Connect with us

Çimento

Çimento sektöründe kayış-kasnak kullanımı

Yayın Tarihi:

-

Bilindiği gibi ekonominin temelini oluşturan en önemli sektörlerden biri inşaat ve onun da en önemli girdilerinden biri çimentodur.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 2017 verilerine göre şu an ülkemizde farklı kapasitelerde 70’e yakın çimento fabrikası bulunmaktadır. Yine aynı verilere göre ara ürün olan klinker üretim kapasitemiz yaklaşık 84 milyon ton iken nihai ürün çimento üretim kapasitemiz 136 milyon ton civarındadır.

2017 yılında kapasite kullanım oranları klinkerde %90, çimentoda ise %62 seviyesinde gerçekleşti.

Bu verilerin coğrafi bölgelere dağılımı Tablo 1 ve Tablo 2’de görülmektedir.

Milli Ekonomi açısından bu denli önemli olan çimento fabrikalarının bir diğer özelliği de ilk yatırım maliyeti gibi işletim maliyetlerinin de hayli yüksek olması. Sabit giderlerin yanı sıra, üretim kapasitesine bağlı değişen hammadde, enerji, sarf malzemelerin yarattığı maliyetlerin denetimi, kontrol altına alınması, kârlılığın artırılması açısından son derece önemlidir.

Çimento fabrikalarında kayış ve kasnak seçimi

Çimento fabrikalarında kullanılan kayış ve kasnaklar da, işletim maliyetlerinin önemli kalemlerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Bir çimento fabrikasının yıllık kayış ve kasnak harcaması pek çok faktöre bağlı olarak 20.000 €’dan başlayarak 100.000 € seviyesine kadar varabilmektedir.

Bu temel faktörler:

 • İşletme üretim kapasitesi
 • Makina ve ekipman parkının modernizazyonu
 • Koruyucu bakım çalışmasının yapılıp yapılmadığı ve performansı
 • Bakım & onarım ekibinin donanımı ve yeterliliği
 • Satınalma yönetimi ve anlayışı
 • Teknik ekibinin satınalma sürecindeki yeri ve önemi
 • Kullanılan malzemenin uygunluğu ve kalitesi

Bu faktörlerin her biri ayrı ayrı önem taşımaktadır. Her biri detaylı incelemeye ve üzerinde tartışmaya değecek niteliktedir. Ancak burada kayış ve kasnakların kalitesi ve birim maliyeti nasıl düşürebileceği bizim açımızdan önemlidir.

Bir çimento fabrikasında kayış kasnak sistemi kullanılan yerler:

 • Kırıcılar ve elekler
 • Filtre fanları
 • Blowerlar
 • Kompresörler
 • Paketleme bölümleri (kantarlar, bantlar)
 • Konveyör sistemleri

Fabrika genelinde zaman kayışı, V kayışı, kaplamalı kayış, kanallı kayış gibi hemen hemen her türlü kayış profilinin kullanılmakta olduğunu da ilave edelim.

Üretimin aksamadan devam edilebilmesi için üstte saydığımız sistemlerin birbirini tamamlayacak şekilde, verimli ve sorunsuz çalışması gerekmektedir. Bu nedenle kullanılan yere, çalışma şartlarına bağlı olarak doğru profilde, doğru kalitede ve performansta ürün seçmek sanıldığından daha önemlidir. Ve bu doğru tercihleri yapabilmek de teknik deneyim, detaylı ürün bilgisi ve doğru satınalma yönetimini gerektirmektedir.

Sadece fiyat bazlı bir satınalma yaklaşımı ile yanlış ürünün tercih edilmesi sonucunda yaşanacak küçük bir olumsuzluk, üretim planını alt üst etmekle kalmayıp, görünen ve görünmeyen maliyetler toplamında çok ağır bedeller ödenmesine neden olacaktır, ki bunun örneklerini işletmerde sıklıkla görebilmekteyiz.

Optibelt’in çimento sektörüne özel çözümleri

Optibelt olarak pek çok sektörde olduğu gibi çimento fabrikaları özelinde de “birim maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak” amacıyla teknik bölümlerle ve satınalma yönetimleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmalarda; yerinde  gözlem ve ölçümleme, tasarım hesaplarının gözden geçirilmesi, doğru ürünün seçimi gibi konularda detaylı ve profesyonel mühendislik desteği sağlamaktayız.

Sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ürettiğimiz özel ve geliştirilmiş kayışlar, uzun kullanım ömrü sağlayarak birim maliyeti düşürmekte ve işçilik, zaman, enerji tasarrufu sağlayarak  toplam maliyeti daha da ekonomik hale getirmektedir.

