Connect with us

Frenler ve Kavramalar

Dereli Fren, tam 41 ülkeye ihracat yapıyor

Yayın Tarihi:

-

Dereli Fren Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcı Mustafa Dereli ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Türkiye’de Elektromanyetik Fren ve Kavrama imalatının öncü kuruluşlarından olan Dereli Fren’in faaliyetleri hakkında ayrıntılı açıklamalar yapan Mustafa Bey, sektöre ilişkin değerlendirmelerini de bizlerle paylaştı.

30 yılı aşan bir maziye sahip olduğunu bildiğimiz Dereli Fren’in hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Ürün gruplarınız nelerdir?

Dereli Fren bir aile şirketidir ve şu an 3. kuşak tarafından yönetilmektedir. Rahmetli Dedem Sayın Mustafa Dereli, 1930’lu yıllarda soğuk ve sıcak demircilik işine girerek, bugünkü imalat altyapısının temellerini atmıştır. 1938 yılında daha İnebolu’da elektrik yokken, büyük cesaretle ilk torna tezgâhını almıştır. Silah ustalığı, kasa ustalığı ve çilingirlik yaparak zanaatkârlığın İnebolu’daki en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Yıllar içerisinde otomotiv yedek parçaları üreten ve tamir eden bir firmaya dönüşen bu yapıya 1960’lı yıllarda Babam Ferruh DERELİ de dâhil oluyor ve birlikte çalışmaya başlıyorlar. İlerleyen yıllarda Sn. Ferruh DERELİ, babasından aldığı bayrağı daha da ileriye taşıyarak çelik konstrüksiyon ve otomotiv yedek parçası üretimi, kereste fabrikalarının makine ve ekipmanlarının iyileştirilmesi ve buna benzer imalatlar yapıyor. 1988 yılında gelindiğinde hep hayali kurulan “seri ve standart imalat yapalım” hayali gerçek oluyor. Gelen bir teklifle adını bile ilk defa duydukları  “Elektromanyetik Fren” üretimine üniversiteden yeni mezun 3. kuşak temsilci Abim  Sn. Ahmet DERELİ ile birlikte başlanmak üzere altyapı oluşturmaya başlıyorlar. Ve zorlu süreç başlıyor; tezgâh yatırımı, insana yatırım, ürün altyapısının geliştirilmesi, kapasite artırımı vs. 1989 yılından bu yana bilfiil ve sadece Elektromanyetik Fren ve Kavrama  üretimi yapıyoruz. 32 yıllık zaman dilimi boyunca; yay baskılı, akım baskılı ve doğal mıknatıslı frenler ile akım baskılı kavramaların üretimi gerçekleştiriyoruz. 

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz ve hedeflediğiniz sektörler hangileridir?

Ürünlerimiz; vinç uygulamaları ile gıda, paketleme, ambalaj, matbaa, tekstil ve konveyör-bant makinalarının üretiminde yoğun olarak kullanılmakla birlikte pek çok farklı endüstriyel üretim alanına hitap etmektedir. Rüzgar enerjisi sektörüne de çözümler sunuyoruz. Hedeflediğimiz sektörlere örnek olarak savunma sanayiini verebiliriz. Bu alana yönelik ürünler üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca elektrikli araçlar için özel olarak tasarladığımız ürünler mevcut. Endüstriyel uygulamaların yanı sıra hizmet ve eğlence sektöründe kullanılan elektrikli araçlara yönelik özel ürünler tasarlıyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

İmalatçı bir firma olarak ürünlerimiz bir yıl boyunca kullanıcı hatalarına karşı garanti altındadır. 10 yıl süreyle de yedek parça garantisi veriyoruz. Firma olarak da ürünlerimizin daima arkasındayız. İş ortaklarımıza telefon ve diğer iletişim araçlarıyla 7/24 teknik destek hizmeti sunuyoruz. İhtiyaç halinde yurt içi lokasyonlara yerinde teknik destek hizmeti de verebiliyoruz. Bunun yanında www.derelifren.com.tr web adresimizde “Dr. Fren” adını koyduğumuz, fren arızalarının çözümüne ve ayarlarının yapılmasına interaktif olarak yardımcı olan animasyon bir karakterimiz de var.

Kalite standartlarınız ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızın kalite standartları ISO 9001:2015, 45001:2018 ve 14001:2015 sertifikalarıyla güvence altına alınmıştır. Ar-Ge faaliyetleri kapsamında da Kastamonu Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’yle iş birliği anlaşmalarımız mevcut ve geliştirdiğimiz projeler var. Kastamonu Üniversitesi’yle bir elektronik kart tasarımı projesi yürüttük. Bu ürünlerin imalatını gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz %100 yerli ve milli üretim. Marmara Üniversitesi İstanbul Teknopark’la da bir iş birliği anlaşmamız var. Burada da ürünlerimizin verimliliğini ve performansını arttırmaya yönelik çalışmalar, manyetik alanı mekanik, statik ve gerilim analizleri ile yeni ürün tasarımları yapıldı. 

