Connect with us

Frenler ve Kavramalar

Sİ-MA, Avrupa’nın lider markalarını komple çözümleriyle sunuyor

Published

on

Mekanik, elektrik ve elektronik ekipman tedarikinde Türk sanayisinin önemli bir iş ortağı olan Sİ-MA Makine Elektrik, pazara sunduğu Avrupa’nın lider markalarını, komple çözümleriyle güçlendiriyor.

1996 yılında kurulan Sİ-MA Makine Elektrik, kuruluşundan bu yana Türk sanayisinin mekanik, elektrik ve elektronik ekipman tedarikinde önemli bir iş ortağı oldu. Geniş bir ürün gamı sunan firma, özellikle uzun yıllara dayanan tecrübesiyle, yüksek kalite standartlarına sahip yenilikçi üretim teknolojilerine dayanan sürekli ve tutarlı yeni ve daha ileri gelişmelerle müşterilerin rekabet gücüne katkıda bulunuyor. Kaldırma ve konveyör teknolojileri, limanlar vinçler ile çelik ve metalurji sektörlerine hizmet sunan Sİ-MA, Avrupa’nın lider üreticilerinin ürünleri ile önemli pazar payı yakalamış ve fren sistemleri konusunda pazar lideri bir konuma gelmiş durumda. Fren sistemleri alanında uzmanlaşan firma, müşterilerine; doğru ürün seçimi ve proje hazırlanmasından başlayarak ürün tedariki, teslimat, kurulum, bakım ve tamir alanlarında baştan sona hizmet sunuyor. İstanbul’daki geniş stoku ve servisi ile müşterilerinin acil ihtiyaçlarına da yüksek hızda yanıtlar veriyor. Müşterileri ve çalışanlarına üstün hizmetlerin yanı sıra güven verici ve işbirlikçi ortaklıklarla ilham veren Sİ-MA, müşterilerine her zaman maksimum ulaşılabilir güvenliği garanti eden, mümkün olan en iyi frenleme çözümünü sunuyor. Müşterilerini her şeyin merkezinde tutan Sİ-MA, müşterilerinin başarısını ve memnuniyetini, yetkin tavsiye ve bireysel hizmetle güçlenen son teknoloji ürün ve esnek uygulamalarla destekliyor. Karmaşık endüstriyel tahriklerde, dünyanın yerleşik ve yenilikçi fren sistemleri, bir güvenlik bileşenleri zincirinin son halkasıdır. Bu son bağlantıya güvenilmeli, insan hayatı tehlikeye atılmamalıdır.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Frenler ve Kavramalar

Robotik ve otomasyonda standartları belirleyen güvenilir frenler

Published

on

By

[voiserPlayer]
Robot frenlerine yönelik geliştirdiği yeni standart modüler sistemiyle sadece daha fazla esneklik ve yönlendirme sunmakla kalmayan, aynı zamanda cazip fiyatlı çözümlerin temelini oluşturan mayr®; akıllı, iletişim kurabilen fren ve kaplinlerin proses izleme için nasıl akıllıca kullanılabileceğini, bu sayede maliyetleri düşük tutarken tahrik hattını endüstri 4.0 için nasıl hızlandırabileceğini SPS 2023’te sergiledi.

Güvenlik tavizlere izin vermez: Bu, özellikle karmaşık ve beklenmedik hareketler yapabilen hafif robotlar söz konusu olduğunda, bazen aralarında çok az mesafe olan veya hiç olmadan insanlarla iş birliği yapabilen robotlar için geçerli bir kriter olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, robot kollarının acil bir durumda veya emniyetli bir şekilde durdurulduğunda mümkün olduğunca çabuk durmaları ve güç kapatıldıktan sonra veya bir elektrik kesintisi durumunda kontrolsüz bir şekilde aşağı inmemeleri gerekiyor. Ürettiği ince ve hafif robot frenlerle gerekli güvenliği sağlayan mayr®, ROBA-servostop® Serisi ile servo motorlar için sadece endüstride değil, örneğin tıp teknolojisi alanında da robotik sektörünün yüksek taleplerine özel olarak uyarlanmış emniyet frenleri sunuyor. Konuyla ilgili konuşan Mauerstetten’deki mayr® Ürün Müdürü Bernd Kees, “Yeni standart modüler sistem sadece çeşitli kurulum durumları için yüksek derecede esneklik yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılara frenlere kolay ve karmaşık olmayan bir erişim ve bireysel çözümlere cazip bir fiyat seviyesinde hızlı bir genel bakış sağlıyor. Ayrıca, frenleme torklarının tanımı, anahtarlama süreleri, kütle ataleti, acil

durdurma durumunda sürtünme işi, çeşitli uygulama koşulları altında izin verilen acil durdurma sayısı ve hatta geometrik bağlantı hakkında bilgi gibi boyutlandırma ve seçim için gerekli verilere erişim sağlıyoruz. Bu da mükemmel bir rehberlik sağlıyor” ifadelerini kullanıyor.

