Connect with us

Genel

Arçelik A.Ş., CDP (karbon saydamlık projesi) Global A listesine girdi

Yayın Tarihi:

-

 

Sürdürülebilirliğe ve enerji verimliliğine büyük önem veren Arçelik A.Ş., dünyada CDP’de (Karbon SaydamlıkProjesi) en yüksek performansa sahip şirketlerin yer aldığı “The A List: The CDP Climate Performance LeadershipIndex 2014” (A Listesi: CDP İklim Performans Liderlik Endeksi 2014)’e girmeye hak kazandı. Böylece Arçelik A.Ş.,Türkiye’den kendi sektöründe bu listeye girmeyi başaran ilk şirket oldu.

 

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu doğrultusunda ürettiği enerji verimliliği alanında rekor sahibi ürünler ve  üretimde çevre ve enerji verimliliği konularındaki örnek projeler ile karbon emisyonu salınımını en aza indirmek için çalışmalarını sürdüren Arçelik A.Ş., dünyada CDP’de (Karbon Saydamlık Projesi) en yüksek performansa sahip şirketlerin yer aldığı “The A List: The CDP Climate Performance Leadership Index 2014”e e girmeye hak kazandı. Arçelik A.Ş., Türkiye’de kendi sektöründe bu başarıya imza atan ilk şirket olma özelliğini taşıyor.

 

İklim değişiklikleri risklerinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini küresel çapta raporlayan ve dünyanın en büyük küresel iklim değişikliği verisine sahip olan bağımsız ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan CDP’de, 2012’de Türkiye Karbon Saydamlık Lideri Ödülü’ne, 2013’de de Türkiye CDP Performans Liderliği Ödülü’ne layık görüldü. 2014 yılında Arçelik A.Ş., bu başarısını daha da yukarıya taşıyarak CDP Performans Derecelendirmesinde en üst seviye olan A performans skorunu elde etti ve dünya genelinde CDP’de en yüksek performansa sahip şirketlerin yer aldığı A Listesi’ne girmeyi başardı.

Şirketin iklim değişikliğine yönelik faaliyetlerinin, “Yönetim ve Strateji”, “Risk ve Fırsat Yönetimi”, “Emisyon Yönetimi” ve “Doğrulama” kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirilmesi sonucunda;  Arçelik A.Ş. A performansa layık görüldü.

Dünyanın geleceği ve şirketin sürdürülebilirliği açısından önemli bir risk olan iklim değişikliğiyle mücadele alanında istikrarlı çalışmalar yürüttüklerini belirten Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu; “Ürünlerimizin yanı sıra, tüm süreçlerimizde çevreye ve enerji verimliliğine en üst seviyede önem veriyoruz. Düşük karbon ekonomisine geçiş sürecine öncülük etmek üzere kurulan “Kurumsal Liderler Ağı Türkiye İklim Platformu’nda” yer alıyor; bu konuda farkındalık yaratılması, sürdürülebilir bir iş dünyası grubu kurulması ve konunun etkin bir biçimde yönetilebilmesi yönündeki çalışmalara katkı sağlıyoruz. Şirketimizin iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki çabalarının, bu konuda dünyanın en saygın kurumları tarafından, ardı ardına aldığı ödüllerle takdir edilmesinden büyük gurur duyuyoruz” dedi.

CDP ne yapar?

CDP, iklim değişiklikleri risklerinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini küresel çapta raporlayan ve

dünyanın en büyük küresel iklim değişikliği ve risine sahip olan bağımsız  ve kar  amacı gütmeyen

uluslararası bir kuruluş. Tüm dünyada yaklaşık 60 ülkeden 5000 civarında kuruluş, azaltım hedeflerini

belirlemek ve performanslarını arttırmak amacıyla sera gazı emisyonlarını, su kaynaklarının yönetimini ve

iklim    değişikliği   stratejilerini    CDP   aracılığıyla ölçmekte ve açıklamakta.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com