Connect with us

Demir - Çelik

5 yıl önce kuruldu, 24 ülkeye ihracat yapıyor; MecMot’un 2022 hedefi 4 kat büyüme

Yayın Tarihi:

-

Screw jack (vidalı kriko), linear aktuatörler ve yön değiştirici ürün gruplarıyla; demir-çelik sektörü, savunma sanayi, havacılık ve enerji sektörü başta olmak üzere endüstrinin hemen hemen her alanına yerli çözüm sunan MecMot, rekor büyümesini sürdürüyor. 2017 yılında kurulan ve her yıl 2,5 kat büyüme hızı yakalayan MecMot, 2022 yılında 4 kat büyümeyi hedefliyor. Çok kısa sürede Amerika başta olmak üzere 24 ülkeye ihracat gerçekleştiren firma, gelecek yıllarda Avrupa’da montaj üssü kurmayı ve ihracat rakamlarını çok daha fazla artırmayı hedefliyor. 

5 yıl içerisinde büyük bir ivme yakalayarak önemli başarılara imza atan markanın kurucusu ve Genel Müdürü Cantekin Bayram, MecMot’un gelişimi, hedefleri ve planlarını dergimizle paylaşıyor.

Profesyonel anlamda alanında ilk yerli üretici olan MecMot’u tanıyabilir miyiz?

İlk etapta tek başıma çalıştığım Mecmot’un faaliyetlerine, 2017 yılında 25 metrekarelik bir tasarım ofisinde vidalı kriko ve lineer aktuatör tasarımları yaparak başladım. Ürünler, kullanan firmalar tarafından beğenilmeye ve talep artmaya başladıktan sonra işin yatırım sürecine geçtim. Makine ve tezgah yatırımlarıyla Dudullu OSB’ye taşındıktan sonra, ekip kurma sürecine başladık. Pazar talebiyle artan büyüme hızımızdan dolayı 1 sene içerisinde Aktürk Sanayi Sitesi’ne taşındık. Almanya’da Hannover Messe Fuarı’na katıldıktan sonra, oradan aldığımız geri dönüşler ve iç pazarda hareketliliğin artmasıyla beraber artan iş hacmimizden dolayı, Aktürk Sanayi Sitesi içinde tekrar yer değişikliğine giderek şu an bulunduğumuz üretim alanımıza taşındık. Burada makine yatırımı yaparak, üretim hattımıza 3 tane CNC tezgah aldık, alan büyüttük, personel sayımızı artırdık. Yeni departmanlar kurmaya başladık; şu an sadece ihracata, üretim planlamaya, Ar-Ge’ye, tasarıma, kalite kontrole bakan arkadaşlarımız var. Bu ürünleri teknik anlamda profesyonelce üreten Türkiye’deki tek firmayız. 

Bugün müşterilerimizin yüzde 70’i ilk defa bizimle screw jack (vidalı kriko) kullanmaya başlayan firmalar. Kimileri ürünü biliyor ancak tedarik ya da farklı sıkıntılardan dolayı alım gerçekleştirmiyordu, kimileri ise ürünü hiç bilmiyordu. MecMot olarak bu firmlara ulaştık; ürünlerimizi ve onlara sağlayacağı avantajları tanıttık. Bu sayede hem pazarı hem de MecMot’u büyüttük.

MecMot’un ürün grupları ve çözüm sunduğu sektörler hakkında bilgi aktarabilir misiniz?

Firma olarak 3 ana ürün grubunda üretim gerçekleştiriyoruz. Bu ürün gruplarının başında screw jack yani vidalı kriko ürünlerimiz geliyor. Diğer ürün grubumuzu linear aktuatörler (EP) oluşturuyor, ancak; MecMot olarak medikal tip dediğimiz basit uygulamaların yapıldığı linear aktuatörleri değil, daha ağır tonajlı, daha büyük uygulamalarda kullanılan endüstriyel linear aktuatörleri üretiyoruz. Bir diğer ürün grubumuzu ise yön değiştiriciler oluşturuyor. Yön değiştiriciler, helis ayna mahruti sistemiyle motordan aldığı hareketi 90 derece çevirerek iletmeyi sağlıyor.