Entegre küçük frenler için sensörsüz izleme

Güvenilir izleme çözümleri insanların ve makinelerin güvenliği açısından önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Daha önce küçük hava boşlukları veya montaj nedeniyle izlenmesi mümkün olmayan servo frenler, mayr® ile değişiyor. Firma, artık sensörsüz fren izleme için akıllı bir çözüm sunuyor. Sonradan takılabilen ROBA®-brake- checker kontrol modülü, akım ve voltajın genişletilmiş analizi yoluyla armatür diskinin hareketini algılıyor ve frenin hangi durumda olduğunu biliyor. Modül, anahtarlama durumunu ve kritik bobin sıcaklığını izlemenin yanı sıra; aşınma, işlevsel rezerv ve arızalar için önleyici işlev izleme de gerçekleştiriyor. Genişletilmiş bir versiyonda kullanıcıya özel bir arayüze sahip ek bir PCB ile donatılan ROBA®-brake-checker kontrol modülü, bu arayüz üzerinden anahtarlama süresi, akım, gerilim, direnç, performans ve bağıl çekim akımı hakkında veri sağlayabiliyor. Bu, artık süreçlerin de değerlendirilebileceği, süreçteki anormalliklerin hızlı bir şekilde tespit edilebileceği ve karmaşık ilişkilerden sonuçlar çıkarılabileceği ve ayrıca uzaktan bakım sistemlerine entegrasyonun mümkün olduğu anlamına geliyor.

Uygun maliyetli proses izleme için akıllı bağlantı

Torkları iletmekten ve yanlış şaft hizalamalarını dengelemekten çok daha fazlasını yapabilen mayr® Güç Aktarım’ın şaft kaplinleri, kullanıcılara ilk etapta süreçlerini ayrıntılı olarak tanıma fırsatı sunuyor. Örneğin, yeni tork ölçümlü şaft kaplini ROBA®-drive-checker; sürekli durum izleme sayesinde, prosesteki karakteristik değerleri ve anormallikleri hızlı ve güvenilir bir şekilde görünür hale getiriyor. M8 ağ bağlantısı sayesinde uzaktan bakım sistemlerine entegrasyonu kolaylıkla mümkün hale getiren ürün, sadece kestirimci bakım açısından değil, aynı zamanda bakım maliyetlerini düşürmek, teknik kusurları ve arıza sürelerini azaltmak açısından da önemli avantajlar sunuyor. Endüstriyel uygulamalar için tasarlanan ROBA®-drive-checker, sadece dış müdahalelere karşı duyarsız olmakla kalmıyor, aynı zamanda IP6X sertifikasına sahip sağlam tasarımı sayesinde yüksek işlevsel güvenilirlik sunuyor.

Kolay entegrasyon

ROBA®-DS boşluksuz disk paketi kaplininin kanıtlanmış modüler sistemindeki yeni bir bileşen olan ROBA®drive-checker’da ana unsurlar çoklu ağ geçidi ve ROBA®-drive-checker manşonundan oluşuyor. ROBA®-DS çelik disk paketi kaplini için tüm bağlantı seçenekleri mevcut olduğundan, bu uygun maliyetli proses izleme sistemi mevcut birçok uygulamaya kolayca entegre edilebiliyor. Buna ek olarak, EAS® emniyetkavramalarına bağlantıyı da mümkün kılıyor.

Optik konum işaretleyicileri ve sezgisel konfigürasyon asistanı sayesinde çoklu ağ geçidinin konumlandırılması ve yapılandırılması kolay olan ürün, dönen manşonu endüktif olarak enerjiyle besliyor, radyo bağlantısını yönetiyor ve ağdaki ölçüm ve sistem verilerini sağlıyor. Kalıcı kablosuz enerji kaynağı, pil değişimine veya şarj etmeye gerek olmadığı anlamına geliyor. Çözümün avantajlarıyla ilgili konuşan mayr® Güç Aktarım Ürün Müdürü Ralf Epple, “İki ROBA®-DS disk paketi arasına takılan manşon, torku kanıtlanmış gerinim ölçer teknolojisiyle ölçer. Kullanıcı, manşondan çoklu ağ geçidine aktarılan veriler üzerinde tam egemenliği elinde tutar. Harici bulut sistemleri veya üçüncü tarafların yazılımları gereksizdir. %100mayr® power transmission tarafından geliştirilen ROBA®-drive-checker sistemi, tek bir kaynaktan komple bir paket olarak tedarik edilir” açıklamasında bulunuyor.

Continue Reading

Frenler ve Kavramalar

Mayr’den güvenilir ve hızlı dikey eksen duruşları (linearstop)

Published

on

By

[voiserPlayer]

Lineer hareketler için yeni elektromanyetik güvenlik freni ROBA®-linearstop’u sunan Mayr, güvenilir ve hızlı dikey eksen duruşlarıyla elektrikli tahriklerin güvenlik frenlerine artan ihtiyacını karşılıyor.

