Connect with us

Dişliler

Yeni 300GMS: Gelecek dişli ölçüm gereksinimlerinize yönelik tasarlandı

Yayın Tarihi:

-

 

Gleason GMS serisi dişli ölçüm tezgahları yeni nesil sistemleri dünya çapındaki dişli üreticilerinin her an karşılaştığı hızla artan zorlu ölçüm isteklerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Çok küçük, hassas dişlilerden enerji, madencilik ve inşaat sektöründe kullanılan çok büyük dişlilere kadar, ister dişli geometrisi ölçümü olsun ister yüzey kalitesi, taşlama yanığı tespiti veya üç boyutlu ölçüm olsun GMS serisi tezgahlar en iyi sonuçları vermek için tasarlanmıştır.

 

Dünyanın her yerinde dişli üreticileri daha önce hiç olmadığı kadar dişli tasarım ve kalitesinin limitlerini zorlamaktadır. Daha sessiz, daha düzgün ve daha dayanıklı dişliler artık sadece lüks otomobiller veya uçaklar için değiller. Bunun sonucunda dişli ölçüm tezgahlarından daha çok şey beklenmektedir. Daha hızlı çalışmaları, daha kolay ayarlanmaları, birgünlük tecrübesi olan operatör için bile basit şekilde kullanılabilmeleri ve dişli geometrisi ölçümünde olduğu kadar yüzey kalitesi ve prizmatik parça ölçümünde de başarılı olmaları beklenmektedir.

Gleason GMS Serisi – Gleason’ın Dişli Ölçüm Sistemlerinin en yeni nesli – bütün bu istekleri ve daha fazlasını yerine getirmek için tasarlanmıştır. Bu yeni seri, 3000mm çapa kadar tüm dişli ve dişli kesici takımlarının her türlü ölçümlerini yapmak üzere, bir önceki nesil olan Gleason GMM serisinin kaldığı yerden devam etmektedir. İki sene önce ilk tanıtıldığından beri GMS serisi önceki modellerden ve rakiplerinden %40’a kadar daha hızlı olduğunu kanıtlamıştır. GAMA 2.0 Windows tabanlı yazılım son kullancılar ve operatörler arasında son derece beğenilen bir yazılım olmuştur.GAMA 2.0 bir çok özelliği parmaklarınız ucuna getirerek daha basit, daha sezgisel bir kullanıcı/makina arayüzü sağlamaktadır. GAMA 2.0 ile bir ölçüm programı bir kaç adımda tıklamalar yaparak tecrübenizden, yabancı dil gereksinimlerinden, dişli veya dişli kesici takım tiplerinden bağımsız olarak yapılabilmektedir.

 

300GMS:Dişli ölçümünün geleceği

Gleason, şimdi 300GMS ile yine metroloji tezgahlarının sınırlarını zorlamakta, yeniden sıfırdan tasarlanan yapısıyla 0.2 modüle kadar çok küçük hassas dişlilerden 380mm uzunluğa kadar şaft tipi dişlilere ve 1.5modül dişlilerde yüzey kalitesini ölçebilecek kadar her türlü zorlu ölçümleri yapabilecek kapasitedir. Dünyanın önde gelen otomotiv, havacılık ve bu ölçülerde dişli üretimi yapan üreticileri 300GMS’de yeni ve beğenilen bir çok özellik bulacaklardır.

  

GAMA3.0 Uygulama ve Kontrol Yazılımı

Her yeni GAMA versiyonunda olduğu gibi GAMA 2.0’a daiyileştirmeler yapılmış, yeni yazılımın dünyanın her yerinde daha hızlı, daha kolay kullanılabilir ve uygulanabilir olması sağlanmıştır. Bunlardan en belirgin olarak GAMA 3.0 Windows 7 ile tam uyumlu olması bir çok fabrika ortamına çok daha rahat entegre olmasını sağlamaktadır. Ayrıca üretimi arttıracak birçok yeni özellik eklenmiştir. Örnek olarak, operatörler bir parça ölçümü yapılırken aynı anda başka bir parça için programlama yapabilmekte veya başka parça programları üzerinde değişiklikler yapabilmekteler. Buna ek olarak, operatör ölçüm sonuçlarını ölçümün bitmesini beklemek yerine ölçüm yapıldığı esnada görebilmekte böylece gerekli gördüğünde, mesela evolvent veya profil kalitesi iyi değilse, ölçümü daha fazla zaman kaybetmeden durdurabilmektedir.Ayrıca operatör genişletilmiş Yardım/Destek bölümüne tıklayarak parça ayarlama veya diğer önemli konularda videoları izleyebilmektedir. Sonuş olarak hiç bir konu şansa bırakılmamıştır – kolayca tanınabilir ikon tuşlarından operatörü nayar ve kullanımını kolaylaştıracak alışagelmiş ekran görünümlerine kadar.

