Connect with us

Hareket Kontrolü

HPLS: Lineer hareket kontrolü için “Uyum, Hassasiyet, Güç Yoğunluğu ve Rijitlik”

Yayın Tarihi:

-

 

Yüksek teknoloji sistem çözümü olarak lineer hareket kontrolü – bu amaçla WITTENSTEIN alpha HPLS’yi (Yüksek Performans Lineer Sistem) tasarladı. F. Zimmermann GmbH’nin yeni nesil FZ37 portal freze makineleri tüm eksenlerde eksen boyundan bağımsız olarak, titreşimsiz dinamik hareket kontrolü, daha yüksek ivme ve hız, modüler yapı, kolay kurulum, maksimum entegrasyon ve yüksek hassasiyet sunar. Maksimum sistem rijitliğiyle Yüksek Hızda Kesim (HSC-High Speed Cutting)işleminin üstesinden gelir.

 

HPLS bir kremayer &pinyon dişli sistemidir. Bu sistem diş boşluğu çok düşük RP+ serisi bir planet redüktörden, redüktör çıkışına kaynaklı helisel dişli pinyondan ve yüksek hassasiyette imal edilen kremayer dişliden oluşmaktadır. Tek kaynaktan sağlanan tüm bileşenler her uygulamada birbirlerine mükemmel uyum sağlamaktadırlar. Böylece lineer eksenler için mümkün olan en iyi performans; hassas hareket kontrolü ve yüksek dinamiklik, ivmelenme ve ilerleme hareketi için tork ve tutma torku, sarsıntısız çalışma,güç yoğunluğu ve de sistem rijitliği sağlanır. F. Zimmermann GmbH Genel Müdürü Hartmut Kälberer “HPLS’nin bizim için önem taşıyan bu karakteristik değerleri, pazar standartlarının çok üzerindedir,” şeklinde teyit etmektedir. “Ayrıca, sistemler eksen uzunluklarını karşılayacak şekilde kısıtlama olmadan tasarlanabilmektedir.Bunun yanı sıra; hem redüktör, hem de kremayere entegre slot delikler gibi özeltasarımları bünyesinde barındırmaktadır. Örneğin benzer geleneksel tahrik sistemlerine kıyasla redüktör flanşına entegre slot delikler ve kremayere entegre slot delikler ile yüksek hassasiyet ve ergonomik eksantrik bağlantı sistemi çok daha kolay kurulum imkanı sunar.

 

Hassasiyet, Hız, Esneklik: Daha yüksek beklentileri karşılayan frezeleme çözümleri.

Bu karakteristiklerin sonucu olarak, HPLS kompleks frezeleme çözümleri için çeşitli temel koşulları yerine getirir. Ürünler özellikle dinamik ve sürekli artan talepler ile bütün olarak gelişmiştir.Geliştirme süreci ve buna bağlı olarak pazara çıkış süreleri kısadır. Prototipleren başından beri mükemmel olmalı ve çok kısa sürede gerçekleştirilebilir olmak zorundadır. Hartmut Kälberer bunu şu şekilde izah etmiştir: “Freze çözümlerinde çok yönlülük ve esneklikle beraber, hız, boyutsal doğruluk ve çok yüksek kalitede yüzey işlenmesi en temel beklentilerdir” “En yeni nesil portal freze makinelerimiz sadece hafif alaşımlar, plastikler ve kompozit materyaller değil aynı zamanda çelik ve dökme demir de işleyebilir. Bu yüzden makineler yüksek adetli üretimin olduğu otomotiv, havacılık, takım tezgâhları endüstrilerinden demir yolu, enerji sektörlerine kadar bir çok sektörde kullanmaya müsaittir. Yüksek dinamiklik ve maksimum sistem rijitliği vazgeçilmez değerlerdi.

F.Zimmermann GmbH portal freze makineleri kusursuz performansı konusunda uzman isim

 F. Zimmermann’ın yeni portal freze makinesi olan FZ37 yukarıda bahsedilen tüm ihtiyaçları yenilikçi freze çözümleriyle karşılamaktadır. Stuttgart, Almanya’nın güney batısında Neuhausenauf den Fildern’de yer alan F. Zimmermann, en kapsamlı endüstriyel uygulamalar için yüksek teknolojik portal freze makineleri çözümü tasarlamakta, geliştirmekte ve imal etmektedir ve bununla beraber on yıldan daha uzun bir süredirWITTENSTEIN alpha kremayer & pinyon sistemlerini kullanmaktadır. Hartmut Kälberer’in açıklamalarına göre firmanın müşterileri Zimmermann’ı, sadece freze makineleriyle değil aynı zamanda otomasyon sistemleri, akıllı tutma teknolojisi, ek takım, atık imha tekniği ve her firmaya özgün düzenlenen hizmet portföyleriyle uyumlu bir proje yönetimi sunan üst düzey uzmanlığıyla sistem çözümleri üretebilen bir çözüm ortağı olarak değerlendiriyorlar.

