Connect with us

Genel

Bosch Rexroth’un 2013 yılı sipariş girişi globalde yüzde 6,3 arttı

Yayın Tarihi:

-

 Bosch Rexroth, sipariş girişinde dünya genelinde yüzde 6,3 oranında artış elde etti. 2013 yılında alınan sipariş 5,7 milyar Euro’da sabitlendi.

 Bosch Rexroth; Kuzey Amerika, AB ve Doğu Asya üçgeninde çalışmalarını artıracak.

 Türkiye’de elde edilen satış rakamları 2013 beklentilerini karşıladı.

Bursa
Bosch Rexroth, 2013 yılında dünya genelinde yüzde 3,7 oranında bir artışla 5,7 milyar Euro tutarındaki sipariş rakamını sabitledi. Sipariş girişinde ise yüzde 6,3 oranında artış elde edildi. Pazar gelişmelerini izleyen şirket, Kuzey Amerika, AB ve Doğu Asya üçgeni üzerinde, daha derin bir bölgesel dağılımla ve teknik çözümlere odaklanarak çalışmalarını artırıyor. Türkiye’de ise 2013 yılı beklentileri karşılarken, önceki seneki satış rakamlarının üzerine çıkıldı. 2014 yılında yeni pazarlardaki gelişmelerle, hedeflerin aşılması bekleniyor.
Bosch Rexroth AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Karl Tragl, Frankfurt’ta gerçekleştirilen basın toplantısında ekonomik ve teknolojik açılardan Bosch Rexroth’un 2013 yılı global performansını değerlendirirken, 2014 yılı öngörülerine de değindi. Bosch Rexroth A.Ş. Genel Müdür Servet Akkaynak de benzer şekilde Türkiye organizasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaptığı genel değerlendirmede Dr. Karl Tragl, 2013 yılında, yatırım sermaye malları endüstrisindeki büyümenin Asya’ya kaydığını belirtti. Asya’daki talepte önemli dalgalanmalar yaşandığını fakat Avrupa’nın aksine oradaki piyasaların büyüdüğünü aktaran Tragl, Kuzey ve Güney Amerika’da da olumlu sinyallerin ağır bastığını, 2013 yılında kur etkilerinin bunları bastırdığını iletti.
Bugünkü perspektiften bakıldığında; Amerika ve Asya Pasifiği’ndeki Bosch Rexroth bölgelerinin cirolarında uzun vadede artış olacağı gözlemlenirken, Avrupa’daki ciro daha yavaş olsa da gelişmeye devam ediyor. Bosch Rexroth, cirosunun yaklaşık yüzde 60’ını Avrupa’dan elde ettiği için bu bölge piyasalarındaki gelişmelerin etkisi fazla oluyor. Bosch Rexroth bu etkilerin sonuçlarını en aza indirmek için yenilikçi çözümler sunmaya, varlığını küresel çaptaki büyüyen pazarlarda geliştirmeye ve Kuzey Amerika, AB ve Doğu Asya üçgeninde dengeli bir ciro dağılımı sağlamaya yönelik çalışmalarını artıracak.

Bosch Rexroth A.Ş. Genel Müdürü Servet Akkaynak da, Türkiye için yaptığı değerlendirmede, 2013 yılının beklentilerine paralel bir yıl olduğunu belirtti. Pazarda yataya yakın bir büyüme olmasına rağmen 2013’ün, bir önceki yılın satışlarının üzerinde kapatıldığını belirten ve 2014 yılında da benzer bir seyir bekleyen Bosch Rexroth Türkiye, bu yıl ihracat ağırlıklı çalışan müşterilerinin ön plana çıkmasını bekliyor. Böylelikle iç pazarda bir miktar yavaşlama olsa da, muhtemel dış ihracat artışıyla birbirini dengeleyeceğini ifade eden Akkaynak, pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirmeyi öngördüklerini ifade ediyor.

Global pazarda değişkenlik gösteren sektörel gelişimler
Bosch Rexroth tarafından yapılan değerlendirmeye göre; global pazarda 2013 yılında iş makineleri piyasasında 2012 yılına kıyasla yaşanan yavaşlamalar, özellikle tarım makineleri teknolojileri, binek ve ticari araçlar alanındaki olumlu gelişmelerle kısmen telafi edildi.
Bosch Rexroth 2013 yılında endüstriyel uygulamalar alanında da çok farklı senaryolarla karşı karşıya kaldı. Bosch Rexroth bu alanda güçlü olduğu metalürji, kesme ve presleme takım tezgâhları piyasalarındaki gelişmelere odaklandı.
Rüzgâr enerjisinin uzun vadede getirisinin yüksek olacağı beklentisinde olan Bosch Rexroth, bu kapsamda üretimin faaliyetini artırmak amacıyla Kuzey Ren Vestfalya’da bulunan Witten fabrikasında rüzgâr santralleri için Alman üretimi dişlilere odaklanacak.

Değişen piyasalar için teknolojik çözümler
Güncel zorluklara rağmen Bosch Rexroth, 2013 yılında Ar-Ge harcamalarını önceki yıldan yüksek düzeyde tuttu. İnovasyon gücü sayesinde parça tedarikçisi konumundan yüksek teknolojik uzmanlığa sahip bir sistem sunucusu konumuna başarıyla gelen Bosch Rexroth, Ar-Ge konusunda enerji verimliliği, makine güvenliği ve endüstri gibi alanlara odaklanıyor.

Bosch Rexroth büyümeye devam ediyor
“2013 yılında elde edilen 5,7 milyar Euro’luk sipariş girişi iyimser olmamız için bir sebep sunuyor” ifadesinde bulunan Tragl, “Geçtiğimiz yıllarda ciddi bir büyüme gösterdik ve aynı zamanda piyasalarda ciddi gerilemeleri kabullenmek zorunda kaldık. Bu sebeple de gelecek için kendimizi bu değişkenlikleri yaşamaya hazırladık. Bölgesel kapasiteleri büyüme potansiyeline uygun bir şekilde yapılandıracağız. Küresel çapta başarıyla büyümeye devam edeceğiz” dedi. Bosch Rexroth esnekliği artırmak ve üretkenliği yükseltmek için dünya çapında tüm üretim süreçlerini, üretim aşamalarını ve dolaylı faaliyetlerini gözden geçirecek.

Türkiye’deki organizasyonla ilgili bilgi veren Bosch Rexroth Genel Müdürü Servet Akkaynak da, mobil uygulamalar alanında seri üretim yapan Bursa fabrikasının küresel yapı içerisinde Avrupa pazarına hitap eden fabrikalar arasında yer aldığını, 2014 yılı Aralık sonu itibariyle bir milyonuncu pompaya ulaşmayı ve mevcut %67 olan yerlileştirme oranını %90 seviyelerine getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com