Connect with us

Makina İmalatı

Bürke’den imalat sektörlerinde kolaylık sağlayan kaplinler

Yayın Tarihi:

-

1992 yılında kurulduğumuz günden bugüne kadar birçok sektöre getirdiği çözümsel ve uzun soluklu ürünler ile her zaman imalatçıların ve kullanıcıların yanında güvenilir ve kalıcı bir çözüm ortağı olmak ana prensibimiz olmuştur.

Tecrübeli teknik ekibimiz ve Ankara, İstanbul ve Adana ofislerimizin satış ağı ile tedariklerini sağladığımız firmalarımızın ürün ve çözüm ihtiyaçlarında güçlü ortaklarımız SUMITOMO-HANSEN endüstriyel dişli kutuları, REXNORD kaplin ve zincir grupları elastomer, lamelli, yaylı, dişli, kompozit, pimli-burçlu, hidrolik, klasik tip kaplin, tork limitörü, fren, geri durdurma tertibatları, konik sıkma bilezikleri, özel tasarım ve imalat kaplinler, endüstriyel dişli kutuları ile hizmet vermekteyiz.

Yaklaşık 1100 farklı ürün çeşidi ile stoklarımızda bulunan 6 mw (6000 kw) güce kadar yüzlerce kaplin ürünüyle kesintisiz ve beklemesiz, anında tedarik yapılmaktadır.

BÜRKE olarak özellikle piyasada yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan kaplin çapına göre seçim mantığını değiştirmek için yoğun çaba harcamakta olup son 20 yıldır teknolojik kaplinlerin tanıtılması ve kullanılmasında önemli aşamalar kaydettik.

Artık doğru ve kaliteli kaplin önemli bir ara eleman olarak makine tasarım ve seçim kriterlerinde yer almaktadır.

Kaplinin seçiminde ve uygulamasında yapılan hatalar büyük zarar doğurur

Güç aktarım sistemlerinin seçiminde çoğu zaman en son gündeme gelen ve piyasa koşullarında sadece basit bir bağlantı elemanı olarak görülen kaplinin seçiminde ve uygulamasında yapılan hatalar birçok sistemin ve pahalı ekipmanın hasar alması yanında marka imajlarına da çok büyük zararlar vermektedir.

Günümüz koşullarında en ufak bir duruşun veya aksamanın son derece pahalı bedellere neden olması güç aktarımı sırasında herhangi bir sıkıntının yaşanmamasını gerektirir.

Genellikle işletme koşullarının baskısı nedeniyle hatanın kök nedeni aranmadan hasar alan ekipmanlar aynı modeller ile yenilenir. Bu da aynı hatanın sürekli olarak tekrarlanması ve maliyetlerin sürekli olarak artması demektir.

Seçim için gerekli olan motor gücü; devri; mil çapları; diğer makine ile bağlantı pozisyonu; iki mil arası mesafe; çalışma koşulları; günlük duruş-kalkış sayısı; dönüş yönleri; mil-makine ve ortam sıcaklıkları; ortamdaki kimyasal faktörler; açısal ve eksenel kaçıklıklar; kullanılan sektöre ve uygulamaya göre belirlenen servis ve güvenlik faktörlerinin belirlenmesi gibi ana faktörler doğru bir uygulama ile uzun süreli; güvenli ve kesintisiz bir kullanım sağlamaktadır.

Bütün bu olgular her uygulamada aynı tip; ölçü ve özellikte kaplin kullanılamayacağı sonucunu beraberinde getirmektedir.

Dolayısıyla uygulama bilgileri öncelikle müşterilerimizden detaylı bir form olarak talep edilmekte, tecrübelerimiz ve mühendislik çalışmaları ile bir araya gelen bilgiler ışığında en doğru ürün seçimi yapılmakta; böylelikle kullanıcılarımız seçilen ürünleri güvenle makinalarında kullanabilmektedirler.

Ürünler içerisinde en çok dikkat çekenler özellikle basınçlı hava makinaları üreten firmaların direkt akuple uygulamalarında uzun süreli;, sorunsuz; kolay ve hızlı çözümlerinden biri olan REXNORD firmasının 70’li yıllarda patentini alarak kullanıma sunduğu elastomer kaplinlerdir.

REX VIVA ve REX-OMEGA

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında basınçlı hava makinalarında lider markalar direkt akuple bağlantılı kompresörlerinde orijinal ekipman olarak REX VIVA ve REX-OMEGA ürünlerine yer vermektedirler.

Bakım ihtiyacı olmayan; montaj kolaylığında devrim yaratan; boyuna ortadan ikiye ayrılabilen basit ama son derece etkili bir kaplin olan REX VIVA ve REX OMEGA serileri tasarım aşamasında bütün sektörlerin tasarım; imalat, bakım-onarım, servis, mühendislik hizmetleri, yönetim, Ar-Ge birimlerinden tecrübeli; konusunda uzman kişilerin kaplinlerde beklenen önceliklerinin belirlenmesi ile ürün prensipleri oluşturulup; sonrasında uzun yıllardır oldukça güvenilir ekipmanlar olarak günümüze kadar gelişen teknolojinin olumlu eklentileri ve yenilikleri ile bugünün koşullarına uyarlanmıştır.

Özellikle montaj ve vibrasyon problemi olan yerlerde kullanılmak üzere motor ve ekipmanı (dişli kutusu, pompa, fan) yerinden oynatmadan çok hızlı bir şekilde monte-demonte edilebilen; ayrıca çok hassas kaplin ayarı gerektirmeyen bir ürün olması kullanımda işletmeye büyük faydalar sağlamaktadır.

Pratik kullanımının yanı sıra yağlama ve bakım ihtiyacı olmadığından yatay, dikey ve açılı kullanımlarda özellikle tercih edilmektedir.

Doğru şekilde kompozisyonlanmış üretanın üstün elastik ve mukavemetlere dayanım özelliklerinden dolayı darbeli çalışan sistemlerdeki şok yükleri ve vibrasyonu emmesi; açısal ve eksenel kaçıklıkları karşılaması motor ve ekipmanların ömrünü uzatmakta ve bakım maliyetlerini azaltmaktadır.

Kesintisiz çalışan sistemlerde, kaplin değişimi sebebiyle uzun süreli duruşlara gerek kalmaması sistem verimliliğini artırmakta ve “REX-VIVA ve REX-OMEGA” kaplinler kısa sürede ödenen bedellerin geri dönüşlerini sağlamaktadır.

REXNORD OMEGA ve VIVA kaplinlerin üstünlükleri

REXNORD OMEGA ve VIVA kaplinleri piyasadaki diğer ürünlerden üstün kılan başlıca özellikleri ise şunlardır:

  • Ph2-12 aralığında sorunsuz şekilde hizmet verebilmesi.
  • Şok darbe yüklerini emerek yatak ömürlerini uzatması ve vibrasyon yalıtımı sağlaması.
  • Kısa sürede demontaj ve montaj kolaylığı
  • REX-VIVA ürünlerinde zayıflatılmış “V” kanalı sayesinde belirlenen torkların üzerine çıkıldığında yırtılarak sistemdeki diğer ekipmanlara göre en uygun fiyatlı ürün olan kaplinin yırtılması ve sigorta görevi yapması.
  • Atex (ex-proff) sertifikasyonuna sahip Elastomer tabanlı bir ürün olması nedeniyle kıvılcım oluşturmayarak yangına neden olmaması.
  • Sadece görsel kontrol ile hasar alıp almadığının kontrol edilebilmesi ve değişiminin uzmanlık gerektirmemesi.
  • Stoktan hızlı teslimat.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com