 FZ37 makine serisi, mükemmel dinamiklik, talaş kaldırma oranı, mümkün olan en yüksek yüzey finiş kalitesi, mükemmel ebatsal doğruluk ve ayarlanabilen çalışma alanı ile fark yaratmaktadır. Çalışma alanı devasada olabilmektedirler. Zimmermann Pazarlama Müdürü Marcus Lengerer bunu şu şekilde teyit etmektedir: “Makine, x-ekseninde 40 metre, y-ekseninde 6 metre vez-ekseninde 3 metreye kadar yani 720 metreküp çalışma hacmine kadar çıkan bir çalışma alanını mümkün kılmaktadır. FZ37’nin çalışma alanı içerisinde malzemenin5 yüzeyini de işleyebilen çok eksenli kesici ünite, çok karmaşık formların tekbir blok malzeme kullanılarak çok kısa sürede freze edilmesine olanak tanır.”Tüm çalışma alanı boyunca hassas işlemeden – yüzey finişine kadar – HPLS sayesinde bu doğrusal hareket kontrol sistemi, portal freze makinelerin tümperformans standartlarına uygun olarak örneğin 60 m/sn hıza ve 5 m/sn² ivmelenmeye kadar performans ihtiyaçlarını karşılar.

 

HPLS kremayer & pinyon sistemleri donanımın iyileştirilmesine olanak sağlar

FZ37’nin x-, y- ve z-eksenlerindeHPLS kullanılmasıyla, önceki serilerine kıyasla nihai bir iyileştirile sağlanmıştır.Örneğin, (dönme hareketi aktaran bir bileşen olan) RP+-yüksek performanslı planet dişli redüktör, yüksek burulma ve devrilme mukavemeti aynı zamanda makineye rijit bağlantısı sayesinde pozisyonlama hatasını minimuma indirger.Hassasiyeti ile dikkat çeken kremayerler ile RP+ redüktörün kombinasyonu sonucu son derece yüksek rijit makine yapısı oluşturur ve dolayısıyla FZ37’nin tüm ekseni boyunca çok yüksek sistem rijitliği sağlar. Optimize edilmiş Kv faktörü,HSC (High Speed Cutting: Yüksek-Hızda-Kesme) esnasında tüm eksenlerin yüksek hız ve ivme ile yapılmasına olanak sağlar.

Rotasını çok hassas takip eden hareket sisteminin son derece yüksek hassasiyeti; FZ37 55µm’ye kadar üç boyutlu doğruluğu sayesinde en yüksek yüzey kalitesi ve hassasiyet taleplerine cevap verir. Z ekseninde bulunan RP+ redüktör oluşacak tüm kuvvetleri absorbe edecek şekilde tasarlanmıştır. Hartmut Kälberer portal freze makinesindeki en önemli yapısal optimizasyonu şu şekilde açıklamaktadır: “İşte bu yüzden makinemizi hidrolik ağırlık dengelemesi olmaksızın oluşturabiliyoruz.” Hidroliğin ortadan kalkmasıyla FZ37daha az bileşen kullanılarak imal edilmektedir. Kontrol etmesi kolaydır, kurulumu ve bakımı daha az karmaşıktır. Bunların yanı sıra, hidrolik konsepte ve lineer motorlu alternatif çözümlere kıyasla daha yüksek verime sahip olması enerji maliyetlerini kayda değer biçimde azaltmaktadır.

Modüler HPLS kremayer & pinyonile sürülen tahrik sistemlerinin diğer bir avantajı ise makine ve eksen boylarında hiçbir sınırlama oluşturmaması ve bu sayede uzun strokların sorun olmaktan çıkmasıdır. Hartmut Kälberer sözlerini şöyle tamamlıyor: “Vidalı milin doğasından kaynaklı limitleri aşmakla kalmayarak; uzman müşterin özel eksen uzunluğu konusundaki taleplerine teknik olarak uygun ve hızlı geri dönüşlerde bulunmamıza da olanak sağladı. HPLS (High Performance Linear System) Yüksek PerformansLineer Sistemin sunduğu avantaj FZ37 portal freze makinesini pazardaki en dinamik makinelerden bir yapmaktadır. Aynı zamanda yeni nesil makineler, malzeme işlerken istenen hassasiyet ve yüzey kalitesinde en zor talepleri karşılamaktadırlar.Böylece FZ37 lineer eksenlerinin yenilikçi ve enerji verimli tahrik teknolojisi sayesinde gelecekteki rekabet ortamına hazır konumdadır.

WITTENSTEIN AG Hakkında

WITTENSTEIN AG sadece Almanya’da değil uluslararası olarak da mekatronik tahrik teknolojisi alanında yenilik, hassasiyet ve uzmanlık konusunda kusursuz bir itibarın keyfini çıkarıyor. Grup, diş boşluğu düşük planet redüktörler, servo aktüatörler, döner ve lineer tahrik sistemleri, minyatür servo üniteleri, havacılık ve uzay, medikal & nano teknoloji  ve tahrik teknolojilerine yönelik elektronik ve yazılım bileşenleri için ayrı iştirakler ile alanında lider sekiz iş biriminden oluşur. Yaklaşık 40 ülkedeki 60 veya üzeri iştiraki ve temsilcileri sayesinde WITTENSTEIN dünyanın tüm başlıca teknoloji ve satış pazarlarında da temsil ediliyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com