Ürün gruplarımızın amiral gemisini oluşturan vidalı kriko yani screw jack ürünümüzde, Türkiye’de akla ilk gelen marka olmaya başladık. Yön değiştirici ürün grubumuzu 3 senedir üretiyoruz ama ciddi bir pazar aktivitesinde bulunmadık. Bu ürünün pazar çalışmalarına bu yıl itibarıyla başladık ve çok ciddi geri dönüşler aldık. Üretimimiz içindeki yön değiştirici ürün grubumuzun payı her geçen gün artıyor.

Bu 3 ürün grubunuzla hangi sektörlere çözüm sunuyorsunuz?

Bir şeyi hareket ettirmenin birkaç yolu var: Hidrolik, pnömatik ve mekanik. Biz işin mekanik tarafındayız, markamızın açılımı da Mecanic Motions’tan geliyor… Bundan dolayı üretimin olduğu hemen hemen her alanda yer alıyoruz. MecMot olarak çözüm sunduğumuz en önemli uygulama alanlarının başında, demir-çelik sektörü geliyor. Demir-çelik fabrikaları, bu alana makine imalatı yapan firmalar bizim ilk sıradaki pazarımızı oluşturuyor ve şu anda Türkiye’deki bütün demir-çelik tesislerinde Mecmot ürünleri var. Ürünlerimiz hadde hatları, dilme hatları, boy kesme hatları, asitleme, yüzey temizleme gibi demir-çelik sektörünün bütün üretim hatlarında kullanılıyor. 

Çözüm sunduğumuz önemli sektörlerden diğerini savunma sanayi oluşturuyor. MecMot ürünleri, savunma sanayisinin her türlü hareket alanında tercih ediliyor. Savunma sanayiinde çok yaygın olarak kullanılan ürünlerimiz; zırhlı personel taşıyıcılar, tanklar, roket rampaları, füze rampaları, araç seviyelendirme sistemleri gibi birçok noktada tercih ediliyor. Tercihin sebebini de çok fazla ekipmana ihtiyaç duyulmaması, kontrol edilebilirliğinin çok daha yüksek olması, birden fazla ürünü senkron edebilme, hassas pozisyonlamaya uygunluğu gibi avantajlar oluşturuyor.

Öne çıkan bir diğer sektörü havacılık oluşturuyor. Ürünlerimiz, uçağın ya da bir hava aracının direkt olarak üzerinde kullanılan bir ürün değil de bu araçların bakımlarının yapıldığı hangarlardaki platformların bütün hareketli yapılarında kullanılıyor. Bu alanda birçok yerli ve yabancı havacılık firmasıyla partner olarak da çalışıyoruz. Suudi Arabistan, Katar, Fransa, Amerika da dahil birçok havalimanında Mecmot ekipmanları kullanılıyor. Enerji sektörü de çözüm sunduğumuz önemli alanlardan biri. Ürünlerimiz; güneş panellerinin hareket sistemlerinde, hidroelektrik enerjide baraj kapaklarının hareketlerinde öncelikli olarak tercih ediliyor.

Ürünlerimiz hemen hemen her sektörde, üretimin olduğu her uygulama alanında kullanılıyor: Mobil araçlar, araç üstü ekipman üreticileri, birçok farklı makine üreticisi; paketleme, ambalaj, cam makineleri, konveyör sistemleri ve hatta medikal sektöründe dahi kullanılıyor.

5 yıl içinde birçok ülkeye ihracat yapar hale gelen MecMot’un, ihracat faaliyetlerinden söz edebilir misiniz?

Hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda; doğru ürün, doğru fiyat, doğru kaliteyle çok hızlı sonuçlar aldık. İhracatta bayilik sitemiyle ilerliyoruz. Şu an resmi olarak 5 bayimiz bulunuyor ama bunun yanı sıra yurt dışında sözleşmeli bir şekilde ürünlerimizi satan başka firmalar da var. 24 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. En çok satış yaptığımız ülkeler arasında başta Amerika olmak üzere Fransa, Polonya, Kazakistan, Almanya, Irak, İspanya gibi ülkeler geliyor. 

