Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Hassas taşlama tezgahlarının pazar lideri Studer, 2022 yılına hızlı başladı

Yayın Tarihi:

-

Türkiye pazarındaki merkezi ofisleri ve etkin servis ağı, birçok markanın temsilciliği ve uzman kadrosuyla taşlama tezgahları alanında lider Form Makina, Türkiye temsilcisi olduğu Studer markasıyla hassas taşlama tezgahı pazarını domine ediyor. Limitli bir pazar olan CNC silindirik taşlama tezgahı pazarının yüzde 80’ini Studer markasıyla elinde bulunduran Form Makina, 2022 yılına da hızlı başladı. Satışlarını etkin servis ağı ile destekleyen firma, tekrar başlayan fuarlarla pazar payını daha da artırmayı planlıyor. 

Form Makina Taşlama Tezgahları Ürün Müdürü Caner Şanko ile Studer markasına odaklandığımız röportajda; Studer’in piyasaya sunduğu yeni ürünler, Türkiye’deki pazar payı, hedefleri, ürünlerin özellikleri ve daha birçok bilgiyi sayfalarımıza taşıyoruz. 

Form Makina ve taşlama tezgahları sektöründe Türkiye’yi pazarını domine eden Studer markasını tanıyabilir miyiz?

Sektörde 30 yıllık tecrübeyle faaliyetlerini sürdüren Form Makina olarak, Avrupa ve Japon menşeli birçok firmanın Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Bu markaların sadece satışını değil, aynı zamanda tüm Türkiye’de servis hizmetini de sağlıyoruz. Şirketimizde çoğunluğu servis hizmetinde olmak üzere toplam 120 çalışan var. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Konya’da olmak üzere Türkiye geneline hitap eden 5 merkezi ofisimiz bulunuyor. Bu ofislerimizde de satış ve servis ekiplerimiz yer alıyor. Türkiye genelinde bugüne kadar 3 bin 500’e yakın tezgah satışı gerçekleştirdik.

Studer, United Grinding Group çatısı altında olan firmalardan bir tanesi. Bu grup çatısı altında Studer dahil, farklı işlemler için makine üreten 7 marka yer alıyor. Form Makina olarak bu 7 markanın da Türkiye mümessilliğini yapıyoruz. Bunlar: Hassas silindirik taşlamada STUDER, profil taşlamada BLOHM, daha büyük ölçekli taşlama makinelerinde SCHAUDT, puntasız taşlamada MIKROSA, 5 eksen taşlamada MAEGERLE, takım bilemede WALTER ve kesici uç ve insert bileme işlerinde ise EWAG.

Hassas silindirik taşlama tezgahları üreticisi Studer, 100 -110 yıllık bir geçmişi bulunan İsviçre markası. Form Makina olarak, 15 yıldır Studer markasının Türkiye mümessilliğini yapıyoruz. Studer’in Türkiye’deki tek ve tam yetkili satış ve servis sorumlusuyuz. Bugüne kadar Studer’in yaklaşık 200’e yakın makinesini sattık. Bu konuda Türkiye’de servis ve satış ekibimiz güçlü olduğu ve Form Makina’nın bir geçmişi olduğu için pazar lideri olduğumuzu söyleyebiliriz. Her yıl 15-20 adet Studer marka tezgah satışı gerçekleştiriyoruz. Form Makina olarak hem satış hem servis olarak ayrı bir taşlama departmanımız var. Bu konu çok önemli çünkü taşlama tezgahı için çalışan uzman arkadaşlarımız sadece bu işe bakıyorlar.

Studer ürünleri hangi sektörlere çözüm sunuyor?

Studer, belirli boylara ve çaplara göre farklı makineler üretiyor. 200 mm çaptan 650 mm çapa 400 mm’den boydan 1.600 mm boya kadar her türlü silindirik taşlama işleri için tezgah sunuluyor. Bu tezgahlar alın taşlama, konik taşlama, delik içi taşlama, poligon taşlama gibi farklı alanlarda kullanılıyor. Studer markasıyla 15 yıldır çoğalan çok önemli referans listemiz var. Studer tezgahları; redüktör üreticileri, dişli üreticileri, havacılık, otomotiv sanayi, savunma sanayi, kalıp üretimi, plastik şişe üretimi, kalıp elemanları üretimi, havacılık gibi birçok farklı uygulama alanında tercih ediliyor. Havacılıkta; TAI, TEI, ALP Havacılık, Kale Havacılık gibi Türkiye genelindeki bütün büyük firmalarda; otomotivde Renault gibi önemli markalarda kullanılıyor. Bunun yanı sıra otomotiv yan sanayisinde ve daha birçok farklı sektörde bu tezgahlar kullanılıyor.

