Connect with us

Kayış ve Kayış Tahrikleri

PU yapıştırma kayışlar

Yayın Tarihi:

-

Güç aktarımında eğer kayışın üzerinde malzeme taşınacaksa ve/veya uzun eksenler arasında aktarma yapması isteniyorsa, Açık Uçlu Poliüretan (PU) kayışlar ideal çözüm sunar. 

PU malzeme yağlara ve kimyasallara karşı kauçuğa göre daha fazla dayanım sergilemesi, UV ve Ozon direncinin yüksek olması, kaplamaya uygunluğu gibi özellikleri ile geniş kullanım alanı bulmuştur.

PU açık uçlu kayışlar, gerek üstte saydığımız PU malzeme üstünlüğü, gerekse –açık uçlu olmaları nedeniyle– standart ölçülere bağlı kalmadan istenilen uzunluklarda kullanılabilmeleri açısından önemli avantaj sağlarlar.

Bu tür kayışların kullanımında, taşınacak malzemenin yapısı, yüzey özellikleri, ağırlığı, sıcaklığı gibi detaylara göre profil seçimi yapılır, taşıma mesafesine göre boy belirlenir ve açık uçlu PU kayışının iki serbest ucu kaynak yöntemi ile birbirine yapıştırılarak (eklenerek) istenen ihtiyaca yönelik özel ürün elde edilir.

Açık uçlu PU kayışların ana malzemesi Poliüretan olup profili bakımından “V Kayışı” ve “Yuvarlak Kayışlar” olarak 2’ye ayırabiliriz.

PU açık uçlu v-kayışlar

Bu kayışları kendi içinde şu kriterlede sınıflandırabiliriz.

 • Genişlik (mm)
 • Shore sertliği
 • Kaplaması
 • Farklı Formu
 • Takviyeli olup olmaması

Bu kayışlar kauçuk kayışlarda olduğu gibi klasik V kayışı formundadır. Genişlik ölçülerine göre 8, 10, 13, 17 ve 22 mm’lik profillerde ve çeşitli metrajlarda (50 mt gibi) rulolar halinde üretilmektedir. 

PU V kayışları genişliği tespit edildikten sonra, Shore A sertliğine göre seçim yapılır. Kullanılacak yere göre, 87, 92, 98 Shore A sertliğinden biri tercih edilebilir.

Eğer eğimli bir hat boyunca malzeme taşımak için kullanılacaksa, üzerindeki malzemenin geri kaymaması için PU kayışın üzerine kaplama yapılabilir. Piyasada en çok tercih edilen kaplamalardan biri de SUPERGRIP’dir. 

Ayrıca yine Beşgen, üstü çizgisel Beşgen gibi farklı formları da tercihe göre kullanılmaktadır.

Bu kayışların taşıma kapasitesini artırmak ve destelemek için ortası polyamid takviye türevli bulunanları da vardır.

PU açık uçlu yuvarlak kayışlar (round belts)

Yuvarlak kesitli ve farklı çaplarda üretilen bu kayışlar da malzeme taşımak için ideal performans kayışlarıdır.

Bu kayışların başlıca avantajları;

 • Kimyasallara dayanım
 • Uygun sürtünme katsayısı
 • Taşıma sırasında kayma direnci
 • Aşınma direnci
 • Yüksek elastiklik
 • İyi sönümleme
 • Hızlı tamir
 • Kolay stoklama (rulo)

Seçim alttaki parametrelere göre yapılmalıdır:

 • Çap
 • Shore Sertlği
 • Yüzey Pürüzlülüğü
 • Takviye
 • Kilitl

Yuvarlak kesitli kayışlarda 2, 3, 4, 5, …., 15,18 mm gibi muhtelif çaplar bulunmaktadır. Ayrıca çaplarının yanı sıra taşınacak malzemenin yapısına ve ağırlığı dikkate alınarak Shore A sertliğine göre de seçim yapılması gerekmektedir.

Bu kayışlarda tercihe göre yüzey pürüzlü veya parlak olabilmektedir.
Ayrıca kayışı güçlendirmek için ortasında polyamide, polyester, aramid kord ilavesi olan formları da üretilmektedir.

İçi boş formu da vardır ki, uçlarına takılan erkek ve dişi metallerle bağlantı çok kolayca yapılabilmektedir.

Yapıştırma işlemi

Profil seçimi yapılmış kayışı istediğimiz boyda kestikten sonra yapıştırma aşamasına geçiyoruz.

Birleştirme işlemi uçları ısı ile ertime, baskı ile kaynatma esası ile yapılmaktadır.

Ve bu işlemi kolaylıkla ve kısa sürede gerçekleştiren elektirikli cihazlar ve setler bulunmaktadır.  Ve bu setler hem yuvarlak hem de V formundaki kayışların yapıştırılmasını yapabilmektedir.

Optibelt çözümleri

Optibelt firması bu kayış türlerinde de geniş ürün yelpazesi ve bigi desteği ile firmalara çözüm ortağı olmaktadır. 

Açık uçlu kayışların V profilinde KK serisi ürünleri ile her ölçüde, shore sertliğinde ve metrajda ürün üretimini gerçekleştirmekte ve isteğe göre farklı kaplamalarda uygulamaya dahil edilebilmektedir.

Ayrıca yuvarlak kesitli kayışlarda ise Optibelt RR, RR Plus (Aramid Takviye), HRR (Kilit Aparatlı) serisi ürünler yer almaktadır.

Yapıştırma (kaynak) setlerimiz ise farklı alternatiflerle birlikte satışa sunulmuştur. 

BASIC ve PREMIUM setlerimizin içeriklerini ve uygulama videolarını resmi web sitemizden görebilirsiniz. Ayrıca hızlı birleştirme sağlayan elektrikli “FRCITION WELDING” makinamız da mevcuttur.

Ayrıca; ürün detayları, profil seçimi, yapıştırma setleri ya da farklı konulardaki tüm detaylar hakkında bilgi ve danışmanlık almak için deneyimli Optibelt Mühendislerine ulaşabilirsiniz. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Maden Mühendisi. Madencilik sektöründe üretim ve yönetim kademelerinde çalıştıktan sonra Satış/Pazarlama dünyasına adım attı. Würth, Henkel firmalarından sonra son 3 yıldır da Optibelt Türkiye firmasında Ege/Akdeniz Bölge Satış Mühendisi. Aynı zamanda; Marka, Kurumsallaşma, İiletişim, Beden Dili ve Satış Pazarlama gibi konularda Kişisel/Kurumsal Gelişim Eğitimleri vermekte ve Danışmanlık yapmaktadır.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com