 

BLUE POWER V-kayışlar

Söz gelimi, toz, yüksek yükler, şok darbeler, titreşim gibi zorlu şartların yer aldığı kırıcı ve elek tesisleri, en sık kayış değişiminin yaşandığı ve en maliyetli yerlerdir. Bu tür yerler için tasarlanmış Aramid kordlu ve özel kauçuk formülasyonlu BLUE POWER V-kayışlarımız pek çok firmada kullanılmaktadır. Kırıcı ve elek tipine bağlı olarak 8, 10, 12, 20 sıralı gibi çoklu kasnak ve kayışların yer aldığı bu sistemlerde daha da verimli çalışma elde edebilmek için birleşik olarak ürettiğimiz OPTIBELT KRAFTBAND tasarımlarımız en üst düzeyde performans sağlamaktadır.

Super XE-Power Pro

Sıcaklığın veya düşük çaplı kasnakların yer aldığı noktalar için 2018 yılında geliştirilen ve şu an için sektörde bir benzeri bulunmayan tırtıllı kayış grubundaki Super XE-Power Pro ürünümüz -40/+120°C  sıcaklık aralığında çalışma imkânı vermektedir.

Özellikle kayışların yan yana çoklu şekilde, yani set olarak kullanılmak istendiği yerleri göz önünde bulundurarak geliştirdiğimiz üretim teknolojisi ile; üretim tarihi, serisi, sevkiyat tarihi gibi hiçbir kritere bakmaksızın standart (klasik) ve dar kesitli V kayışlarımız yanyana set olarak kullanılabilinir. ISO Standartlarının öngördüğü uzunluk tolerans değerlerinin çok ötesine geçmeyi başaran ve bu gelişmeyi ürünlerinin üzerine S=C Plus (Set Constant) kodu ile tanımlayan Optibelt, işletmeler için çözüm ortağı olmayı bir adım daha ileri taşımıştır.

Kayışlar montaj yapıldıktan sonra doğru gerginliğe getirildikten sonra çalıştırılmalıdır. Bu gerginlik değerleri kullanılan kayışın profiline ve boyuna göre değişmektedir. Kayışın malzeme özelliği gereği, kayışlar çalışmaya başladıktan sonra yavaş yavaş uzamaya başlar ve gerginlik değeri de azalır. Azalan bu gerginlik ile birlikte, sistemin verimi düşer ve kayışların ömrü kısalır. İşte bu nedenledir ki, kayışlardaki bu uzamayı karşılamak için, her 3 ayda bir, kayış gerginliğinin kontrol edilmesi ve yeniden gerginliğin istenen seviyeye getirilmesi gerekir. Bazı kullanım alanlarında bu işlem çok ciddi zaman ve üretim kayıplarına sebep olabilmektedir.

Red Power 3

Bu tip durumlarda kullanılmak üzere geliştirmiş olduğumuz Red Power 3 serisi kayışlarımız mevcuttur. Rotasyon vulkanizasyon yöntemi ile üretilen Red Power 3 serisi kayışlarımız, ilk gerginlik doğru bir şekilde yapıldıktan sonra, çalışma ömrü boyunca asla uzama ve esneme yapmazlar ve tekrar gerginliğini ayarlamak gerekmez. Bu da kullanıcılara çok ciddi zaman ve üretim tasarrufu sağlamaktadır.

Buna benzer şekilde farklı kullanım bölgeleri için ayrı ayrı değerlendirme ve analiz yapılarak toplam maliyette ciddi tasarruf sağlayabilmek mümkündür.

Detaylı mühendislik hizmeti ve ürün bilgisi için Satış Mühendislerimiz hizmet vermektedir. Çünkü Optibelt Türkiye olarak işletmelerin boşa giden kaynaklarını milli kayıp olarak görüyor ve bunu önlemek suretiyle işletmelerdeki verimliliği artırmayı milli bir sorumluluk olarak görüyoruz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Maden Mühendisi. Madencilik sektöründe üretim ve yönetim kademelerinde çalıştıktan sonra Satış/Pazarlama dünyasına adım attı. Würth, Henkel firmalarından sonra son 3 yıldır da Optibelt Türkiye firmasında Ege/Akdeniz Bölge Satış Mühendisi. Aynı zamanda; Marka, Kurumsallaşma, İiletişim, Beden Dili ve Satış Pazarlama gibi konularda Kişisel/Kurumsal Gelişim Eğitimleri vermekte ve Danışmanlık yapmaktadır.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com