Studer ürünleri hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor?

Studer’in en önemli özelliklerinden birini kendine has patentli bir gövdesi oluşturuyor. Marka Granitan denilen patentli bir gövdeyle tezgahlarını üretiyor. Bu, Türkiye’de ve bazı ülkelerde polimer beton diye de geçiyor. Bu özel gövde tasarımı birçok avantaj sağlıyor: Örneğin, titreşim sönümlemesi daha yüksek oluyor, sıcaklık değişimlerinden etkilenmiyor ve bu sebeple çok yüksek hassasiyette tekrarlanabilirlik olarak taşlama yapılabiliyor. Bunun dışında en önemli özelliği hassasiyet. Herhangi bir sektörde çok hassas taşlama gerektiren parçalarınız varsa; Studer tezgahlarında bunu çok yüksek hassasiyette ve tekrarlanabilirliği yüksek olarak yapabilirsiniz. Yani tüm üretiminiz boyunca aynı hassasiyette parça taşlamak ve üretmek için kullanılıyor. Tezgahın üzerindeki özellikler yapılan sektör ve işlere göre değişiyor ama hem Türkiye’de hem dünyada kendi segmentinde hem yatırım maliyeti olarak hem de kalite olarak en iyi markalardan biri. Markanın üretimde kullandığı ürünler ya kendi üretimi ya da Avrupa menşeli malzemeler olduğu için çok kaliteli ürünler üretiyor. Marka bu özellikleri ile de küresel ölçekte pazarın %20-21’ine hakim olarak lider bir konumda yer alıyor.

Piyasaya yeni sunulan RoboLoad hakkında bilgi paylaşır mısınız? Ürünün taşlama tezgahlarına getirdiği yenilik, kullanıcıya sağladığı avantajlar neler?

RoboLoad, Studer’in CNC iç çap silindirik taşlama tezgahları için yeni bir yükleme sistemi. Önceden geliştirilen sistemler bu denli yüksek gelişmiş robotlu değildi. Studer Endüstri 4.0 kapsamında yeni makinelerine RoboLoad ismini verdiği bir robot hücresini entegre etmeye başladı. Robotla otomasyon isteyen müşteriler tezgahlarını alıp dışarıdan benzer bir robotla yükleme adaptesi sağlayabiliyordu; Studer de robotla otomasyon isteyen müşterileri için bu gelişmiş sistemi piyasaya sundu. Kullanıcı RoboLoad yazılımını, herhangi bir programlama bilgisi olmadan çalıştırılabiliyor; bu da üretimde büyük esneklik ve yüksek çalışma konforu sağlıyor.

2022 UX Tasarım Ödülü’ne aday gösterilen C.O.R.E. nedir? C.O.R.E. hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Studer, United Grinding Group çatısı altında olan bir firma. Grup son yıllarda bütün ürünlerindeki bazı panelleri ve kontrolleri üniversal hale getirme yoluna gitti. Ciddi bir Ar-Ge çalışmasıyla geliştirilen C.O.R.E, tüm United Grinding Grup çatısı altındaki markaların ürünlerine adapte edilmeye başlandı. C.O.R.E. ile grup çatısı altında bulunan markaların makineleri ve yaptığı iş ya da proses farklı olsa da makinelerin dış görseli ve kontrol panelleri aynı olacak. 

Tahmini olarak yakın gelecekte diğer bütün kontrol üniteleri kalkacak ve bütün tezgahların kontrol ünitesi C.O.R.E. olacak. C.O.R.E, kullanıcısına birçok özellik sunuyor: Uzaktan kamerayla erişim, internete bağlanma, Endüstri 4.0’ı destekleme, kullanıcıya göre ayarlanabilir panel ve daha güvenli bir kontrol. C.O.R.E. için Studer’in gelecekte kullanacağı ve tüm tezgahlara adapte edeceği ve sürekli geliştireceği bir kontrol ünitesinin hem kendisi hem de arayüzü diyebiliriz. 

