Connect with us

Gıda ve İçecek Endüstrisi

Dişsan Redüktör’den kimya, ilaç ve gıda endüstrilerine özel çözümler

Published

on

Kimya, ilaç ve gıda işleme sektörlerinde kullanılan karıştırıcı ve mikser uygulamaları özel tasarımlı redüktör gerektirir. Redüktörün uygulamaya özel olarak oluşan radyal ve eksenel yükleri taşıyacak özelliklerde olması son derece büyük önem taşımaktadır. Dişsan tarafından üretimi yapılan DMFK serisi redüktörler özel çıkış boğazı, güçlendirilmiş mil ve rulmanlar ile bu uygulamalarda maksimum güvenle çalışmaktadır. Işlenen malzeme ve çevre koşulları ne olursa olsun, Dişsan doğru çözümü uygulamanız için sunmaktadır.

Uygulamalar:

  • Karıştırma tesisleri
  • Agitatörler
  • Reaktörler

Dişsan Redüktörlerinin Avantajları:

  • Sağlam gövde yapısı ve yüksek kaliteli malzeme kullanımı
  • Yüksek güvenilirlik ve uzun ömür
  • Yüksek verimlilik
  • Düşük bakım maliyeti
  • Dişlilerin ve gövdelerin hassas işlenmesi neticesinde düşük ses seviyesi
  • Zorlu şartlara özel keçe ve boya uygulamaları
  • Özel çıkış boğazı

Güçlendirilmiş çıkış mili ve rulmanları

DMFK serisi redüktörler 

DMF – Flanşlı, motorlu redüktör

DMFK – Flanşlı, motorlu, agitator kovanlı redüktör

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Gıda ve İçecek Endüstrisi

Gıda işlemede plansız duruşlar

Published

on

By

Harekete devam et!

Ekipman arızası, gıda işlenen ortamlarda yaşanan üretim kaybının başlıca nedenlerinden olsa da, günümüz teknolojileriyle kolayca önüne geçilebilecek sorunlar arasında yer aldığı da bir gerçektir. Onlarca yıllık sektörel deneyimiyle Schaeffler, yüksek hijyen standartları sunmanın yanısıra, sahip olduğu teknolojiyle ekipman sağlığı ile iş güvenliğini korumanın en etkin yöntemlerini geliştirmiştir.

Genelde bir gıda işleme tesisi, çalışanların güvenliğini ve hijyen standartlarını korurken, üretim amacıyla kullanılması gereken bir dizi karmaşık ekipmandan oluşur. Bir üretim hattındaki tüm makineler sürekli dikkat gerektirir; bu da, özellikle 7/24 çalıştırıldıklarında zorlayıcı bir durumdur.

Önce güvenlik

Gıda işleme ortamlarında iş sağlığı ve güvenliğinin çok önemli olması, makinelerle ilgili yaşanan sorunların teşhisini zorlaştıran erişim kısıtlamalarının olması anlamına gelebilir. Sorunu daha da karmaşık hale getiren çalışma koşulları, üretilen ürüne bağlı olarak ıslak, kuru ve nemli olabileceği gibi, çok sıcak veya çok soğuk da olabilir. Örneğin, soğutma işlemi kesintiye uğrarsa, ortam hızla toksik ve sağlığa zararlı hale gelebilir. Ya da makinelerden aşınma sonucu ayrışan parçacıklar ve uygulamalarda kullanılan yağ gibi yardımcı akışkan maddeler, üretilen yiyecek ve içecekleri kirletebilir. Böyle bir durumda üretim hattı üzerinde bulunan her şeyin atılması gerekeceği için kâr üzerindeki etkisi önemli olabilir.

Yaşanan zorluklar

Gıda işleme ekipmanları, aşınma ve yıpranma sebebiyle performans sorunları yaşamaya yatkındırlar. Plansız duruşların önüne geçmek öncelik olduğundan göz önünde bulundurulması gereken birçok husus bulunur.

Bakım departmanının onarım süreci ne kadar uzun olursa meydana gelecek olan zarar da geçen zamanla birlikte katlanarak artmaya devam eder. Üretim kayıplarının yanı sıra teslim tarihlerinin sağlanamaması, müşteri memnuniyetsizliği gibi önemli sonuçlar doğurur.

Gıda üreticileri, bir makine parçası tamamen bozulana veya üretim hattını kirletene kadar beklemeyi göze alamaz; tesislerinin durumunu her zaman bilmeleri gerekir.

