Connect with us

Genel

Hidropnömatik güç devreleri ekonomimize büyük avantajlar sağlıyor

Yayın Tarihi:

-

 

Hidropnömatik güç devreleri ekonomimize büyük avantajlar sağlıyor

 

Hidropnömatik Sistemler, delme,kesme, katlama, bükme vb. gibi hareket mekanizmalarında istenilen hareketlerin daha hassas, düzgün ve seri olmasını sağlamak amacı ile dizayn edilmiş sistemlerdir. Bünyesinde Hidrolik ve Pnömatik sistemleri barındırmaktadır. Bu nedenle sanayinin hemen, hemen tüm alanlarında kullanılma imkanı bulunmaktadır.

 

Hidropnomatik sistemleringelişme sebebinin başında, pnömatik sistemlerin en büyük dezavantajlarından olan ‘havanın sıkışabilirliği’ nedeniyle düşük ve düzgün hareket elde edilememesi gelmektedir. Bu yüzden düşük hızlarda düzgün hareketi sağlayan HİDROPNÖMATİK sistemler geliştirilmiştir.

 

Hidropnömatik güç birimlerin intemel çalışma prensibi esasen Pascal Teorisi’ne dayanır.

Pascal Teorisi:

Bir kapta var olan akışkana bir pistonla kuvvet uygulanır. Pistona kuvvetuygulanması ile pistonun ilerlemesi neticesi kaptaki ya da silindirdeki akışkanda basınç meydana getirecektir. İlerleme alanı, F=p x s bağıntısı gereği akışkanın piston yüzeyine ‘’F’’ gücüne eşit fakat başlangıç gücünün aksi bir basınca ulaşıncaya kadar sürer. Bu sistemlerde de hava basıncı ile piston milini çok seri olarak işi yapma noktasındaki karşı dirence kadar ilerletmektedir. Homojen yapısından dolayı tüm alana eşit bir uygulayacağından,hidrolik yağ devreye girmekte ve işi tamamlamaktadır.

 

 

 

Aynı işi sadece hidrolik sistem ile yapmanın daha maliyetli (işletme maliyeti) olmasının yanı sıra hidrolikte yaklaşma strokundan da zaman kaybedileceği için çok daha az mal üretilecektir. Hidropnömatik sistemler temel olarak bir çevirici (Hidropnömatik ünite), iş elemanı ve bir Pnömatik yön denetim valfinden oluşmaktadır. Ancak sistemde kullanım amaçlarına göre konumlama, hız ayar, debi kontrol ve çift hız valfleri kullanmak mümkündür. Bu tür valflerin değişik kombinasyonları ile iş elemanını değişik konumlardave değişik hızlarda hareket ettirme olanakları vardır. Yine isteğe bağlı olarak çift el emniyetli ve diğer emniyet detayları da mevcuttur.

 

Hidropnömatik Güç Birimi sayesinde büyük enerji tasarrufu elde edilmekle birlikte diğer avantajlarından da bahsetmek gerekir: Yaklaşma stroku pnömatik, ancak çalışma stroku hidrolik olduğundan çok süratli ve daha verimlidir. 0,6 tondan 100 tona kadar geniş çalışma aralığı olup kolay kumanda sistemi, otomasyon sistemlerine kolay adapte olabilmektedir. Komplike olmadığı için bakımı kolaydır. Düşük gürültü düzeyi ile çalışır ve çevre dostu olarak temiz çalışma ortamı sağlar. Saydığımız bu avantajlar işletme maliyetine olumlu yansıdığından ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır.

 

 

Uzay Makina Tic. Ve San. Ltd. Şti.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com