EAS®-Compact® aşırı yük kavrama serisine dahil etti; bu yalnızca yüksek performanslı şişirme veya paketleme makineleri için değil endüstrinin genelinde kullanılabilecek bir iyileştirmedir.

İçecek endüstrisi için PET şişe üretimi yüksek performanslı bir disiplindir – modern makineler saatte 80.000 şişeye kadar işleyebilir. Son derece yüksek işleme hızlarına ek olarak, yüksek basınçlar ve sıcaklıklar da bileşenler üzerinde baskı oluşturur. PET şişirme sırasında, dişli boyunlu bir test tüpüne benzeyen bir ön kalıp bir fırında ısıtılır. Daha sonra metal bir kalıp sıcak boşluğu çevreler. Bu ham parça önce yatay bir çubuk kullanılarak uzunlamasına gerdirilir, ardından 36 bar’a kadar hava basıncı ile şişirilir ve bu şekilde kalıba bastırılır. Sonuç, tanıdık plastik şişelerden biridir. Bu işlem, büyük, modern PET şişirme kalıplama makinelerinde saniyede 20 defaya kadar tekrarlanır.

Duruşlara ve hasarlara karşı koruma

Bu yüksek üretim hızı, yüksek basınçlarla birlikte operatörleri hassasiyet ve güvenlikle ilgili zorluklarla karşı karşıya bırakır. İşlemler o kadar sıkı bir şekilde senkronize edilir ki, yalnızca minimum makine toleranslarına izin verilir. Aksi takdirde, makine durmaları ve hatta ciddi hasarların meydana gelme olasılığı yüksektir. Örneğin, preform kalıba tam olarak oturtulmadığı için kalıp tamamen kapanmazsa, en kötü durumda yüksek üfleme basıncı tüm kalıbın patlamasına neden olur ve makine ciddi hasara ve hatta yıkıma uğrar. Çalışma sırasındaki kesintiler, özellikle şişirme kalıplama makinelerinde ciddi olabilir, çünkü tüm bileşenler sıklıkla tek bir tahrik hattına bağlıdır. Bu, çok sayıda hareketli parça için senkronize bir sürecin garanti edildiği, ancak herhangi bir bağımsız bileşenin arızalanmasının tüm üretim süreçlerini hemen durduracağı anlamına gelir.

Boşluksuz, yük ayıran tork limitleyici EAS®-Compact®: Yeni standart aşırı yük limitleme serisi, hız ve dinamik açısından sürekli artan gereksinimleri karşılayabilmektedir.

Bu kadar yüksek hızlarda, herhangi bir elektronik kontrol sistemi tamamen aşırı yüklenir. Bir alarmı tetiklemek hala mümkün olabilir, ancak tepki çok geç olacaktır. Burada mayr® güç aktarımın EAS®-Compact® gibi mekanik tork sınırlayıcıların kullanılmasının nedeni budur. Tahrik hattını açabilir ve kütleleri saniyenin kesirleri içinde ayırabilirler. Bu şekilde tork sınırlayıcılar pahalı hasarları güvenilir bir şekilde önler. Ek olarak, tahrik hattını açarak, örneğin yanlış bir şekilde sıkıştırılmış ve muhtemelen tahrip olmuş bir preformu kolayca ve sorunsuz bir şekilde çıkarmak mümkündür. Bu sayede üretim sürecinin kendi kendine geri gitmesine gerek kalmaz ve daha az ıskarta üretilir. Tork sınırlayıcılar bu nedenle yeniden devreye almayı kolaylaştırır, makine kullanılabilirliğini artırır ve fire maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olur.

EAS®-HSE yüksek hızlı kavramalar ile mayr® güç aktarım, özellikle test standı teknolojisindeki yüksek gereksinimlere uygun ürünler geliştirmiştir. Bu kavramalar, test ölçüm sinyallerini etkilemeden güvenilir koruma sağlar.

Pratik uygulama için çeşitlilik: Cırcırlı, senkron veya aşırı yük kavramaları

EAS®-Compact® tork limitleyiciler, yük ayıran kavrama tipleridir. Torku pozitif kilitleme yoluyla iletirler. Tork, çanak yayların ön gerilmesiyle üretilir. Cırcır tasarımlı EAS®-Compact®kavramalar, arıza giderildikten sonra hemen çalışmaya hazırdır. Cırcırlı kavramalar, örneğin her 15 derecede bir veya uygulamaya bağlı olarak belirli bir konumda otomatik olarak yeniden devreye girer; 360 derece sonra senkron kavramalar. Sonuç olarak, döner tablalı veya döner tablalı makineler için genellikle ikinci seçenek tercih edilir.

Yeni EAS®-HT yüksek torklu element kavrama serisi, geliştirilmiş performans yoğunluğu ile müşterileri ikna eder ve önemli ölçüde daha geniş bir olası mil çapı seçimi sunar.

Bununla birlikte, ayırma tasarımındaki EAS®-Compact® tork limitleyiciler, neredeyse artık tork olmadan bağlantıyı keser. Bunlar, manuel olarak yeniden devreye girene veya bir cihaz kullanılarak yeniden devreye alınana kadar boşta kalırlar. Bu nedenle, devreden çıkan tork sınırlayıcılar, özellikle yüksek hızlı sürücüler veya büyük kütlesel atalet momentli sürücüler için uygundur – yüksek hızlı çalışan pet şişirme kalıplaması için idealdir.

Yeni ihtiyaçlar için yeni standartlar

mayr® güç aktarım şimdi EAS®-Compact® aşırı yük kavraması için yeni bir standart seri geliştirdi. Mauerstetten’deki mayr® güç aktarım ürün müdürü Ralf Epple, “Yılların deneyimini ve sayısız test serisinden edindiğimiz bilgi birikimini yeni ürüne adapte ettik” diye açıklıyor. “Bizim için, mevcut trendleri sürekli olarak takip ederken standartlarımızı kalıcı olarak iyileştirmek elbette bir mesele. Bu nedenle kavramalar, hız ve dinamiğe yönelik sürekli artan gereksinimleri karşılayabiliyor.” Örneğin, yeni seri, özellikle çok yüksek hızlarda güvenilir yağlama sağlamak için dahili bir contaya sahiptir. Simetrik yapısı ile geliştirilmiş ayar somunu sayesinde, derece skalasının okunması artık daha da kolay ve balans kalitesi daha yüksektir. Epple, “Bu yeni standart seri ile artık özellikle 10.000 rpm aralığındaki hızlar için uygun bir çözüm sunabiliyoruz”, diye ekliyor. Ayrıca mayr® güç aktarımı, yüksek hızlı uygulamalar için EAS®-HSE yüksek hızlı element kavramalarını daha da optimize etti ve ürün yelpazesini iki küçük yapı boyutuyla genişletti. “Örneğin burada 90 mm dış çapa ve 2,7 kg ağırlığa sahip kavramalarda da bunu gerçekleştirebiliyoruz. Özel tasarımlarda hız 25.000 rpm’ye kadar çıkıyor.” Yeni EAS®-HT yüksek torklu element tipi kavrama serisi, müşterileri yalnızca geliştirilmiş performans yoğunluğuyla değil, aynı zamanda önemli ölçüde daha geniş olası mil çapı seçimiyle de ikna ediyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com