Connect with us

Genel

“Almanya pazarını kaptırmaya niyetimiz yok”

Yayın Tarihi:

-

 

Makine sektörünün ihracattaki yükselişini, başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki gücünü korumasına borçlu olduğunu söyleyen Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran, “Dünya makine ticaretinin merkezi konumundaki Almanya’da gücümüzü koruyabilmek için tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Düsseldorf ve Hannover’de düzenlenen fuarlardan da yeni işbirlikleriyle döneceğimize inanıyoruz” dedi.

 

Ocak-Eylül döneminde toplam ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 azaldığı Türkiye sanayinde, makine sektörü ihracatı artışını sürdürdü.  Yılın ilk 9 ayında 9,9 milyar dolar ihracat gerçekleştiren makine sektörü, geçen yıl aynı dönemine göre ihracatını yüzde 1,8 oranında artırarak, Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payını yüzde 10’a çıkardı. Almanya bu yıl da makine ihracatında ilk sırada yer aldı ve sektörün bu ülkeye yaptığı ihracat, Eylül sonu itibarıyla yüzde 5,6 artışla 1,6 milyar dolara yükseldi.  Almanya’nın dünya makine ticaretinin en önemli pazarı olduğunu ve makinecilerin bu pazarı kaptırmaya niyeti olmadığını belirten Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran şunları söyledi:  “Geçtiğimiz yıl 2 milyar doların üzerinde makine ihracatı gerçekleştirdiğimiz Almanya pazarında; yaşanan sevkiyat problemlerinin de etkisiyle, Temmuz ayında, makine ihracatımızda bir önceki aya göre yüzde 25 dolayında bir düşüş yaşandı.  Bu oran, Türkiye’nin toplam Temmuz ihracatındaki düşüşle aşağı yukarı aynı seviyede.

Fakat makine sektörünün, dünyanın en önemli makine pazarı Almanya ile ticari ilişkilerinin sekteye uğramasına izin verme lüksü yok. Bu amaçla Almanya’ya yönelik tanıtım faaliyetleri kapsamında makine sektörü adına firma ziyaretleri gerçekleştiriyor, ilgili kamu kurumları ve sektörel derneklerle bir araya gelmeyi sürdürüyoruz.”

Makine Tanıtım Grubu’nun; özellikle 15 Temmuz sürecinde Türkiye ile ticari ilişkileri daha da hassaslaşan Almanya’daki muhataplarıyla sürekli temas halinde olmaya özen gösterdiğini belirten Dalgakıran şunları söyledi:

“Bu süreçte çok hızlı aksiyon aldık ve üretim, satın alma, mühendislik ve finansta karar verici pozisyonlarda çalışan sektör profesyonellerini Türkiye hakkında doğru bilgilendirmeye çalıştık. Sektörel önceliği olan prestijli yayınlarda verdiğimiz mesajlarda yaşanan sürecin ticari ilişkilerimiz üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını, Türkiye’deki ekonomik reformların hızını artırarak devam edeceğini, Türk-Alman işbirliğinin yoğunlaştırılması için daha fazla çalışmaya hevesli olduğumuzu vurguladık. Geldiğimiz noktada, Temmuz ayında yaşanan münferit düşüşü geride bırakmış olmaktan ve Almanya’ya makine ihracatımızın yeniden yükselişe geçmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.”

Tanıtım çalışmalarına devam 

Türk makinesinin uluslararası bilinirliğini artırarak müşteri algısını geliştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin Makinecileri, Düsseldorf’ta düzenlenen “K 2016” fuarında da yerini aldı. 19-26 Ekim tarihleri arasında devam edecek fuar, 200 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak. Plastik ve kauçuk sanayilerinin lider kuruluşlarının bir araya geleceği fuar bu yıl 110 Türk firmasını ağırlayacak.  60’ın üzerinde ülkeden katılımcının yer alacağı “K 2016” fuarı süresince etkin bir tanıtım faaliyeti sürdürecek olan  Makine Tanıtım Grubu, fuarın üçüncü günü sektör profesyonellerine dönük bir kokteyl düzenleyecek.  Almanya’da makine devleriyle bir araya gelmeye devam eden Türkiye’nin Makinecileri, “K 2016”nın ardından Hannover’de düzenlenecek olan 24. Uluslararası Sac Levha İşleme Teknolojisi Fuarı’na (EuroBLECH) katılacak.

Dünya genelinde 40 ülkeden 1,600’ün üzerinde katılımcının yer alacağı EuroBLECH’te ana trendler bu yıl Endüstri 4.0, dijitalizasyon, maliyet tasarrufu ve kalite olacak. 25-29 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek fuarın 3. gününde gelişmiş makine ve yenilikçi üretim çözümleri arayan sac levha işleme uzmanları Türkiye Makinecileri’nin Robotation (Technology) Academy’de düzenleyeceği kokteylde bir araya gelecek.  K 2016 ve EuroBLECH’in başta plastik işleme makineleri ve sac levha işleme makineleri olmak üzere sektörün ihtiyacı olan tüm yan sanayi için bir buluşma merkezi olduğunu belirten Dalgakıran şu değerlendirmede bulundu:  

“Önce Düsseldorf’ta, ardından Hannover’de sadece makine sektörünü değil, bir bütün olarak Türkiye sanayiini temsil edeceğiz. Bir yandan var olan müşterilerimizle ilişkilerimizi geliştirmek üzere çalışırken, Almanya’ya ihracatımızda artış sağlama potansiyeli olan her alanda fırsatları değerlendirerek ülkemize yeni işbirlikleriyle döneceğiz.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com