Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Hafif kesmeli ve çok yönlü parmak frezeler yeni kalite ölçütleri getiriyor

Yayın Tarihi:

-

 

İşleme merkezlerinin ATC istasyonlarında ve çok amaçlı tezgahlarda en yaygın kullanılan takımlardan biri de hafif kesmeli kenar frezedir. Bunun nedeni, kenar frezelemenin en yaygın işleme operasyonu olmasının yanında, kesicilerin yüzey frezeleme, oluk frezeleme, açılı frezeleme ve diğer işlemler için kullanılabilecek kadar çok yönlü olmasıdır. Sandvik Coromant, uzun süredir kare kenarlı parmak frezeler konusunda en gelişmiş ürün olarak görülen başarılı CoroMill® 390 konseptini 07 boyutlu küçük kesici uçlarla genişletiyor. Bu ürün, düşük güçlü tezgahlardaki küçük çaplı ve hafif kesmeli uygulamalar için çok yönlülük ve verimlilik konularında etkileyici performansa sahip ilk tercih haline gelmiştir

 

Sandvik Coromant tasarım ve geliştirme ekibinin hedefi çok açıktı: Geniş bir operasyon ve malzeme aralığında verimli frezeleme olanağı sağlayacak son derece çok yönlü bir kesici oluşturmak. Çözümün sorunsuz ve güvenilir bir frezeleme performansı ve aynı zamanda uygulama güvenliğini artırmak üzere kolay kullanılan bir uç bağlama sistemi sunması gerekiyordu. Sonuç, 07 boyutu uçlara sahip CoroMill® 390 takımlarıdır. Bu ürün, diğer iki Sandvik Coromant yeniliği ile yakın bir sinerji oluşturur: Coromant EH modüler sistemi ve yeni çelik frezeleme kalitesiGC1130.

 

Müşteri girişi

Tüm Sandvik Coromant yeniliklerinde olduğu gibi bu ürünler de, her biri yoğun pazar araştırması ve müşterilerin geri bildirimi sonucu ortaya çıkarılan gerçek işleme zorluklarına çözüm getirmek üzere tasarlanmıştır. Karışık üretim yapan bir tezgah imalathanesi, her gün bir sonra gelecek olan işlerin ne olacağını bilememenin belirsizliğiyle karşı karşıya kalır. Farklı parçalar ve malzemeler içeren bu senaryoya göre, her bir parça için optimize edilmiş bir takım kullanımı uygulanabilir bir çözüm değildir. Bunun yerine, tezgah imalathanelerine ihtiyaç duyulan tüm parçaların üretimine olanak sağlayacak bir takım seti gereklidir. CoroMill 390 serisi kesicilere, özellikle de gelişmiş 07 boyutlu kesici uçlarla birlikte sahip olmanız, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmenizle onları üretim olanaklarınızın yetersizliği nedeniyle reddetmek zorunda kalmanız arasındaki farkı oluşturabilir.

 

En üst düzey performans sağlayan çok amaçlı parmak freze kesicileri, giderek yaygınlaşan bir endüstri trendi olan “daha az kullanarak daha çok üretme” konseptine de uyumludur. Burada, bağlama tipini seçerken modüler Coromant EH sistemine yatırım yapmanız durumunda daha sınırlı bir envanterle optimum takım tutucu sistemi seçeneklerine kavuşursunuz.Bağlama, kendi kendine merkezlenme sistemine sahiptir ve hızlı ve hassas bir biçimde kesici başlık değiştirme olanağı sağlar; böylece ek olarak özel takım bağlamaları ihtiyacı ortadan kalkacağından tasarruf sağlanır. Bu durum, kuşkusuz küçük işleme merkezlerine sahip ve ATC ünitesinde sınırlı sayıda istasyon bulunan imalathaneler için çok büyük öneme sahiptir. Dahası, CoromantEH bağlamaya sahip bir entegre tezgah adaptörü ve kesici başlığından oluşan kısa takım grubu, gösterge çizgisi kritik olduğunda yüksek verim sağlar.  Kullanıcılara bir dizi farklı takım sapı ve adaptörler kullanarak ihtiyaç duydukları kapsamı ve erişimi sunan modüler sistemler aynı zamanda gerek duyulan takım değişikliği işlemlerini de azaltma yayardımcı olur. Bu tür faktörler karlılığın sürekli olmasını sağlar; bu süreklilik tüm dünyada tezgah imalathaneleri için en temel prensiptir.

 

Silindirik saplar çok sayıda takım tutucu seçenekleri için uygun esnek bir çözümdür.

Çok amaçlı tezgahlarda ve uzun kullanma mesafesinde frezeleme yaparken stabilite ve boşluk için farklı uzunluklarda ve malzemelerde düşük ölçülü saplar kullanılabilir. Coromant Capto® ve Coromant EH erişimi zor özelliklere erişim sağlar. CoroMill 390’ın sağladığı esneklik, tahrikli takım tutucuları kullanan tornalama merkezlerinde takım konumları sınırlı olduğundada yarar sağlar.

 

Kuşkusuz, genellikle benimsenen bir bakış açısına göre çok yönlü takımların pek çok konuda yararlı olmakla birlikte özel operasyonlarda o kadar iyi olmadığı düşünülür. Sandvik Coromant bunu göz önünde tutarak yeni CoroMill 390 parmak frezelerinin performansını daha da geliştirmiş ve pek çok farklı işleme görevi için en yüksek düzeylere taşımıştır. Karma üretim için ideal tercih olarak tasarlanan kesiciler, aynı zamanda belirli bir parça özelliği için gerektiğinde kare kenarlı parmak freze olarak da işleve sahiptir.