İzle ve yönet

Plansız duruş sürelerini azaltmak için yapılabilecek her şey gıda üreticilerinin ilgisini çekmektedir. Duruma dayalı izleme, makinelerin performansını, kalitesini, verimliliğini ve durumunu izlemek ve değerlendirmek için sensörler kullanır. Bu sayede bakım departmanı yalnızca performansta tutarlı bir düşüş tespit edildiğinde aksiyon alır. Schaeffler OPTIME sensörleri potansiyel hasar, titreşim, balanssızlık, vuruntu ve/veya yanlış hizalamaların ciddi sorunlara yol açmadan önce tespit edilmesini mümkün kılar. Bu bilgiyi bir bilgisayar ve/veya akıllı telefonda görebilmek, tehlikeli ortamlardaki bir makinenin yerinde denetiminin yalnızca alarm durumunda yapılması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca soğutma sürecinin de takibini sağlayarak fan ve pompalarda oluşabilecek ani arızaların erken aşamada tespit edilebilmesine imkan tanır..

Kapsamlı çözümler

OPTIME, personel gereksinimlerini ve yedek parçaların tedarik süreçlerini dikkate alarak planlı bir bakım programının oluşturulmasına olanak sağlar. OPTIME’ı Schaeffler’in dünya çapındaki tedarik zinciriyle birleştirmek, bakım süreçlerini kolaylaştırmak için güvenilir ve uzun ömürlü rulmanlar gibi yüksek kaliteye sahip komponentlerin, bakım aletlerinin ve diğer servis ürünlerinin erkenden temin edilebileceği anlamına gelir.

Makine arızası söz konusu olduğunda yağlama önemli bir sorundur. Uygun yağlamanın kullanılmasıyla erken rulman arızalarının %80’inin önüne geçilebilir. Schaeffler OPTIME C1, bakım ekiplerine ağ bağlantılı tüm yağlayıcılar hakkında önemli bilgiler sağlamak, böylece makinelerin doğru şekilde yağlanmasını sağlamak ve aşınmaların önüne geçmek için geliştirildi. Schaeffler ayrıca makinelerin ve rulmanların, yıkamalarda kullanılan aşındırıcı özellikli temizlik maddelerine karşı korunmasına da yardımcı olabilir. H1 gresi gibi insan sağlığına zarar vermeyen yağlayıcılar, rulmandan hiçbir şekilde ayrıştırılamayan katı yağlayıcılar ve rulmanlar için sızdırmazlık koruması sağlayan ürünler ile birçok sorunun çözümü mümkün hale getirilebilir.

Başarı hikayesi

Yeniliğe, kaliteye ve üretimde mükemmelliğe olan 75 yıllık bağlılığıyla Schaeffler, gıda işleme endüstrisinde büyük miktarda bilgi ve uzmanlık kazanmıştır. Schaeffler ürünleri, endüstri çalışma sürelerini artırmayı amaçlayan partnerlerden oluşturulan dağıtım kanalları ile tüm dünyadaki önemli üreticilerin güvenini kazanmış konumdadır.

Schaeffler’in gıda işleme ortamlarının operasyonel etkinliğini nasıl artırabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://medias.schaeffler.co.uk/en/industrial-automation/food-packaging

Kaynakça:

“Keep on running” Schaeffler Technologies AG & Co. KG, Nisan 2022.

Continue Reading

Genel

Weber Maschinenbau, Neugart redüktörleri ile gıda üretiminde öne çıkıyor

Published

on

By

Çözüm söz konusu olduğunda öncülerden biri olan Hessen Breidenbach merkezli şirketler grubu Weber Maschinenbau GmbH, hijyenik makine mühendisliği alanında Neugart‘ta eşit bir iş ortağı buldu. Weber’in sanayide sucuk, et, peynir ve benzerlerini aynen süpermarket raflarında bulunduğu şekilde ve kesinlikle hijyenik olarak işlemek için geliştirdiği bu makinede, başarıya giden yolda yapbozun en önemli parçalarından biri Neugart tarafından yerleştirildi. Yeni nesil gıda işleme makinelerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Weber Maschinenbau Geliştirme Mühendisi Andreas Harder, “Tip 906 Slicer ile öncü bir başarıya imza attık. Bu, açık bir tasarımda tutarlı bir şekilde uygulanan türünün dünyadaki ilk makinesi” dedi.

Dilimleyicilere aslında neden ihtiyacımız var?

Sucuk, jambon, et ve peynir ürünlerini esnek ve hassas bir şekilde işleyen güçlü endüstriyel kesme makineleri olan dilimleyiciler, bunu oldukça hızlı yaparlar. Dakikada 2.000’e kadar kesim yapabilen bu tür makinelerde, modele bağlı olarak 1600 milimetre uzunluğa kadar ürünlerin yanı sıra, sonsuz ürünler de yüklenip işlenebilir.

