Connect with us

Rulmanlar

Güç aktarım sektörünün yenilikçi yüzü Yaşarlar Rulman

Yayın Tarihi:

-

Yaşarlar Rulman ve Endüstri Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti Kurucusu İbrahim Vardar’la bir araya geldik ve bir söyleşi gerçekleştirdik. İstanbul’daki merkez binasında bizleri ağırlayan İbrahim Bey, hem firmaları hem de sektör hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1984 yılında rulmancılık hayatıma başladım. On sene NSK Rulman’da, daha sonra sektörün lider firması SKF’de yirmi iki yıl çalıştım. 2015 yılında emekli olarak kendi işyerimi açtım. Şu an sektörün ilk sıralarında olan markaların distribütörlük ya da bayiliklerini yapmaktayım.

Yaşarlar Rulman ve Endüstri Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti Kurucusu İbrahim Vardar

Okurlarımız için Yaşarlar Rulman’ı kısaca anlatır mısınız?

Yaşarlar Rulman 2015 yılında açılmış daha beş yıllık bir firmadır. Otuz iki yıllık tecrübem ve tanışık olduğum sektördeki bağlantılarım sayesinde hızlıca büyümüş olduk. Şu anda ciddi bir ciro ve müşteri portföyü ile, önce hizmet anlayışı ve çözüm ortağı olarak kazan kazan yaklaşımı ile hizmet vermekteyiz.

Rulmanlar başta olmak üzere geniş bir ürün grubunuz olduğunu biliyoruz. Hedef sektörleriniz, ürün gruplarınız ve markalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bünyemizde başlıca Timken Distribütörlüğü ve FAG-INA bayiliği yanında, yeni markamız olan ARASHI rulmanlarının öncülüğünü yapmaktayız. Alanında lider HENKEL markasının endüstriyel yapıştırıcı markası Loctite’ın Premium bayisiyiz. Ayrıca rulmanda Japon grubu olarak NSK bayiliği ve zincirde Alman markası olan Renold distribütörlüğünü de yapmaktayız.

Yerli rulman markası Arashi ve teknik özellikleri hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

ARASHI Rulmanları, Romanya Rulmenti fabrikası ile yapılan anlaşma çerçevesinde bir kısmı Türkiye bir kısmı Romanya menşeli olarak üretilmektedir. Çin malı üretim yoktur, düşünülmemektedir. Amacımız bir rulman markasının tüm rulman serilerini üreterek, piyasaya kolaylık sağlamasıdır. Çoğu marka Türkiye pazarına maalesef belirli serilerde ürün üretmekte ve eksik kalmaktadır. Avrupa’nın en büyük Rulman üreticilerinden biri olan Rulmenti fabrikası eksik olan bu serileri ARASHI markası altında tüm ürünleri pazara sunmayı hedeflemektedir. Hâlihazırda otomatik yağlayıcı, zincir, gres gibi yan ürünler ile devamlı olarak ürün gruplarını arttırmaktayız.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız her ne kadar beş, altı yıl faaliyet gösteriyor olsa da çalışanlarımız yirmi, otuz yıllık tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. Eski çalıştığımız firmalardan ve distribütörlüğünü yapmış olduğumuz markaların verdiği eğitimlerden edindiğimiz bilgileri müşterilerimize aktararak yardımcı olmaktayız. Müşterilerimizin distribütör ve bayi çıkışlı ürünleri alması için devamlı olarak sahada çalışma yapmaktayız.

Yaşarlar Rulman ekibi

Rulman seçiminde hangi hususlara dikkat edilmeli size göre?

Maalesef bazı kullanıcılar rulman seçiminde spesifik bir marka tercih etmektedir, kalite ve performans olarak seçimini bu yönde yapmaktadır. Çoğu markanın yoğunlaştığı alan farklıdır ve diğer alanlarda dışarıdan üretim yaptırarak kaliteden ödün vermektedir. ARASHI markası olarak her alanda titiz çalışıp, yüksek performans sunmak için çalışanlarımız büyük bir gayret göstermektedir. Ürünleri deneyen müşterilerimizin geri dönüşleri pozitif olmakta ve tercihlerini ARASHI markasından yana kullanmaktadır.

Peki, sağlıklı ve uzun ömürlü bir çalışma için nelere dikkat edilmelidir?

Rulman seçiminin yanı sıra, montaj ve yağlamada müşteriler aynı derecede dikkat etmelidir. En uygun el aletleri, ısıtıcı, çakma seti, çektirme aletleri ve uygun yağlar kullanılmalıdır. Rulmanın ömrü neredeyse %40 yanlış teçhizat kullanımından dolayı azalmaktadır.

Pandemi süreci firmanızı ve sektörünüzü nasıl etkiledi? Bu süreçte ne tür tedbirler aldınız?

Covid-19 herkesi etkilediği gibi bizi de etkiledi. Bazı fabrikalarımız kapandı, ciro anlamında düşüşler yaşadık, kısa çalışma dönemine geçtik. Önce insan sağlığına önem verdik, gereken tüm önlemleri aldık.

Yeni normal dönemiyle ilgili öngörüleriniz ve sektöre mesajınız nedir?

Dört gözle normal döneme dönmeyi, müşteri ziyaretlerinin başlamasını ve özellikle yeni ürünlerimizi tanıtmayı, satmayı bekliyoruz. Ülkece çok kriz gördük, geçirdik. İnsan sağlığı söz konusu olduğu için maalesef en kötüsü bu oldu. Bu krizi de atlatacağız. Kaybettiğimiz kardeş gibi olduğumuz müşterilerimiz oldu, çok üzgünüz fakat bizler için hayat devam ediyor.

Türkiye piyasasındaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim piyasa için masanın diğer tarafında oturan biri olarak şu anki rekabetin içler acısı olduğunu söyleyebilirim. Firmalar alım satım yaparken kar-zarar hesabı yapmıyor. “İş bende kalmayacak” korkusu ile çok düşük kârlarla satışlar oluyor. Euro ve dolar üzerinden alıp satıyoruz, kâr marjları %5’lere kadar indi. Bu kabul edilemez bir durum maalesef.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Projelerimiz dahilinde kısa vade de yeni distribütörlüğünü yaptığımız Renold Zincir markasını yaymak ve satışını hızlandırmak, ARASHI markasının ismini duyurmak ve Distribütör ağını genişletmek, toplantılar yapmak ve fuarlara katılmaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İlginiz için teşekkür ederim.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com