Connect with us

Elektrik Motorları

Zetros, tuz madeni çalışmalarını kolaylaştırıyor

Yayın Tarihi:

-

Esco, 2011 Aralık ayından bu yana Almanya Bernburg kaya tuzu madeninde Allison 3000 tam otomatik şanzıman donanımlı 4x4 Mercedes Zetros 1833 su tankeri kullanıyor.

Esco, 2011 Aralık ayından bu yana Almanya Bernburg kaya tuzu madeninde Allison 3000 tam otomatik şanzıman donanımlı 4×4 Mercedes Zetros 1833 su tankeri kullanıyor.

Avrupa’nın en büyük tuz üreticisi, Bernburg tuz madeninde 600 metre derinlikte Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzımanla donatılmış Mercedes Zetros 1833 4×4 su tankerini kullanıyor.

Allison donanımlı Mercedes Zetros 1833 su tankeri, her saat yaklaşık 600 ton tuz çıkarılan esco’nun Bernburg kaya tuzu madeninde bir yıldan fazla süredir kullanılıyor. Esco’nun (Avrupa tuz şirketi) Yeraltı Makine ve Elektrik Mühendisliği Müdürü Volker Grzeschuchna, bu süreyi içeren bir değerlendirme yaparak; “Bu özel araçtan çok memnunuz. Üstün bir sürüş konforu sunuyor,” diyor.

Bernburg tuz madeninde toplam 146 üretim ve özel maden aracı kullanılıyor. Ancak Zetros 1833 4×4, beklentilerin üstünde bir performans sunuyor. Bu su tankerinin, 2.9 x 2.5 metre boyutlarındaki maden kuyusuna sığmadığı için iki kısma ayrılıp bir kancayla 380 metre aşağıya indirilmesi gerekiyordu. Araç, iki ayrı parça olarak sıcak, tozlu ve karanlık tünellerden oluşan labirente indirilerek esco’nun atölyesinde kaynakla birleştirildi ve kesilen yerleri çıtayla güçlendirildi. Daha sonra da, arkasında su musluğu bulunan 6,000 litrelik paslanmaz çelik su tankı yerine takıldı ve Zetros bir ay içinde çalışmaya başladı. Allison 3000SP tam otomatik şanzımanla donatılmış olan araç, 1980’lerde üretilen ve 30 yıldan daha uzun bir süre kullanılan IFA W50 4×4’ün yerini aldı.

Allison donanımlı Zetros 1833’ün maksimum hızı 50 km/s olmak ile birlikte ayda 400 kilometre yol kat ediyor. 6000 litrelik su deposu dolduruluyor.

Allison donanımlı Zetros 1833’ün maksimum hızı 50 km/s olmak ile birlikte ayda 400 kilometre yol kat ediyor. 6000 litrelik su deposu dolduruluyor.

Volker Grzeschuchna açıklamasında; “Maliyetleri azaltmak için kullanıma hazır bir araç aradık. Zorlu zeminlerin üstesinden gelebilmek için aracın sağlam bir şasisi bulunması, tüm tekerleklerden çekişli olması ve otomatik şanzıman ile donatılması gerekiyordu. Araç, altı tonluk tank ve üstyapı için de fazladan bir ton olmak üzere toplamda en az yedi tonluk taşıma kapasitesine sahip olmalıydı. Bu nedenle Allison şanzımanlı Mercedes Zetros, bizim için en iyi seçimdi,” diyor.

Sondaj yapmak için gereken suyun taşınmasının yanı sıra Bernburg tuz madeninde yüzde 25 ile 30 oranındaki düşük nem seviyesi nedeniyle aracın başlıca görevlerinden biri yollara su püskürtmek oluyor. Bu paslanmayı azaltıyor, ancak aynı zamanda kuru hava ve rutin madencilik çalışmalarının düşürdüğü sürücü görüş mesafesini de arttırıyor.