Açık tasarımlı yüksek teknoloji dilimleyiciler

Weber Stratejik Satın Alma Bölümü’nden Philipp Held, “Bu konsept, sadece yanımızda son derece esnek ve güvenilir iş ortakları ve tedarikçilerimiz olduğu için mümkün oldu” diye konuştu. Uygulamalar için doğru tasarımı Neugart sağladı: En katı uluslararası hijyen gereksinimlerini karşılayan ve 3-A RPSCQC’ye göre sertifikalandırılmış, hijyenik tasarıma sahip dünyanın ilk planet redüktörü olan HLAE, gıda endüstrisi bileşenlerine yönelik sürekli artan talepleri karşılar ve böylece yeni standartlar belirler. Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Tasarım Grubu’nun (EHEDG) bir üyesi olan Neugart, bu gelişmeyi ileri taşımaya devam ediyor.

Başarının anahtarı:

1 – Ekonomik redüktör çözümleri

Neugart planet redüktörleri modüler prensibe dayalı olarak çeşitli şekillerde tasarlanabilir. Sonuç olarak kullanıcılar, kaliteden ödün vermeden ekonomik bir satın alma fiyatından yararlanır.

2Dünya genelinde kullanımda

Muhtemelen dünyada Neugart redüktörlerinin çalışmadığı hiçbir ülke yoktur. Deneyimli satış mühendislerinden oluşan tüm dünyaya yayılmış ağı ile Neugart, nerede olursanız olun her zaman yanınızdadır.

3 – Ekstrem koşullar altında bile kararlılık

Neugart’ın planet redüktörleri birçok şeye dayanabilir. Optimize edilmiş contalar ve uygulamaya özel yağlayıcılar sayesinde Neugart tahrikleri -40°C’de de çalışır, IP69K gibi en yüksek koruma sınıflarıyla da korunur.

4 – Sertifikalı hijyen

3-A Sanitary Standards Inc. tarafından belirlenen zorlu hijyen standardına göre 3-A RPSCQC sertifikası alan dünyadaki ilk planet redüktör üreticisi olan Neugart, müşterilerine hijyenik üretim güvencesi sağlar.

Daha da iyi olacak

Mevcut müşteriler ve gıda hijyeni alanında giderek katılaşan mevzuat tarafından yönlendirilen Weber yetkilileri, açık tasarıma sahip, temizlemesi daha da kolay ve son derece yenilikçi bir makine geliştirmek istedi. 40 yılı aşkın bir süredir sucuk, et, peynir ve diğer gıdaların işlenmesi, değerli hale getirilmesi ve kesilmesi için çığır açan sistemler üreten Weber’in tam da ihtiyacı olan şey. Dilimleyiciler, sıyırıcılar, gıda robotları, ürün tarayıcıları gibi çok çeşitli ürün portföyü olan şirket, Tip 906 ile yeni bir alana girdi. Bu, yerleşik her parçadaki kontaminasyonun her zaman tespit edilebilmesi ve doğrudan ortadan kaldırılabilmesi avantajını sunar.

Hijyenik bir tasarımda bulunabilirlik

Bu, geliştiricilerin başta karşılaştığı en büyük zorluklardan biriydi. Doğrudan ürünle temas eden makine alanları için temizlenmesi kolay çözümler yıllardır mevcut; ancak güç aktarma organındaki hijyenik bileşenler henüz emekleme aşamasında.

İstifleme, üst üste kesim, katlama, döşeme

Düzenli dilim kalınlığı, daha sonraki işlemler için hassas yerleştirme: Yeni redüktör için gereksinimler iddialıydı ancak Neugart güçlü yanlarını tam olarak bunun için kullanabildi ve iyi tasarlanmış standart ürün programına başvurdu. Tam olarak müşteri gereksinimlerine göre hızlı ve esnek bir şekilde modifiye edildi. Kullanılan tüm malzemelerin FDA spesifikasyonlarına (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) göre onaylı olması gerekiyordu. Sonuç olarak, kullanılan yağlayıcı bile kontaminasyonu önlemek için NSFH1 onayına sahip.

Teknoloji ve anlayış ile başarıya

Açık konsept için tüm bitişik arayüzleri uyarlamak gerekiyordu. Weber uzmanları, Neugart Calculation Programı’ndan (NCP) teknik destek aldı. İlgili eğitim dahil olmak üzere ücretsiz olan Tec Data Finder, Breidenbacherlılar tarafından Neugart gibi yoğun kullanılıyor.

Geleceğe bakış

Redüktör, kurulumdan dayanıklılık testlerine ve kullanıma kadar makinede sorunsuz çalışıyor. Mevcut konsept o kadar ileriye dönük ki hijyenik tasarım konseptinin ne kadar tutarlı bir şekilde uygulandığına firmanın rakipleri bile şaşırıyor. Özellikle ABD’li kullanıcılar, ilgili makamlar ve kuruluşlar, Weber’in girişiminden etkileniyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et