 

Kesicikenarda yenilik

Peki, bu yüksek performansdüzeyinin altında yatan teknik özellikler nelerdir? Öncelikle, parmak frezekesici gövdeleri daha yüksek ısı direncine sahip yeni bir malzemedenüretilmektedir. İkinci olarak, serinin parçaları titreşime karşı özellikleduyarlı uygulamalar için diferansiyel ağızlı olarak optimize edilmiştir.

 

CoroMill 390 uçlarınıngeliştirilmesi sırasında işlem güvenliği de en ön planda tutulmuştur. Bu kesicikonseptinin hafif kesmeli geometrileri ve yüksek performanslı kaliteleri, tümmalzeme gruplarında güvenli frezeleme sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Çelikfrezeleme için yeni ilk tercih kalite, Zertivo™ teknolojisiyle üretilenGC1130’dur. GC1130 temiz ve bozulmayan kenarıyla sağladığı uzun veöngörülebilir takım ömrü sayesinde işleme güvenliği konusunda yeni bir seviyesunar.

Modern tezgah imalathaneleri, yuvafrezeleme gibi operasyonlarda güvenli frezeleme sağlamayı hedefler; bu konudakien önemli zorluklardan biri de kavitelerin verimli ve güvenli bir biçimdeaçılmasıdır. Bu işin standart çözümü helisel interpolasyon ve lineer açılıfrezeleme kullanarak yekpare bir iş parçasından yuvalar oluşturmaktır; ancak buişlem güçlü bir kesici uç yüzey geometrisi gerektirir. Sonuç olarak, kesiciuçların sert açı veya zorlu interpolasyon nedeniyle oluşan gerilime dayanmaküzere tasarlanması ve düşük titreşimli bir proses ve eşit takım ömrü sağlamasıgereklidir.

Kenar frezeleme operasyonlarındadar toleranslı kesici uçlar ve hassas kesici uç pozisyonu, kademesiz kenarlaroluşturmaya yardımcı olur. CoroMill 390’ın düzgün kesme işlemi radyal kesmekuvvetlerini sınırlar, böylece minimum bükme ve yüksek kenar dikliği ile işlemesağlar. Oluk frezeleme çeşitli zorluklariçerir; bunlar genel olarak talaş tahliyesi ve titreşimle ilgilidir. Aslında,büyük kavramalar söz konusu olduğunda titreşim genellikle takımın aşınmasınıhızlandırdığı için bu sorunlar daha da ağırlaşır. Burada, hafif kesmegeometrisi ve optimize edilmiş diferansiyel ağızlı bir kesici kullanıldığındabu sorun giderilerek düşük titreşimli bir frezeleme işlemi sağlanabilir. Olukfrezeleme konusundaki bir müşteri örneğinde, ​yan sanayi üreticisininverimliliği parmak frezesi tarafından sınırlanmıştı, çünkü iki uçlu kesicisadece 2 mm talaş derinliği sağlayabiliyordu. Ancak, üç adet 07 ölçüsündekesici uç içeren bir CoroMill 390 kesiciye geçildiğinde talaş derinliği 3 mm’yeçıktı. Dahası, kesme hızı %33, iş mili ilerleme hızı ise %50 oranında arttı.Sonuçta, %225 oranına denk bir verimlilik elde edildi. Artı olarak, öncekitakımın neden olduğu çapak oluşumu yeni kesici ile frezeleme yaparken adeta yokoldu.

 

CoroMill 390 kesici, özellikle kamakanalı frezeleme işlemleri için boyutları kama kanallarına göre tasarlanmış 07boyutlu uçlarla sunulur. Kanal genişliğinden 0,3 mm daha küçük takım çapı ileuygun miktarda malzeme sonraki finiş işleme operasyonu için bırakılır.

 

Konu yüzey frezeleme olduğunda,tezgah imalathaneleri genellikle hem yüksek talaş kaldırma oranı hem de iyiyüzey işleme isterler; bu iddialı ve zor bir birleşimdir. İşte bu nedenleSandvik Coromant, düşük kesme kuvvetiyle frezeleme yapmak üzere geometrilertasarlamıştır. Bu tasarım parlak bir finiş ve dar toleranslar gerektiren alıntornalama işleri için idealdir.

 

Proses güvenliği

Her türlü frezeleme operasyonlarında uygulama güvenliğinidaha da iyileştirmek için her bir kesiciyle beraber yeni bir tork anahtarıverilir. Entegre yay fonksiyonu doğru sıkma kuvvetine sahip kesici uçlarınmontajını kolaylaştırır, güvenilir ve istikrarlı takım ömrü sunar. Uygulamagüvenliğinin bir parçası olarak kesicilerde içten kesme sıvısı da bulunur; buözellikten örneğin kanallarda olduğu gibi talaş sıkışması olabilecek durumlardaveya yüksek sıcaklıklar istenmeyen malzemelerin işlenmesinde yararlanılır.

 

Kısacası, küçük çaplar için 07 boyutlu uçlara sahip yeni CoroMill 390,5,8 mm’ye kadar talaş derinliği sağlayan parça özellikleriyle ideal bir uyum sunar. Daha yüksek kesici diş yoğunluğuna sahip uçlar, pek çok frezeleme operasyonunda üstün bir çıktı sağlar. Yeni çelik frezeleme kalitesi GC1130 ile birlikte verimliliği optimize edebilirsiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com