Endüstriyel uygulamalarda elektrikli motorlar giderek daha popüler hale geliyor. Daha fazla fabrika binasında, hidrolik veya pnömatik sistemler yerini elektrikli tahriklerle değiştiriyor ve burada güvenilir güvenlik frenlerine olan ihtiyaç artıyor. Yeni elektromanyetik lineer fren ROBA®-linearstop ile mayr® Güç Aktarım, artık yüksek tutma kuvvetleri ile güvenilir bir güvenlik sistemi sunuyor. Aynı zamanda, dinamik fren yapabilen ve kısa anahtarlama süreleri ile kullanıcıları ikna eden bir sistem olarak öne çıkıyor.

Ayrı rod çubuklar veya piston çubukları ya da kılavuz raylar üzerinde etkisi olan güvenlik frenleri, lineer hareketleri korumak için sıkça kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak yüksek tutma kuvvetlerine ulaşan pnömatik veya hidrolik açılır frenler sıkça bu amaçla kullanılır. Ancak tahrik milleri günümüzde giderek daha fazla elektrikli motorlarla donatılmaktadır. Sadece elektrikli sistemler koruma amaçlı da trend haline gelmiştir. 

Konuyla ilgili konuşan mayr® Güç Aktarım’ın Mauerstetten’deki Ürün Yöneticisi Bernd Kees, “Elektrikli açılır lineer güvenlik frenleri olan tek üreticiyiz” diyor. Bu da frenlerin güvenlik prensibine göre çalıştığı anlamına geliyor. Fren kuvvetini itme yayları aracılığıyla üretiyor ve enerjisiz durumda kapanıyor. Yeni elektromanyetik ROBA®-linearstop frenlerinin serisi, 70 ila 17.000 N arasında kuvvetler sunan farklı boyutlar içeriyor.

ROBA®-linearstop, kompakt bir fren ünitesi olarak, mevcut makineler ve sistem tasarımlarına kolayca, hızlı bir şekilde ve karmaşık ayarlama işlemi gerektirmeden entegre edilebilir.

Sadece sıkma üniteleri değil

Bernd Kees, “Piyasada bulunan çoğu lineer fren, aksları sabit bir şekilde tutmak için tasarlanmış ve güvenli bir şekilde durmalarını sağlamak amacıyla kullanılmıştır” diye açıklıyor. Ancak, bakım veya üretim sürecinin başlangıcında, yükün mekanik lineer fren üzerine aktarılmasının gerçekleşmemiş olabileceğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca, bu süreçler sırasında asılı yükün altında kişiler bulunabilir. Eğer tahrik tamamen bu çalışma koşullarında başarısız olursa, lineer fren yükün güvenilir yavaşlatılmasından sorumlu olur. İşte bu nedenle mayr® Güç Aktarım tarafından üretilen güvenlik frenleri, bu tür dinamik frenleme durumları için tasarlanıyor. Şirket, frenleri 2006/42/EC makine talimatına göre bir güvenlik bileşeni olarak tip incelemesine tabi tutuyor.

Kısa anahtarlama süreleri ve güvenilir durum izleme

Özellikle dikey eksende, insanların ve makinelerin güvenliği için kısa durma mesafeleri önemlidir. Fren anahtarlama süreleri, frenleme mesafesi için belirleyicidir; çünkü fren kapanana kadar serbest düşüş süresi ve fren kuvvetinin etki etmeye başladığı süre boyunca, kütle ek olarak hızlanır. Yeni elektromanyetik lineer frenler bu nedenle kısa anahtarlama süreleri ile etkileyicidir. Bernd Kees, “Daha önceki ürünlerle karşılaştırıldığında, frenlerimiz 10 kat daha hızlı anahtarlama yapar” diyor. Ancak, maksimum güvenlik, projeksiyonlu anahtarlama sürelerinin hizmet ömrünün tamamı boyunca garanti edilmesi durumunda elde edilir. Bu nedenle güvenilir anahtarlama durumu izleme önemlidir. Yeni elektromanyetik ROBA®-linearstop frenlerinde kontrol modülü bu amaçla kullanılır. Daha büyük frenlerde proximity sensör ile izleme de mümkündür.

Boşluksuz güvenlik freni ROBA®-guidestop, dikey eksende hareket eden kütlelere doğrudan etki eder. Bu nedenle yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar ve insanların tehlike riskini en aza indirir.

Gelecek: Kılavuz raylar için yeni çözümler

Piston çubukları için lineer frenlerin yanı sıra, şu anda profil rayları için elektrikli güvenlik frenleri üzerinde de çalışan mayr® Güç Aktarım, boyutları 25 ila 45 arasında değişen yeni ROBA®-guidestop ray frenlerini yakın zamanda pazara sunmaya hazırlanıyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et