Connect with us

Elektrik Motorları

IE4 Super Premium Efficiency AC Motorlar ile SIEMENS verimlilikte standartların da ötesinde

Yayın Tarihi:

-

IE4 Super Premium Efficiency Siemens AC Motorlarımızın Sanayide Müşterilerimize Olan Avantajları, Uygulama Alanları ve Yatırım Amortisman Süreleri

SIEMENS, günümüzde IEC 60034-2-1:200 EU Regülasyonunun tanımlayıp belirttiği en yüksek verimlilik sınıfı olan IE3 verimlilik sınıfının bir seviye üzerine daha çıkıp, IE4 Super Premium verimlilikte ac motor üretimini gerçekleştirmiş ve sanayinin hizmetine hazır hale getirmiştir. Siemens, bu imalat planını gerçekleştirirken motor mil yüksekliğinde herhangi bir değişikliğe gitmemiştir. Bu sayede müşterilerimiz, işletmelerindeki eski dizayn elektrik motorlarını söküp yerineIE4 motorları takarken herhangi bir mecburi mekanik ayar yapmak zorunda kalmayacaklardır.  IE4 Super Premium Efficiency Siemens ac motorları, bundan önceki IE1, IE2 ve IE3 tüm verimlilik kategorilerindeki üretim çeşitliliğine, teknik detaylara aynen sahiptir. Gövde yapıları, gövde malzemeleri, motor aksesuarları, vs. gibi tüm teknik detaylar, IE4 sınıfı ac  motorlarda da aynen sağlanabilmektedir.

TıpkıIE3 süper yüksek verimli Siemens ac motorlarda olduğu gibi, IE4 motorlarımızda da Alüminyum ve Dökme Demir gövde yapılarında tüm seride üretimlerimiz mevcut olacaktır. Sanayinin bütün kollarındaki tüm uygulamalara cevap verebilecek niteliklerde, sağlam yapılı, sahadaki en zorlu ortamlara uyum sağlayabilen, en düşük seviyelerdeki enerji tüketim değerleri ile müşterilerimizin uygulamalarına tam çözüm sunacaktır.  Bu doğrultuda, düşük seviyelerdeki enerji tüketimi ile müşterilerimize ciddi enerji tasarruflarını çok kısa amortisman süreleri ile sağlarken, düşük CO2 emisyonlarından dolayı da çevremizin korunmasına hizmet edecektir.

Modern ÜretimTeknolojileri – Super Premium Efficiency IE4 Siemens AC Motorları Ailesi

Siemens’in uyguladığı modern üretim teknolojilerinin etkisiyle, uygulamalarda elde edilecek büyük enerji tasarrufları ve düşük işletme giderleriyle, IE4 super premium efficiency Siemens alçak gerilim ac motorlarımız müşterilerimizin kendi alanlarındaki rekabet güçlerini arttıracaktır. Çok basit bir temel anlatım ile söylenebilirki;  standart IE1 verimli bir motor ile kıyaslandıgında IE4 motorlarımız 14%’ e varan değerlerde daha yüksek enerji tasarruf değerlerini sağlamaktadır. Bu çok çarpıcı bir orandır.  Bu anlamda, elde edilen tasarruf ile elektrik motorlarının ilk yatırım maliyetlerinin amortismanı yalnızca 6 ay gibi kısa bir zaman dilimi içinde sağlanabilmektedir.

 

Yukarıdaki IEC/DINR regülasyonuna bakıldığında, tüm dünyada regülasyonca yayımlanıp kabul edilmiş en yüksek verimlilik sınıfı IE3 iken, Siemens neden IE4 motoru tasarlamakta, üretmekte ve sanayinin hizmetine sunmaktadır? Günümüzdeki tasarım, imalat ve yeni ürün yatırımlarının ne denli büyük harcamalar olduğunu biran düşünecek olursak, Siemens neden bu kadar büyük bir ARGE yatırımına girmiştir?

Bunun cevabı Siemens olarak son derece basit ve açıktır;

Fabrikalardaki envanter çalışmalarından elde edilen enerji tüketim ölçümleri neticelerine ve Siemens’in geliştirdiği SinasaveSimotics EE-Comparator ve benzeri global enerji verimliliği tespiti simulasyon yazılım sonuçlarına göre, sanayide müşterilerimizin daha kazanabilecekleri çok büyük enerji tasarrufu potansiyeli mevcuttur. Bilhassa eski teknolojideki elektrik motorlarının, IE4 super premium efficiency Siemens ac motorlar ile yenilenmesi sayesinde kazanılacak tasarruflar, kurtarılabilecek doğal kaynaklar mevcuttur.

Sinasave ve Simotics EE-Comparator yazılımları ücretsiz yazılımlarımızdır ve bununla birlikte internet üzerinde çalışmakta ve her yerden erişime imkan tanımaktadır. Bilhassa büyük bir süratle gelişmekte olan mobil iletişime de uygun yazılımlardır.