Allison donanımlı Zetros’un maksimum hızı 50 km/s olmak ile birlikte püskürtme musluğuyla genellikle yaklaşık 10 km/s hızla sulayarak ayda 400 kilometre yol kat ediyor. Ayrıca, 7.5 x 3.5 kilometre boyutundaki maden alanının tamamındaki su konteynerlerini de yeniden doldurarak, araç ve işçilerden tuz tozunun uzaklaştırılmasını sağlıyor. Toza maruz kalma ve konteyner su düzeylerine bağlı olarak bazen günde 10 saat, diğer günlerde ise hiç kullanılmadan veya sadece gerektiğinde kullanılarak, araç üç vardiyalı sistemde çalışıyor.

Traktör kürekleri, tuz parçalarını 20 cm boyuna kadar küçüldükleri merdaneli kırıcılara sevk ediyor. Tuz, merdaneli kırıcılardan, yollardan sofralara kadar her alanda kullanılabilen tuzu üretmek için elenmek üzere, bir öğütme değirmenine sevk ediliyor.

Traktör kürekleri, tuz parçalarını 20 cm boyuna kadar küçüldükleri merdaneli kırıcılara sevk ediyor. Tuz, merdaneli kırıcılardan, yollardan sofralara kadar her alanda kullanılabilen tuzu üretmek için elenmek üzere, bir öğütme değirmenine sevk ediliyor.

Allison, zor arazi şartlarına meydan okuyor

Sert ve engebeli olan tuzlu toprak, araçları ve işletmecileri yüzde 20’ye varan eğimlerle zorluyor. Araç, madende dolambaçlı dar labirentler ve kapkaranlık tünellerde ilerlerken tetikte olmak gerekiyor. Bu nedenle kusursuz sürüş özelliklerine sahip ve kolay kullanılabilen sağlam yeraltı maden araçları tercih ediliyor. Grzeschuchna bu konuda; “Yeraltında engebeli arazi kullanım şartları bulunuyor. Allison tam otomatik şanzıman, özellikle eğim ve rampalarda çok başarılı bir performans sunuyor. Düşük hızlarda bile optimal araç kontrolü sağlıyor,” diyor. 

esco’nun Donanım Eğitmeni Thomas Weilbeer’e göre, sürücü eğitimi çok basit. Allison şanzıman, istisnasız olarak madenciler tarafından takdir ediliyor. Şanzıman ideal vites değiştirme noktalarını otomatik olarak seçerek vites değiştirirken, esco’nun 15 eğitimli sürücüsünün her biri tamamıyla araç sürmeye odaklanabiliyor.

Allison şanzımanlar üstün performans, dayanıklılık ve minimum bakım gerekliliği sunarak, aracın kullanılmadığı zamanı ve işletme maliyetlerini azaltıyor. 326 HP’lik Mercedes OM 926 LA motoru Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzımanla birlikte mükemmel kalkış ve hızlanma sağlıyor. Tork konvertörü kalkışta aracın torkunu arttırıyor. Allison’ın elektronik kontrollere sahip Continuous Power Technology™/Sürekli Güç Teknolojisi, verimliliğin arttırılması ve aktarma organlarının daha az yıpranması için vites değiştirme sırasında sürekli güç aktarımı sağlıyor. Entegre output retarder engebeli yüzeylerde aracın kontrolünü daha da arttırıyor ve frenlerin ısınmasını ve aşınmasını azaltıyor.

Mercedes Zetros 1833 4×4 su tankeri

Motor 6 silindirli dizel motor OM 926 LA, Euro 5
Silindir Kapasitesi 7,200 cm³
Motor Gücü 240 kW (326 Bg)
Tork 1,300 nm at 1,200-1,600 rpm
Şanzıman Allison 3000SP tam otomatik şanzıman
Vites Kutusu MB VG 1700-3W with off-road radio 1:1.69, two-stage
Boy x En x Yükseklik 7,782 x 2,497 x 2,988 mm
Dingil Aralığı 4,800 mm
Dönüş Yarıçapı 20.6 m
Duruş Açısı 34 derece
Boş Araç Ağırlığı 8,110 kg
Brüt Araç Ağırlığı 18,000 kg
Üstyapı 6,000-litre kapasite ve püskürtme barı ile Schrader paslanmaz çelik su tankı

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com