Studer ürünlerinin Türkiye’deki pazar payı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Silindirik taşlama tezgahı pazarı büyük olan, çok fazla ürün satışı gerçekleştirilen bir pazar değil de; satılan en uygun makinenin yüzbinlerce Euro olduğu limitli bir pazar. Türkiye’de torna, dik işleme gibi ürünlerde yılda binlerce satış gerçekleşirken, CNC silindirik taşlama tezgahı yılda en fazla 30-40 tane satılıyor. Bu kadar limitli bir pazarda satışların yüzde 80’ini gerçekleştirdiğimizi ve Studer’in kendi alanında Türkiye pazarında lider olduğunu söyleyebiliriz. TAI, TEI, Alp Havacılık ya da Cengiz Makina, Gamak gibi büyük firmalar bizim müşterilerimiz arasında yer alıyor. Küçük ve orta ölçekli firmalara da büyük firmalara da tezgah satıyoruz ancak büyük markalar daha fazla verim alabileceği ve uzun vadede daha kazançlı olacağı için Studer’i tercih ediyor.

Pazar oldukça limitli ama Form Makina olarak güçlü satış ekibimiz, etkin servis ağımız, Türkiye genelindeki ofislerimiz, her noktaya olan erişimimiz gibi etkenlerle Studer pazarın çok büyük bir bölümünü domine ediyor. Sadece taşlama bölümünde 5 tane servis mühendisi personelimiz var. Bunlardan 3 personel sadece Studer’e bakıyor. Pazar payınız ve servis hizmetiniz birbiriyle son derece bağlantılı kavramlar, pazar payınız ne kadar yüksekse servis için o kadar eleman ayırabiliyorsunuz. Form Makina olarak, Studer’in ürün portföyünde yer alan tezgahların %99’unun kurulum ve eğitimini Türkiye’de yapabiliyoruz. 

Satış sonrası hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz? Servis, bakım, yedek parça temini gibi…

Form Makina olarak Türkiye’nin her bölgesinde satış ve servis ekiplerimiz var. Servis ekibimizde sadece taşlama ve Studer özelinde eğitim almış bir departmanımız var. Türkiye’de sadece taşlamaya servis hizmeti ayıran başka bir firma daha yok. Bu ekibimizde, alanında uzman olan 3 kişi sadece Studer ürünlerine hizmet veriyor. Firma olarak; sattığımız tezgahların %99’unu biz kuruyor, eğitimini biz veriyor, parçalarını biz taşlıyoruz, herhangi bir arızada servisine gidiyoruz. Eğer yedek parça gerekiyorsa yurt dışından bu parçayı temin ediyoruz. Servis konusunda her şeyi biz yaptığımız için yurt dışına bağlı değiliz. Pandemi koşullarında bu konu çok ön plana çıktı. Birçok markanın yurt dışından çağırdığı servisler gelemezken, burada halihazırda olan Studer servisiyle müşterimizin yanında olduk. Ayrıca sadece servis değil, bakım da yapıyoruz. 

Servis ve satış el eledir. Servisiniz ne kadar iyiyse, o kadar çok satar; ne kadar çok satarsanız o kadar iyi servis hizmeti sağlarsınız.  

Küresel ölçekte ekonomik sıkıntıların yaşandığı 2021 yılını nasıl geçirdiniz? 2022 yılı beklentilerinizden söz edebilir misiniz?

Son 3 yılı hem Form Makina hem de taşlama özelinde çok iyi geçiriyoruz. Ekonomik sıkıntılara rağmen reel sektör yatırımlara devam ediyor. 2021 yılında rekor kırarak; ürün portföyümüzden 250-300 arası makine satışı gerçekleştirdik. Çok limitli bir pazarı olmasına rağmen 2021 yılında sadece Studer ve Walter markalarımızdan 25’e yakın makine sattık. Bu rakam taşlama kısmında ciddi bir rekor oldu. Küresel ölçekte nakliye fiyatlarının artmasıyla beraber, kurda yaşanan artış uzak doğuya giden işlerin hepsini Türkiye’ye çekti. İhracat yapan firmalar çok fazla iş aldıkları için kur yüksekliğine rağmen birçok firma tezgahlarına yatırım yaptı. 2022 yılına da çok hızlı başlayarak, ocak ayında çok iyi satış rakamlarına ulaştık; sadece ilk ay, 7 makine sattık. İşlerimiz artarak devam ediyor, devam eden ve yeni gelen projelerimiz var. Olağan dışı bir durum oluşmazsa, en az 2021 yılı kadar satış yapmayı hedefliyoruz. Fuarlara, tanıtım çalışmalarının aksamasına rağmen artan iş hacmini, yakın zamanda tekrar başlayacak fuarlarla daha da artıracağımızı düşünüyoruz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com