Connect with us

Kasnaklar

Doğru kasnak seçimi nasıl olmalı?

Yayın Tarihi:

-

Kasnak üretiminde ülkenin önde gelen imalatçılarından KYS Power Transmission Parts’ın İdari İşler ve Satış Direktörü Hasan Doğan’dan kasnak seçimi ve kullanımı hakkında bilgiler aldık.

Öncelikle KYS olarak kasnak üretimleri hakkında bilgi rica ettiğimiz Hasan Bey, şunları belirtti: “Firmamız güç aktarma organlarından Poly V, V kasnak ve Triger Zaman kasnaklarının Ø30-Ø2000 mm’ye kadar standart ve özel tasarım olarak imalatını gerçekleştirebilmektedir. İmalatını gerçekleştirdiğimiz kasnaklarımız bünyemizde bulunan dökümhanede dökülmektedir. GG15-GGG90 aralığında pik ve sfero ayrıca çelik analizlerinde dökümleri gerçekleştirilmektedir. Ve ürün analiz değerleri her şarjda kayıt altına alınarak müşterilerimize geriye dönük raporlama imkânı sunmaktayız.

Kasnak imalatımızda Kalite Kontrol birimimiz gerek özel mastarlar gerek 3 boyutlu ölçüm cihazımız CMM aracılığıyla kontrolünü sağlamaktayız. Tıpkı döküm laboratuvarımızda olduğu gibi geriye dönük tüm raporlamalar kayıt altına alınmaktadır. Her iki laboratuvarımızda yüksek donanıma ve personele sahibiz.”

Ağırlıklı olarak çözüm sundukları sektörleri öğrenmek istediğimizde ise Hasan Doğan, sektör sınırlaması yapmanın çok da mümkün olmadığını belirtmekle birlikte şunları ifade etti: “Güç aktarma organları dediğimiz zaman sektör sınırlamasına gitmemiz oldukça güç fakat ağırlıklı olarak kompresör üreticileri, fırın makinesi üreticileri, çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, havalandırma sistemleri, değirmen makineleri üreticileri ve savunma sanayi sektörlerine hizmet vermekteyiz. İmalat dışında müşterilerimize makine tasarım aşamasında teknik destek de vermekteyiz. Kasnak seçimi, kayış kasnak hesaplamaları konusunda ürün geliştirme ve teknik destek birimimiz doğru kasnak seçiminde müşterilerimizle ortak çalışmalar yürütmektedir.”

Doğru kasnak seçimi için nelere dikkat edilmelidir?

KYS Power Transmission Parts’ın İdari İşler ve Satış Direktörü Hasan Doğan’dan, firmalarının uzmanlık alanı olanak kasnakların seçimine ilişkin nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek istediğimizde ise şu cevabı aldık: “Doğru kasnak seçimi bilindiği üzere makine performansı ve maliyetini yüksek derecede etkilemektedir. Mühendislik temellerine dayalı kasnak ve kaplin hesaplamaları ve tasarımlarıyla makinelerinizden düşük maliyetlere yüksek performans elde edebilirsiniz.

Teknik anlamda sıralamamız gerekirse öncelikle kasnağın montaj edileceği makine ve aksanının analizinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Tasarım aşamasında kullanılacak motor gücü istenilen devir ve çalışma sürelerine bağlı olarak kasnak tipinin ve materyal analizinin belirlenmesi önemlidir. Yüksek devirlerde Poly-v kasnakları ve triger kasnakları önermekteyiz. Çünkü bu ürün profillerinde yüksek devirler kolaylıkla yakalanabilmekte ve makine ömrünü, oluşabilecek sarsıntıları minimuma indirmektedir. Daha düşük devirlerde V kasnakların kullanılması uygun görülmektedir; kasnak maliyet olarak diğer profillere göre daha düşük maliyetli ve kolay temin edilebilen kasnaklardır. Fakat kanal derinliğinin fazla olması makine ses seviyesini yükseltmektedir.Kasnak tipi seçiminden sonra kasnak kanal sayısını ve çapını müşteri devir, güç, eksenler arası mesafe ve çalışma saatlerini göz önünde bulundurarak belirlememiz oldukça mühimdir. Gerektiğinden büyük ve ağır kasnak makineyi yormakta ve enerji sarfiyatını artırarak maliyeti yükseltmektedir. Yanlış çaplarda ve yanlış profillerde seçilen kasnak makine ömrünü azaltır, kayış kopmaları ve aksanlarda deformeler oluşturarak sık arıza ve amortisman süresinde azalmaya sebebiyet verir. Firmamız bu anlamda mühendislik temellerine dayanarak güçlü teknik destek ekibiyle müşterilerine makinelerinden yüksek verim alabilecekleri kasnak tasarımları ve seçimleri aşamasında destek olmaktadır. Bu iş birliği altında firmalara yüksek oranlarda kazançlar sağlamaktadır.”

KYS olarak satış ve satış sonrası süreçlerde iş ortaklarına ne gibi çözümler sunduklarını sorduğumuz Hasan Bey, bu konuda da şunları ifade etti: “Satış esnasında müşterilerimizin kendi tasarımları, standart veya talepleri üzerine makinelerine uygun kasnağın tasarımı yapılarak teklifler hazırlanır ve müşterilere iletilir.

Müşterilerimiz tarafından kullanım terminleri ileriye yönelik belirtilebilirse depo alanımızda özel ürünlerinin stokları tutularak taleplerine daha hızlı dönüşler sağlayabilmekteyiz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi firma bünyemizde üretilen tüm ürünlerin kalite kontrol raporlamaları kayıt altında tutulmaktadır. TS EN ISO 9001:2015 kalite yönetim sisteminin tüm zorunlu prosedürleri firmamızda eksiksiz yürütülmektedir. Yönetim sisteminin gerekliliği olan izlenebilirlik maddesi aracılığıyla ürünlerimizde oluşan herhangi bir problemi özel markalanan ürün takip kodlarıyla geriye dönük datalara ulaşarak çözebilmekte ve hızlı geri dönüşler sağlayabilmekteyiz.

Satış sonrasında da ürünlerimizin kalite ve tasarımlarında meydana gelebilen değişikliklere ürün geliştirme ve teknik destek departmanımız çalışmalar yürüterek cevaplandırırlar. Profesyonel, uzman ekibimizle müşterilerimize çözüm ortağı olmak ve ürünlerimizle kendilerine verimli çalışma ortamları sağlamak bizlere yeni başarı kapıları açmakta. Her zaman müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar yürüterek pazarın öncü firması ve dünya markası olma yolunda emin adımlar atmaktayız.”

Hasan Bey’e teşekkür ederken son sözlerini de aldık: “Tüm okurlarınıza başarılı, verimli yıllar diler ve kendilerini firmamızda ağırlamaktan mutluluk duyarız.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com