Connect with us

Lineer Hareket Araçları

Framo Morat’tan özelleştirilmiş sürücüler ile güneş yakalamak

Yayın Tarihi:

-

 

2012 yılı Nisan ayında, Hint operatörü Reliance Power, Hindistanda bir 100 MW lık Konsantre Güneş Enerjisi (CSP) tesisi inşaatı için Areva Solar ile anlaştı.

 

Reliance Power, özel sektörde Hindistan’da önde gelen bir enerji sağlayıcısı; Şirket kömür, gaz, su ve yenilenebilir enerji santralleri ile toplam 5285 MW enerji üretiyor. Areva Solar tarafından Hindistanın Dhursar yakınlarındaki Rajasthan eyaletine inşaa edilen 100 MW CSP enerji santrali, Kompakt Lineer Frensel Reflektör teknolojisine dayanan dünyanın en büyük CSP projesidir. Bu Hindistan’ı 2022 yılına kadar, güneş enerjisinde yaklaşık 20.000 MW üretme hedefine bir adım daha yaklaştırıyor.

2014 yılının Kasım ayında Reliance Power, enerji hatlarının senkronize olduğunu ve güç üretiminin başladığını duyurdu. Toplamda 1,524,600 metrekarelik alan kaplayan fresnel aynaları, Framo Morat tarafından tasarlanılan ve geliştirilen yaklaşık 4500 dişli sürücüsü ile kontrol edilmektedir. Framo Morat başarılı bir tasarım teklifine ek olarak daha önceden gerçekleştirdiği yeşil enerji projelerinin getirdiği referanslar sayesinde rakipleri arasından başarılı olarak çıkmıştır.

Sipariş Aralık 2011 ‘ de verilmiştir. ve seri üretimiAğustos 2012 yılında başlamıştır. Bu dönem yeni bir seri ürünü için tasarım çalışmaları yapmak, küresel çapta yüksek kaliteli parçları temin etmek ve testmerkezi de içeren yeni bir üretim hattı kurmak için kullanılmıştır. Son ama önemli olarak, Framo Morat’tan Rajastanda ki tesise ürünler nakliyesi için nispeten karışık bir lojistik ağı kurulmuştur. Bir yıl (Ağustos 2012-Ağustos 2013) içinde, neredeyse 5.000 dişli sürücüsü Hindistan’a ve ABD’de yer alan iki proje tedarik edilmiştir.

Tek bir sürücü, 330 metrekare toplam ayna yüzeyine sahip altı adet reflektörü kontrol eder. Yaklaşık 75 kg ağırlığında ve yaklaşık dış boyutlarının 480 x 410 x 240mm  (Y x G x D) ölçülerinde olması -sayesinde, sürücü kompakt ve sağlamdır.  Merkezi kontrolü bir CAN-Bus arayüzü ile sağlanan, 400W fırçasız DC motor ile hareket sağlanır. Bu motor sadece bu kontrol için geliştirilmiş, üç aşamalı bütün dişli oranı sağlayan bir planet dişlisine bağlıdır. Aşağıdaki sonsuz dişli seti çıkış milinin gerekli konumlandırma hassasiyeti sağlamak amacıyla son derece düşük geri tepme ile dizayn edilmiştir.

Öte yandan konumlandırma doğruluğu ve tork miktarı arasındaki etkileşim bu projenin zorluklardan biriydi. Gereken tork nispeten yüksek bir redüksiyon oranı gerektirdi. Bu nedenle, gerekli hassasiyet sadece yüksek derecede düşük geri tepmeye ve hassasiyete sahip dişli parçaları ile sağnabilirdi.

Bir asırdan daha fazladır kazandığı ustalığı devam ettiren şirket, kalite yönetimini ve iç dikey yükselme seviyesini ISO 9001 ve ISO/TS 16949 belgelerine göre yönetmektedir. Bu belgeler Framo Morata yüksek kalite ürettiği ürün serilerinin garantisini vermektedir. Montajdan sonra, devam eden bir operasyonda müşterinin talep ettiği nitelikleri sağladığını görmek adına bütün sürücüler çıkış milinde gerekli konumlandırma için test edilir.

“Made in Germany” kalite etiketi taşıyan, müşteriye özel pek çok sürücü çözümleri bu şekilde geliştirilmiştir ve seri üretime başlanmıştır. Şubeler ve uygulamaları çok çeşitlidir: karışık merdiven asansörü rahatlığında insanları aşağı yukarı götürenler, ileri sınıf karavanların manevra sistemleri, farklı opsiyonlara sahip mixer çeşitleri gibi cihazlarda bir tuş ile herşey mümkündür.

Kaynak:

Cem Ünlü – Framo Morat

Mail: cem@framo-morat.com

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com