Fuarlara katılımlarımızı artırarak devam edeceğiz. 2-3 yıl içinde Avrupa pazarında marka değerimizi kanıtlayacak ve pazara daha da yerleşeceğiz. MecMot olarak yakın zamanda Avrupa’da bir ülkeye montaj üssü kurmayı planlıyoruz. Her siparişe bağlı olarak değişkenlik gösteren ürünlerimizi tek tek göndermektense, oradaki montaj fabrikamızdan çok daha hızlı tedarik edeceğiz. Buradan demonte halde göndereceğimiz ürünleri, Avrupa’da olacak montaj fabrikamızdan tüm Avrupa bölgesine ulaştırmayı ve bu pazarda da ciddi ihracat artışı yakalamayı hedefliyoruz. 

Kullanıcılar MecMot ürünlerini neden tercih ediyor?  

Yerli üreticiyiz. Bu ürünler yurt dışından buradaki bir bayi aracılığıyla tedarik ediliyordu. Yurt dışından gelmesinin fiyat, teslimat süresi gibi birçok olumsuz tarafı vardı. Yerli üretici olmanın avantajıyla müşterilerimize çok rahat teknik destek hizmeti sunuyoruz. Hızlı teslimat konusunda çok etkin bir markayız. Bu ürünlerin yurt dışından temininde 8 hafta gibi sürelerden bahsedilirken biz, standart olarak maksimum 1-2 haftada ürünü teslim ediyoruz. Kritik zamanlarda siparişi aldığımız gün dahi ürünü gönderebiliyoruz. Satış sonrası yedek parça ve servis hizmetlerinde de çok önemli avantajlar sunuyoruz. Çok hızlı bir şekilde yedek parça gönderiyoruz. Yedek parça temini haricinde bu ürünler belirli aralıklarla bakıma giriyor, bakım işlemlerini çok kısa sürede yapıyoruz. Yerli olmanın verdiği fiyat avantajımız var: Türkiye’deki diğer ithal ürünlere göre minimum %30, maksimum %70’e varan fiyat avantajı sunuyoruz.

Kısa sürede çok hızlı büyüyen MecMot’un 2022 ve gelecek hedefleri nelerdir?

Mecmot olarak kurulduğumuz günden bu yana her yıl ortalama 2,5 kat büyüdük. Şu anki satışlarımızın içindeki ihracat payı %20, 2022 yılında bu rakamı %40’a çıkarmayı hedefliyoruz. 2022 yılında aldığımız siparişleri göz önüne alarak, 4 kat büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz. Artan iş hacmimizden dolayı geçen sene artırdığımız makine kapasitemizi daha da artırmayı planlıyoruz: Bu yıl içinde ortalama 2 milyon Euro makine yatırımı yapacağız. Bununla beraber üretim alanımızı 2 katına çıkarmayı planlıyoruz. 2022’de hedeflediğimiz büyüme rakamlarına ulaşmanın haricinde, yön değiştirici ürün gruplarımızda hedeflediğimiz bir başarı noktası var ve buna ulaşmak istiyoruz. Türkiye pazarında screw jack dendiğinde ilk akla gelen markayız, yön değiştirici ürünlerimizde de bu başarıya ulaşmayı hedefliyoruz. 

Uzun vadeli hedeflerimiz arasında iç piyasada artan talebi karşılayarak, üretimi daha da artırmak ve ihracatı %85’e çıkarmak yer alıyor. Firmayı kurduğum günden bu yana nihai hedefimize 6 yıllık bir süre kaldı. Bu sürenin sonunda global marka bilinirliği oluşturarak; küresel ölçekte bu işi yapan firmaların arasında MecMot’u, ilk 5 arasına yerleştirmek istiyorum.

Bunların yanı sıra 2021 yılında önemli dijital yatırımlar yaptık. 2022 yılında bu yatırımlara devam ederek, ürün konfigüratörümüzü yayınlamak istiyoruz. Müşterilerimizin web sitemize girip, istediği bütün özellikleri seçerek ürünü konfigüre edebileceği, bunun katı modelini indirebileceği ve ürünü satın alabileceği bir portal sunacağız. Müşterilerimiz ihtiyaçlarını, ister uygulama isterse ürün üzerinden konfigüre edebilecekleri bu portal ile siparişlerin direkt olarak üretim planlamasının listesine girmesini ve üretime alınmasını planlıyoruz. Bu şekilde de işi tamamen online bir hale getirmeyi istiyoruz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com