Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Bauer tehlikeli kimyasal proseslerde IE4 tasarrufu sağlar

Yayın Tarihi:

-

 

Elektrikli motorların enerji verimliliğinin geliştirilmesi tüm dünyanın ortak hedefi. Ancak mevzuatlardaki istisnalar, patlama potansiyelli atmosferlerdeki uygulamalarda en son teknolojinin uygulanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Ancak bu durum, enerji verimliliğine önem veren bir oleo kimyasal proses firmasını, değişmesi gereken bazı ATEX motorlarıyla ilgili Bauer Gear Motor’a danışmaktan alıkoymadı.

 

Oleokimyasalların üretiminde yer alan üretim proseslerigenellikle güvenli bir operasyonu sağlamak amacıyla özel ekipman kullanımınıgerektiren patlama potansiyelli atmosferleri içermekte ve bu yönden petrokimyaendüstrisindeki uygulamalara benzemektedir. Gereken ek koruma seviyesi,ekipmanın kullanıldığı alanın sınıfına göre belirlenmektedir.

Söz konusu firmayla ilgili uygulamadaysa, Zone 1atmosferinde ve enerji ihtiyacı patlamaya dayanıklı tahrik motorları tarafındankarşılanan birkaç karıştırma tankı bulunuyordu. Şirket bu tahrik motorlarınıbenzer özelliklere sahip olan ancak gelişmiş enerji verimliliğine ve inverterkontrol üzerinden operasyon özelliğine sahip yeni ekipmanlarla değiştirmekistiyordu.

 

Bauer’deki uygulama mühendisleri ekipman gereksinimlerinideğerlendirerek BG70 dişli kutusuna sahip ve Danfoss FC-302 inverter ilekumanda edilen IE4, ATEX sınıfı sürekli mıknatıslı senkronize inverter motordan(PMSM) oluşan bir güç aktarma organı tasarladılar. Bu kombinasyon,sıkılaştırılmış zorunlu güvenlik önlemlerini karşılarken çok önemli olan enerji verimliliğini gereken kontrol işlevleriyle birlikte sağladı.

Bauer Gear Motor Enerji Verimliliği Çözümleri Ürün Müdürü Markus Kutny bu dizaynın ardındaki konsepti şöyle açıklamaktadır:

“Günümüz piyasasında enerji verimliliği, dişli motorçözümlerinin seçiminde önemli bir belirleyici unsur. Enerji fiyatları malumsürekli artıyor. Böyle bir ortamda bir sürücünün salt temin edilme masrafıyerine ürün ömrü boyunca çıkaracağı masrafları göz önünde bulundurmak önemli.Yeni motor serimizi, yeni IE4 sınıflandırmasına uyacak ve müşterilerimizeverimlilik yönünden en iyi ürünü sunacak şekilde geliştirdik.”

“Endüstride kullanılan enerjinin %65’inin elektrikli motorlar tarafından kullanıldığı bilinen bir gerçek. Ancak bir elektrikli motorun ömrü boyunca neden olduğu masrafın %96’sının enerji tüketimi ile ilgili olması ise çok daha az bilinen bir gerçek. Bu da genel verimliliğin, toplam sahip olma maliyeti (TCO) açısından ilk satın alma masrafı ile karşılaştırıldığında ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

“Modern güç aktarım organlarının dizaynı, mükemmel düzeyde güvenilirliğin yanı sıra verimlilik, akıcı işleyiş ve düşük gürültü özelliklerinde bir ürün üretebilmek için özel bilgi ve uzmanlık gerektiriyor. Ancak iyi bir dizayndan daha çok fayda sağlamak için güç aktarım organının uygulamaya doğru biçimde entegre edilmesi gerek.”

Oleo kimyasal proseslerde kurulu olan orijinal asenkronize motorlar (ASM) Ex d (patlamaya dayanıklı) ve zone 1’de çalışmaya uygun olarak tanımlanmıştı. Bauer mühendislerinin yürüttüğü detaylı bir inceleme yeni ekipmanların hem Ex e (gelişmiş güvenlik) sınıfına uygun olduğunu hem de zone 1operasyonlarının gereksinimlerini yerine getirdiğini gösterdi.

Kimyasal proses firmasına iletilen nihai teklif, hem dişli motorlarının ilk satın alma fiyatında önemli bir indirim hem de ciddi miktarda azaltılmış işletme masrafı içeriyordu. Tüm bunlar, Bauer mühendislerinin yeniekipmanların inşası ve kurulumundaki deneyimleri ile birleştiğinde teklifin kabul edilmesi çok da zor olmadı. Sonuç olarak Bauer dişli motorları çağrılara çabuk yanıt veren mühendisleri, prototiplendirme, teslimat süreleri, son uygulama dünyanın neresinde olursa olsun yerel bağlantı ve destek sağlayan geniş global satış veservis ağı ile desteklenen yüksek kaliteli, teknik açıdan iyileştirilmiş ve hepsinden önemlisi güvenilir ve verimli bir çözüm sunmaktadır.

Patlamaya dayanıklı motorların dizaynı ve üretimi genelliklemotorun genel boyutu ve ağırlığının artması ile sonuçlanmaktadır. Bauer’indizaynı ve mühendisliği içerdiği enerji tasarrufu teknolojisi ve gerekli diğerkorumalara rağmen motorun kapladığı alanı minimumda tutmayı başarmıştır.