Bu programlar sayesinde, müşterilerimiz kendi işletmelerindeki kurulu motorların tüketimini hesap edebilirler. Pompa, fan, kompresör, konveyör bant, elevatör, kırıcı, değirmen, vinç ve benzeri uygulamalarındaki elektrik motorlarının günlük çalışma saatlerini ve plaka bilgilerini bu sisteme tanıttıklarında ne miktarda enerji tasarrufu edebileceklerini kolayca hesap edebilmektedirler. Bu uygulama yazılımları vasıtasıyla, Siemens IE4 super premium efficiency ac motorları kullandıklarında, ilgili yatırım maliyetini, tasarruf maksatlı yapılan ilk yatırım maliyetlerinin geri dönüş sürelerini hesap edebilmektedirler. Tüm bu hesaplamlar, rakamsal ve grafiksel veriler ile bu yazılımlarımızda işlenmekte ve müşterilerimiz bilgilendirilmektedir. Bunun bir avantajı da tüm çalışmanın tamamen somut rakam ve grafikler üzerinden gösterilmesi, izah edilmesi ve de elde edilecek olan tasarrufun rakamlarla ispatlanması prensibine dayanmaktadır. Bu doğrultuda işletmelerdeki karar verici bölümler(teknik bölümler, idari bölümler) Siemens’in bu global yazılımlarından, kare elevatörar alma aşamalarında kolaylıkla faydalanabileceklerdir.

IE1’den BaşlayıpIE4’e Varan Siemens AC Motor Serüveni

Tüm 1LE1tipi Siemens ac motorları platformunda olduğu üzere, IE4 super premium Siemens sac motorları temelde Alüminyum Gövde(Genel Uygulamalar) ve Dökme DemirGövde(Ağır Koşul Uygulamaları) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. IE1’den IE4’e varıncaya kadarki tüm motor platformunda motor mil yüksekliği birbiri ile tamamen aynıdır. Bu sayede sanayideki kullanıcı, tesisindeki eski motorları IE3 veyaIE4 super premium efficiency Siemens ac motorları ile değiştirirken herhangi bir mekanik ayarlamada bulunmak mecburiyetinde değildir.  IE4 ac motorlarımız, diğer tüm ailedekiSiemens ac motorlarında olduğu gibi hem şebeke üzerinden hem de inverter üzerinden çalışmaya uygun tasarımda imal edilmektedir. Bu yine sanayideki müşterilerimize hem büyük bir esneklik hem de yatırımda finansal tasarruf sağlamaktadır.

IE1’ den bir motor ile kıyaslandığında IE4motor verimi %14’e varan oranlarda daha yüksektir. Siemens bugün 100L gövdeden başlayıp 315L gövdeye kadar IE4 super premium efficiency ac motorların üretimini yapıp tüm global pazarlara sağlayabilmektedir. Bunun bir diğer açıklaması, motorun ürettiği kW mil gücü bakımından değerlendirilecek olursa 2,2kW ile200kW aralığını işaret etmektedir. İmalatı yapılmakta olan motor devirleri 3000rpm, 1500rpm, 1000rpm ve 750rpm şeklindedir. Farklı ülke şebeke gerilimi değerlerini düşünecek olursak, üretim aralığımız şuan için 230V – 690Varalığındadır. İmalat planımız evrensel tüm motor yapı inşa şekillerini kapsamaktadır. Standart koruma sınıfımız IP55 olup, istenildiğinde IP65 ve IP56gibi özel koruma sınıfları da sağlanabilmektedir. Motor sargı yalıtım sınıfımızF iken, ısınma sınıfı B şeklindedir. Tüm modifikasyonlar, aksesuarlarSiemens’in diğer motor serilerindeki gibi aynı çeşitliliğe sahiptir. Örnekuygulamalar(fren tertibatı, enkoder, cebri fan, izole rulman, vb.uygulamaları)

 

 

 

 

 

 

 

IE4 Super Premium Efficiency Siemens AC Motorların

İlk Bakışta Müşterilerimize Olan Ana Faydaları

Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere, IE4 super premium efficiency SiemensAC Motorlarımızın sanayimize sağlayacağı çok ciddi somut avantajlar söz konusudur. Bunların en önemlisi, müşterilerimizin işletmelerindeki iş makinesinin yüksek kalite ve mukavemete sahip Siemens ac motoru tarafından tahrik edilmesi ile eşzamanlı olarak işletmenin en yüksek tasarrufu elde ederken asgaride enerji tüketimine gitmesidir. Bunun en kısa açıklaması şu şekilde olabilir; işletmelerin en kaliteli ürünü en düşük enerji tüketimi eşliğinde üretmesidir.

Siemens sanayinin hizmetine sunduğu IE4 super premium efficiency ac motorları ile müşterilerine kendi alanlarında en yüksek rekabet avantajını sağlamaktadır. Bunu, dünyanın en yüksek kalite seviyesinde tasarlayıp ürettiği yüksek verimli elektrik motorları ile müşterilerine arızasız, sorunsuz, sürekli bir çalışma rejimini sağlayarak gerçekleştirmektedir.

 

 

 

 

 

 

Elektrik Yük.Müh.

Alkan DEMİRCİOĞLU

Ürün Yöneticisi

SIEMENS San.ve Tic.A.Ş.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com