Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Büyük krank millerinin taşlanması için yeni platform

Yayın Tarihi:

-

 

JUNKER firması, 470 mm’lik dönme çapına ve 4800 mm’ye varan bağlama uzunluğuna sahip iş parçalarının silindirik ve eksantrik taşlaması, öncelikle büyük krank millerinin işlenmesi için yeni bir platform kuruyor.

 

“CBN teknolojiniz o kadar verimli ki. Büyük krank millerini taşlamak için de makineleriniz var mı?” diye müşteriler sürekli olarak JUNKER’e sorardı. Taşlama makineleri uzmanı araştırdı ve sonuca ulaştı:

Bir yanda büyük krank millerinin taşlanması için dünyada çoğunlukla eskimiş makineler mevcut. Diğer yanda jeneratör ve gemi motoru imalatı alanında boyutlarda bir küçülme gözlenmektedir; çok sayıda küçük blok tek bir büyük bloktan daha kullanışlıdır. Böylece modern imalat yöntemlerine ve yeni makinelere ihtiyaç artmaktadır. Bunu karşılamak amacıyla JUNKER firması çok sayıda teknik inceliği içeren daha büyük bir platform geliştirmeye karar verdi.

Platform öncelikle büyük krank millerinin taşlanması için JUCRANK serisinde kullanılacak. Bunların ağırlığı 1000 kg’ye kadar ulaştığından donanım değişikliğinin kendisi dahi bir zorluk. Tezgâh modüllerinin ayarlanması için JUNKER firması entegre uzunluk ölçüm sistemine sahip bir kızak geliştirdi. Böylece donanımı değiştiren kişi önce iş parçası milini, sonra suportu konumlandırır.

CNC kumandalı yeni geliştirilen suport

Bu türde gevşek iş parçalarının işlenebilmesini sağlamak için JUNKER firması kendine ait bir suport geliştirmek zorundaydı. Pazarda var olan ve açıkça fazla salgılı ve bu nedenle büyük krank millerinin hassas imalatı için uygun değil. Patent başvurusu yapılan yeni suportlar CNC kumandalı olup yalnızca birer aksa sahiptir. Bu sayede sağlamlık ve rijitlik belirgin şekilde artar. En fazla 11 adet olabilen suporttan her biri münferit olarak kontrol edilebilmekte ve dilendiği an – proses sırasında da – bir taşlama istasyonuna atanabilmektedir. Bu anahtar teknoloji sonucunda taşlama sürekliliği daha esnek olur.

Buna imkân verebilmek için JUNKER kendini kanıtlamış kumanda donanımını daha büyük ve son derece yüksek performanslı bir kumandaya aktardı. Nihayetinde JUCRANK 8 “en basit” modelinde 24 CNC aksla birlikte gelmektedir.

Entegre ölçümleme

Büyük krank milleri esas olarak küçük serilerde, kısmen yalnızca tek halde üretilir. Bunun dışında dövme ve sertleştirme maliyetleri hatalı bir üretim tolere edilemeyecek kadar çok yüksektir. JUNKER firması bu sorunları şimdi bir entegre ölçümleme ile çözmektedir. Öncelikle her biri kendine ait X ve Z akslarına sahip bir mengeneye monte edilmiş iki taşlama taşı ana yatakları ve kol yataklarını önden taşlar. Çaplar hemen proses içinde ölçülür.

Sonrasında taşlama makinesinin aynı zamanda bir ölçüm makinesi olduğu görülür, çünkü ön taşlama sonrasında komple iş parçasını ölçümler: Her elemanın konikliğini, yatak genişliklerini, kol yüksekliğini, her şeyi.

Ölçüm verileri aracılığıyla JUCRANK 8 hedefli olarak son taşlamayı yapar ve bu esnada yine JUNKER tarafından geliştirilen WK aksını kullanır: Bu taşlama işlemi sırasında taşlama milini çevirir ve böylece koniklikteki hataları giderir. Bu teknoloji sayesinde taşlama makinesi her ana ve kol yatağını kendine ait bir profil formu ile, yani gerektiğinde hedefli bombelik ile donatabilir.  Bu fonksiyon sayesinde makine istenmesi halinde, sıklıkla büyük krank millerde görüldüğü şekilde bir koniğe sahip olup bir flanşa veya muyluya sahip olmayan iki mil ucunu da işler.

Böylece dövülmüş krank mili yalnızca tek bağlama işleminden sonra komple taşlanmış ve monte etmeye hazır hale gelmiş olur. Özellikle verimli: Kullanılmış krank milleri aynı yöntemle ölçümlenebilir ve tamir amacıyla sonradan taşlanabilir.

Büyük krank milleri dışında da potansiyel

İlk iki makine büyük krank millerinin işlenmesi için sipariş edildi, ancak başka uygulamalar için de yeterince potansiyel var: sözgelimi baskı merdaneleri veya elektrik motorlarının milleri için. Bu nedenle JUNKER, ilk JUCRANK 8’i müşterileriyle birlikte yeni ve kârlı uygulamaları test edebilmek amacıyla teknoloji merkezi için imal etti.

JUNKER

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com