Connect with us

Frenler ve Kavramalar

Fren sistemlerinin lider tedarikçisi Sİ-MA Makine

Yayın Tarihi:

-

Güç aktarım sektörünün mekanik, elektrik ve elektronik ekipman tedarikinde önde gelen markası Sİ-MA Makine, geniş bir ürün gamıyla özellikle demir-çelik, vinç imalatı ve liman sektörlerinde Avrupa’nın lider imalatçılarının ürünleri ile önemli bir pazar payına sahip olup, fren sistemleri konusunda pazar lideri konumundadır.

Fren sistemleri ile yük ve kablo taşıma profilleri alanında uzmanlaşmış olan Sİ-MA Makine, iş ortaklarına doğru ürün seçimi ve proje hazırlanmasından başlayarak ürün tedariki, teslimat, kurulum, bakım ve tamir alanlarında baştan sona hizmet sunmaktadır.

Fren sistemleri

TE serisi tambur frenler

Almanya SIBRE üretimi TE serisi tambur frenler, çeşitli sanayi dallarında zor koşullar altında çalışarak güvenilirliğini ispatlamış sağlam ve kolay ayarlanabilir bir tasarıma sahiptir. Fren yayının pabuçları tambura bastırması ile kapanan frenler, Eldro açıcıya güç verilmesi ile açılır. Fren momenti, yay tüpü üzerinden ayarlanabilir. Frenler standart olarak balata aşınması telafi sistemine ve iki balatanın tamburla mesafesini eşit tutan senkronizasyon bağlantısına sahiptir. TE serisi frenler opsiyonel olarak elle açma sistemli, “fren açık” veya “balata aşınması” sensörlü veya yatay çalışmaya uygun olarak üretilebilir ve aşındırıcı ortamlara dayanıklı şekilde boyanabilir.

USB 5 serisi disk frenler

SIBRE üretimi USB disk frenler, tambur frenlere göre daha gelişmiş, daha hızlı tepki verebilen ve yüksek sıcaklıklarda uzun süreli frenlemelere daha dayanıklı modellerdir. Kullanılan sinter balatalar, tambur frenlerdeki organik balatalara kıyasla daha uzun ömürlü ve sıcaklığa ve kirlenmeye daha dayanıklıdır. USB serisi disk frenler yay kuvveti ile kapalı durur, Eldro açıcıya güç verilmesi ile fren açılır. Frenin ürettiği frenleme momenti, yay tüpü üzerindeki skala yardımıyla kademesiz olarak ayarlanabilir. Balata aşınması telafi sistemi USB disk frenlerde standart olarak mevcuttur. USB serisi fren momenti kapasitesine göre USB 3-I ve USB 3-III olarak iki modelde üretilmektedir. Tasarımı ve çalışma şekli benzer olan serilerden USB 3-I ile 5.020 Nm’ye kadar, USB 3-III ile 31.850 Nm’ye kadar frenleme momenti üretilebilir. USB serisi frenler istek üzerine elle açma sistemli, “fren açık” veya “balata aşınması” sensörlü üretilebilir ve aşındırıcı ortamlara dayanıklı şekilde boyanabilir.

SHI serisi emniyet frenleri

SIBRE SHI serisi, hâlihazırda Türkiye’de pek çok tesiste sorunsuz çalışan yüksek kaliteli ve sağlam ağır sanayi emniyet frenleridir. Yüksek frenleme momentleri ile doğrudan halat tamburu üzerinde frenleme yaparak tahrik sisteminin en son güvenlik elemanını oluştururlar. Sistemlerde motor ile redüktör arasına yerleştirilen Eldro tambur ve disk fren sistemleri, normal çalışma koşullarında frenleme ve hız kontrol görevlerini yerine getirirler. Bununla beraber redüktörde dişli sıyırması, mil kesmesi veya diğer acil durumlarda yükü durdurmanın tek yolu doğrudan halat tamburunu frenlemektir. Halat tambur üzerine akuple flanşı tutan SHI emniyet frenleri bu durumda devreye gitmektedir. Farklı flanş çaplarına ve kalınlıklarına uygun SHI frenlerin özel tasarımı sayesinde frenleme esnasında hidrolik pistona kesme kuvveti etkimemektedir. Az sayıda ve dayanıklı parçadan imal edilen SHI frenler uzun ömürlüdür ve hidrolik haznede tek bir conta içermeleri sayesinde bakım gideri düşüktür. SHI frenler fabrika otomasyon sistemine “fren açık”, “fren kapalı”, “balata aşınması” sinyal anahtarları ile entegre edilebilirler. Halat tamburunun aşırı hızlanması veya beklenmeyen bir anda harekete geçmesi anında frenin kapanmasını sağlayacak sensör ve kontrol sistemleri de frenle beraber teslim edilebilir

Hidrolik üniteler

Eldro fren açıcı

EMG’nin Almanya Wenden fabrikasında üretilen Eldro fren açıcılar, 50 seneyi aşkın süredir bütün dünyada yüksek kalitesi ve sorunsuz çalışması ile en çok tercih edilen fren açıcı olmuştur. Elektrik motoruna bağlı bir pervane ve ayrı bir hidrolik hazneden oluşan Eldro açıcılar elektrik enerjisini doğrusal harekete dönüştürerek fren açma, kanatçık yönlendirme, platform kaldırma gibi işlevlerde kullanılmaktadır. Teknolojisi, yüksek çalışma verimi, üstün malzeme ve üretim kalitesi ve uzun yıllar sorunsuz hizmet vermesi ile ünlenen EMG Eldro modeli günümüzde Türkiye’de tüm fren açıcılar için “ortak isim” olarak kullanılmaktadır.

ELHY fren açıcı

EMG’nin Almanya Oschersleben fabrikasında üretilen ELHY fren açıcılar, EMG’nin uzun yıllardır süregelen teknolojik birikiminin ve üretim tecrübesinin ürünüdür. Eldro fren açıcıların aksine motor ve hidrolik akışkan aynı haznede bulunan ELHY açıcılar, sanayide kullanım için Eldro serisine daha uygun maliyetli bir alternatif oluşturmaktadır. Özellikle limanlarda geniş kullanım alanı bulan ELHY fren açıcılar EMG’nin üretim ve malzeme garantisi altındadır.

HKA hidrolik ünite

MG firması tarafından tasarlanıp üretilen HKA hidrolik üniteler, oldukça kompakt ve sağlam bir gövdede bütün bir hidrolik sistemi içermektedir. Piyasadaki diğer hidrolik ünitelerin aksine motor, depo ve iç bağlantıları bütünüyle alüminyum gövdesinin içerisinde bulunan HKA üniteler oldukça az yer kaplar ve emniyet frenleri için gerekli hidrolik basıncı ve debiyi meydana getirir. İki adet iki yönlü valf aracılığıyla hidrolik sisteme basınç aktaran HKA üniteler üzerinde basınç sensörü, basınç ayarı, aşırı basınç tahliye valfi, manometre ve elektrik kesintisi gibi durumlar için el pompası mevcuttur. HKA hidrolik üniteler EMG’de hazırlanarak bağlantıları yapılan elektrik panosuyla beraber teslim edilebilir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com