Connect with us

Elektrik Motorları

AEMOT’tan yerli orta gerilim motor ve jeneratör atılımı

Yayın Tarihi:

-

Aksaray’da faaliyet gösteren AEMOT Elektrik Motors, 25 milyon dolarlık ek yatırımla ithal kalemler arasında yer alan orta gerilim motor ve jeneratörlerin üretimini gerçekleştirecek.

Aksaray-Adana kara yolunda 2015 yılından bu yana 1,5 milyon metrekarelik alanda faaliyet gösteren AEMOT fabrikasında 0,12 kilowattan 500 kilowata kadar genel maksat elektrik motorları üretiliyor.

Fabrika Genel Müdürü Makine Mühendisi Sami Akdoğan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada elektrik motorunun sanayinin kalbi olduğunu belirtti. Elektrik motoru olmadığında hiçbir fabrikanın ve makinenin çalışmayacağını ifade eden Akdoğan, “Biz, üretimin tek elden yapıldığı ve dünyaya açılan bir fabrikayız. Türkiye, en son teknolojiyi takip ederek elektrikli araçların bile motorunu üretebilecek bir konumda. Biz üretebiliriz, ölçebiliriz aynı zamanda da geliştirebiliriz” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’de üretilmeyen motorları üretmek gibi bir stratejimiz var”

AEMOT Genel Müdürü Akdoğan, amaçlarının Türkiye’de üretilmeyen yüksek verimliliğe sahip güçlü motorlar üretmek olduğunu ifade etti. Bu strateji kapsamında 2015 yılında 26 milyon avroluk yatırım yaptıklarını anlatan Akdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bütün proseslerin tek bir yerde üretildiği bir fabrikaya dönüştük. Şu anda 0,12 kilowattan 500 kilowata kadar seri üretim genel maksat dediğimiz kompresörlerde, sanayide, pompalarda ve imalat tezgâhlarında kullanılan elektrik motorlarının tamamını yerli üretimle yapıyoruz. Türkiye’de üretilmeyen motorları üretmek gibi bir stratejimiz var. Bu yıl başında 25 milyon dolar ek yatırımla Türkiye’nin ilk orta gerilim motor ve jeneratör fabrikasını kurduk. Bu fabrika hem Aksaray hem de ülkemiz için çok önemli. Her sene yaklaşık 200 milyon dolarlık ithalatı yapılan bu ürünlerin Aksaray’da üretimini yapacağız. Amacımız bu paranın ülkemizde kalması. Şu anda dünyadaki global motor üreticilerine motor ihracatı yapıyoruz. Bu ihracatların yüzde 99’u Avrupa ülkelerine. Motor üreticilerine dahi motor ihraç etmek bizim ne kadar kaliteli ürünler yaptığımızın bir kanıtı. Teknolojik gelişmeleri takip etmek için globalleşmek gerekiyor. Bu da birbirimizle çalışmaktan geçiyor. Dünyanın tüm üreticileriyle birlikte çok yakın ve birlikteyiz. Geçen yıl yüzde 40 oranında bir ihracat yaptık. Bu yıl bu rakam yüzde 50’yi geçecek.”

Sami Akdoğan, AEMOT’un kadın istihdamına da büyük önem verdiğini belirterek şunları söyledi: “Şu anda 37 kadın çalışanımız var. Toplam fabrikamızda 220 işçimiz var. Yaklaşık yüzde 10’un üzerinde bir kadın istihdamımız var. Amacımız bu sayıyı daha da artırmak. Yeni yatırımlarımızla kadın istihdamını daha da artıracağız. Kadınlarımızın üretimde olması bizleri çok mutlu eden bir konu.” (Kaynak: aa.com.tr)

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com