IE3 sınıfı benzer ASM’ler ile Bauer’in 11 kW modeline kadar olan PMSM’lerin kasa boyutları karşılaştırıldığında, Bauer modelleri benzerASM’lerle aynı boyutta veya bir boy küçüktür. Böylece bu serideki motorlar için entegrasyon olasılıkları artarken aynı kasa boyutundaki diğer motorlara oranla daha fazla güç ve tork elde edilmektedir. Sunulan çözüm, düşük voltajlı endüksiyon motorlarının çoğunda bulunan kafes sargılı rotorların yerine nadir toprak metallerinden yapılan sürekli mıknatısların kullanıldığı, verimliliği yüksek bir rotor tasarımına sahip, çevre dostu PMSM serisini temel almıştı.

PMSM serisinin tasarımı birçok önemli avantaj sunmaktadır.En verimli geleneksel motorlarla karşılaştırıldığında rotordaki ısı kaybını%100 ve toplam kaybı yaklaşık %25 azaltırken genel verimliliği%10 veya dahayüksek oranda artırmaktadır. PMSM kullanıcısı için bu gelişmiş performans;toplam sahip olma maliyetinin düşmesi, CO2 emisyonlarında düşüş ve gelecekteyükselecek enerji masraflarına karşı kullanıcıyı koruyacak olan süreklitasarruflar anlamına gelmektedir.

 

Yüksek çıkış hızıyla 18.500 Nm’ye kadar tork değerlerinisağlayabildikleri için seçilen BG serisi sarmal dişli motorları ile seri dahada ileri taşınmıştır. Karıştırma prosesinin her bir seviyesinde gerekli hızlaraulaşılmasını sağlamak için bu motorlar Danfoss FC-302 gibi inverterlerlekolayca entegre edilebilmektedir. Bu dişliler IP66’ya kadar katı cisimlere karşı koruma iledizayn edilmekte ve sadece 15.000 çalışma saatinden sonra yağ değişimineihtiyaç duymaktadır. Bu da güvenilirliğin önemli olduğu bir uygulama içinidealdir. Bu özellikler ayrıca uygulama ile alakalı olan bakım masraflarınınazaltılmasına da yardımcı olur.

 

Çoğu durumda bu tip özel motorların üreticileri uygulamanın bir parçası olarak kurulması gereken inverterin tipini özellikle belirtmektedir. Bauer, uygulamalarda böyle bir kısıtlama getirmemekte, duruma en uygun olan inverteri kullanması için seçimi müşteriye bırakmaktadır. Böylece bakım yöneticileri de yedek parça envanterlerini en iyi şekilde kullanabilmekte ve yeni bir inverter için ayrı bir teknik eğitim alma ihtiyacını ortadan kaldırabilmektedir.

Patlama tehlikesi bulunan alanlardaki uygulamalar şu anda minimum enerji verimliliği konusundaki AB mevzuatlarından muaf tutulmaktadır, çünkü doğal olarak patlamaya karşı koruma sağlamak enerji tasarrufundan daha öncelikli bir konudur. Bu durum da Petrokimya, Petrol ve Gaz ve Maden gibi endüstrilerin genel tesis verimliliklerini artırmak istediklerinde dezavantajlı olmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle Bauer hem Zone 1 ve 21 için ATEXsınıfına sahip hem de diğer serilerle aynı enerji verimliliği seviyelerine sahip dünyanın ilk Ex sınıfına sahip IE4 PMSM dişli motorunu geliştirmiştir. Bauer hem genel uygulamalar hem de ATEX sınıfı birimlerin tehlikeli alanlarda kullanımı için sarmal, konik, şafta akuple, sonsuz dişli, baş üstü monoray ve entegre inverter sürücülü birimler (IE4 seçenekleri ile birlikte) gibi çeşitli dişli motorlar ile Alman mühendisliği ile üretilen ürünlerin kalite ve güvenilirliğini sunmaktadır.

Kimyasal proses endüstrisi içerisinde olanların artıkATEX sertifikalı ekipmana gerek duyan uygulamalar nedeniyle enerji verimliliğini riske atmasına gerek kalmamıştır. Ayrıca sınıflandırılmış ortamlara yönelik motorlarda alışılageldik bir durum olan yüksek fiyatlar ve yüksek operasyon masrafları, Bauer’in uzmanlığı ile büyük oranda düşürülmektedir.

About Bauer Gear Motor GmbH hakkında

Bauer Gear Motor, 75 yıldan uzun süredir dişli motorlar alanında çözüm sunmaktadır. Esnek çözümlere, güvenilirliğe ve müşteri isteklerinin anlaşılmasına özel önem vererek en yüksek kalitede ürünler sunuyoruz. Bauer Gear Motor, özellikle Yiyecek-İçecek, Alternatif Enerjiler, Atık Su, Çelik Endüstrisi ve Malzeme Elleçleme alanlarında sağlam bir konum elde etmiştir.

Bauer Gear Motor’un, Almanya ve Slovakya’da faaliyet yürüten üretim tesislerinin yanı sıra, CEFIP Makina resmi partneriyle Türkiye’de satış ofisi ve servis tesisi bulunmaktadır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com