 

Kompakt, ergonomik ve yerleşimi değişken çalışma ve kontrol masası

Fabrika alanlarının darlığından dolayı ölçüm odalarının büyüklüğünün önemli olduğu günümüzde kullanıcılar 300GMS’in kompakt boyutlarını takdir edeceklerdir. 350GMS tezgahından kapasite olarak sadece %15 küçük olmasına rağmen tezgah boyutu olarak %31 daha az yer kaplamaktadır. Bu da sınıfındaki rakiplerine göre %7 ila %13 arasında daha fazla kapasiteye sahip olduğunu göstermektedir. %30 daha az kablolama ve bağlantı noktalarıya yeniden tasarlanan kontrol sistemi tezgahın kapladığı alanı küçültmüş olup, aynı zamanda fonksiyonelliği arttırıp tezgah eksenlerini daha randımanlı hareket ettirerek ölçüm sürelerinde %10 gibi bir zaman tasarrufu sağlamıştır.

Kullanıcılar kontol masasını tercihlerine ve alan gereksinimlerine göre yerleştirebilmektedirler. Kontrol masası ayakta veya oturarak işlem yapacak şekilde kolaylıkla ayarlanabilmektedir. En önemli özelliklerden biri olarak, tezgah kullanımını kolaylaştırmak için operatörün kullanımına İleri Operatör Arayüzü adı verilen kumanda sunulmuştur. Operatörün çalışma masasına yakın olarak yerleştirilmiş bu kumanda istenildiğinde operatör tarafından alınıp bir çok işlemi yaparken operatöre yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Örnek olarak, video konferans ve sesli mesaj kaydetme özelliği sayesinde kullanıcı bir video çekip sesli olarak karşılaştığı problemi Gleason servisine internet üzerinden göndererek yardım talep edebilir. Aynı zamanda barkod ve QR kodları okuyucuya sahip olan kumanda, son zamanlarda yükselen trend olan QR kodu kullanımıyla önemli dişli datalarının aktarımını sorunsuz hale getirmekte ve basitleştirmektedir. Operatör kontrol masası da geliştirilmiş olup, çalışma alanına daha yakın olacak şekilde ve dünyanın her köşesinde herhangi bir operatör tarafından kolayca anlaşılabilecek ISO sembolleri kullanılarak daha rahat bir arayüze kavuşmuştur.

Hızlı, doğru problar ve prob değişimi

300GMS tezgahı yüksek doğruluğa sahip 3 boyutlu tarama yapabilen 0.2 modülden iç dişlilerde 150mm, dış dişlilerde 400mm alın genişliğine kadar, sonsuz vida, sonsuz vida çarkı ve konik dişlileri ölçmek ve1.5 modül dişlilerde yüzey kalitesini ölçebilecek geniş sayıda prob yelpazesine sahiptir. Prob kalibrasyon arşivine sahip olup, operatör kontrol masasında kolay ulaşılabilir prob saklama kabini vardır. 6 pozisyonlu otomatik prob değiştirici opsiyonel olarak sunulmakta olup, daha hızlı, daha güvenilir ve işlemi basitleştirerek üretim dışı zamanı minimuma indirmektedir.

 

Birinci günden itibaren güvenilir çalışmak için üretildi

300GMS tezgahı fabrikaya yerleştirildiği andan itibaren çalışmaya başlamak için üretilmiştir. Serinin diğer büyük tezgahları gibi granit bir taban üzerine oturtulmuştur. Bu sınıfta çok nadir rastlanılan bir özelliktir. Ayrıca artışlı ölçekler yerine her eksende 0.1 μm mutlak ölçeklerle donatıldığından açılıştaki zaman kaybı yaratan “merkezleme” işlemini de elimine etmektedir. Çalışma masası sertleştirilmiş, yüksek hassasiyette 100kg kapasiteye sahiptir. Karşı punta daha çabuk yukarı çekilmeyi sağlamak için ikinci bir hıza daha çıkabilmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com