Uygulamaya özel, doğru bir fren seçimi yapmak için temel kriterler nelerdir size göre?

Öncelikle makine imalatçısı, kullanacağı ürünün çalışma koşullarını, ortam şartlarını ve frenin bağlanacağı elektrik motorunun teknik özelliklerini çok iyi bilmelidir. Bu veriler, bizimle doğru bir şekilde paylaşıldığında, biz ilgili şartlara uygun özel ürünler tasarlayabiliyoruz. Biz, çalışma şartları son derece zorlu olan haddehanelerde kullanılan vinçler ve çok sık açma kapatma yapılan paketleme makineleri gibi özel şartlara uygun ürünler üretebiliyoruz. Tabii burada kullanılan komponentler önemli. Fren balataları, doğrultucular ve izolasyon reçineleri özel olduğunda ürünün performansı da ona göre değişebiliyor. Bütün bunları yapmış olduğumuz manyetik alan ve statik analizleriyle de destekliyoruz. Sonuç olarak kullanıcılar ellerindeki verileri bizimle paylaştığında, biz en doğru ürün seçimi için gereken tüm desteği sunuyoruz. 

Piyasadaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Diğer rakiplerinizden bir farkınız olması gerekiyor. Kaliteli ve yüksek verimli bir ürün üretmek asıl hedefimiz. Bizi de diğer rakiplerimizden ayıran en önemli özellik de bu, ülkemizde ve yurt dışı piyasasında rekabet etmek adına, sürdürülebilir üretim, hizmet ve kalite her zaman önceliğimiz olmuştur. 

Bizim avantajlı olduğumuz noktalardan biri, tamamen kendi dizaynımızla piyasaya ürün sunabiliyor oluşumuz. Model dizaynından bütün üretim organizasyonu ve nihai ürünün ortaya çıkmasına kadar olan süreci kendi bünyemizde gerçekleştirebiliyoruz. Bizim, fason olarak dışarıda ürettirdiğimiz herhangi bir şey asla yok. Kendi bünyemizde dökümhane, kaplama tesisi ve talaşlı imalat bölümümüz var. Bütün ürünlerimizi A’dan Z’ye kendi tesislerimizde üretip teslim edebiliyoruz. 

İhracat rakamlarınız ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şu an 41 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat rakamlarımız her geçen gün artıyor. Şu an yaklaşık olarak üretim kapasitemizin yüzde 20’sini ihraç eder konuma geldik. Bu rakamı da her geçen gün artırmayı hedefliyoruz. Yeni pazarlar araştırıyoruz ve yeni iş birliklerimiz mevcut. Temas halinde olduğumuz, sektöründe dünya devi firmalar var. 

Pandemi süreci bizim için kimi yönlerden dezavantaj yaratırken kimi yönlerden de avantajlı bir durum ortaya çıkardı. Ortak proje yürüttüğümüz kimi firmalar pandemiden etkilenerek süreci askıya aldı ancak ülkemizde, dövizdeki yükselişe de bağlı olarak, ihracat rakamlarımız belirli oranda artış da gösterdi. Yurt dışında düzenli olarak fuarlara katılıyoruz. Hannover Messe ve Nürnberg SPS fuarlarına mutlaka katılıyoruz. Katılmayı hedeflediğimiz yeni fuarlar da var yurt dışında. 

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde 13.500 metrekare açık, 5.000 metrekare kapalı alan, yeni ve modern bir fabrika yatırımımız var. Yeni fabrikamız birkaç ay içerisinde faaliyete geçecek ve üretim kapasitemiz yüzde 40 oranında artmış olacak. 

Türkiye’de üretilmeyen Elektro-Hidrolik fren sistemleri imal etmeyi ve yerlileşmeye katkı sunmayı da amaçlıyoruz. Yurt dışında da iş birliği çalışmaları yaparak, dünya üzerinde farklı noktalara bayilikler ve distribütörlükler vermeyi planlıyoruz. 

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Firma olarak gelenekleri olan, her zaman kalite ve hizmet anlayışına önem veren, çalışanlarımızın gelişmesine özen gösteren bir anlayışa sahibiz. Bundan sonrası için de gerek yeni ürün geliştirme gerek satış ve pazarlama noktasında üzerine koyarak ilerlemeye devam edeceğiz. DERELİ FREN olarak tüm şirket yönetimi ve personelimizle, değerli sanayicilerimiz ile aynı yolda olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Mustafa Dereli kimdir?

Dereli Elektromanyetik Fren Sanayi ve Dış Ticaret LTD. ŞTİ. yönetim kurulu üyesi ve genel müdür yardımcısıdır. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden mezun olmuştur. Dereli ailesinin 3. kuşak üyesidir ve mesleğe genç yaşlarda başlamıştır. 17 yıldır Dereli Fren bünyesinde aktif olarak görev yapmaktadır. 36 yaşındadır, evli ve iki çocuk sahibidir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com