Connect with us

Kasnaklar

Güç aktarımında kayış ve kasnakların önemi

Yayın Tarihi:

-

1900’lü yılların başında, güç aktarımı için yararlanılan rüzgar ve su gücünden bağımsız olarak, fabrikalarda buharla çalışan makinaların yaygınlaşması, endüstriyel devrimi alevlendirdi. Zamanla güç aktarım kayışları ve kasnakları yaygın halde kullanılmaya başlandı. Buna ek olarak, ilk motorlu araçlar ile beraber, güç aktarımının kayış ile gerçekleştirilmesi prensibi kuvvetle benimsenmiş oldu. 

Oldukça esnek bir yapıya sahip olan kayışlar, döndüren kasnaktan döndürülen kasnağa güç ve hareketi, temas yoluyla aktarır. Hareketin iletimi sürtünme yolu ile olmakta ve meydana gelen titreşim kayış tarafından emilmektedir. Kayışla iletimin avantajları; 

  • Eksenleri birbirinden uzakta olan miller arasında güç ve hareket iletilir. İletim oranı serbestçe seçilebilir.
  • Kayış malzemesi esnek olduğundan darbeleri emer. Elemanları ucuzdur ve bulunmaları kolaydır. 
  • Kademeli kasnak ya da çapları bir mekanizma ile değiştirilebilen kasnak kullanılarak değişik hız aralığı elde edilebilir. Ani yük büyümelerinde kayma yaptığından emniyet görevi de üstlenirler. 

Güç aktarım kayışlarını saklama koşulları 

Güç aktarım kayışlarının stok alanı veya raf bölümleri kuru ve tozsuz bir ortam olmalıdır. Kayışlar rutubetsiz, güneş ışınlarından uzak, sıcaklığın stabil olduğu yerlerde depolanmalıdır. Uzun süre beklemiş ürünlerin üzerlerindeki yabancı madde veya tozlar temizlenmelidir. Kayışlar çok sıkı bir şekilde katlanıp, sarılmamalıdır. Aksi taktirde kayış yüzeyinde çatlamalar oluşabilir ve kayışların formu bozulabilir. 

Gradin kayis çeşitleri

Güç aktarım kayışlarının performans ve uzun ömürlü kullanımı 

Güç aktarım sistemlerinin uzun ömürlü ve performans kaybı yaşamadan çalışmalarını sağlamak için; kayışların bağlı oldukları kasnakların eksenleri birbirine paralel olmalı, kanalların birbirine göre durumları aynı hizada olmalıdır. Kayışların hammaddelerine ve üretim şekillerine göre dayanıklılık eşikleri değişiklik göstermektedir. Kayışların çalışabileceği sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklıkta çalıştırılması ciddi sorunlara yol açabilecektir. Sistem durdurulduktan sonra el ile kayışları kontrol ederken kayışın ısısı el ile tutulamayacak derecede ise burada bir sorun olduğunu gösterir. Kayış ve kasnak düzeneğinde oturma yüzeylerinde sorun olduğu düşünülüyorsa boyutları kontrol etmek için kayış ölçme aletlerinden, kayış ölçü mastarlarından yararlanılması gerekmektedir. Ayrıca kayış sistemde çalışırken, optimal gerginlik düzeyinde olması gerekmektedir. Kayış gerginliğini optimal seviyede tutmak için, belli aralıklarla, kayış gergi ölçüm aleti ile gerginlik tespiti yapılmalı, herhangi bir değişiklik varsa müdahale edilmelidir. 

Güç aktarım sistemlerindeki oluşabilecek problemler çok çeşitlidir ancak kısaca özetlemek gerekirse, kasnak eksenleri hizasız, kasnak kanal açısı yanlış, aşınmış veya balanssız ise, kasnaklarla ilgili ayarlamalar yapmalı veya kasnaklar değiştirilmelidir. Ortam sıcaklığı 100°C üzerinde veya -30°C derecenin altında ise, gerekli ortam koşullarını sağlamamız gerekmektedir. 

Kayış ve kasnak sistemlerindeki uzun ömür ve performans verimliliği, sistemin düzgün, hatasız ve aynı zamanda korunaklı olarak çalışması ile doğru orantılıdır. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com