Connect with us

Bakım-Onarım

Kestirimci Bakım

Yayın Tarihi:

-

Servet Şavran, Maray Makine Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı

Kestirimci Bakım, makinalar üzerinden, periyodik aralıklar ile alınan, fiziksel parametre ölçümlerinin zaman içindeki eğilimlerini izleyerek, makina sağlığı hakkında geleceğe yönelik bir kestirimde bulunma yöntemidir.

Kestirimci Bakım yaklaşımının temeli, makinaları durdurmadan, çalışma koşullarında, sağlıkları ile ilgili veriler alınması ve bu verilerin zaman içindeki değişimini izlemektir. Makine sağlığı hakkındaki en kapsamlı veriye titreşim analizi ile ulaşılır. Dönen makinalar, arıza moduna girdiğinde titrer. Bu nedenle Titreşim verilerinin izlenmesi, grafiklerin analizi Kestirimci Bakım ana teması olmuştur.

Makine sağlığı izlenmesinde, Balanssızlık sorunun bir parametredir, Eksen Ayarsızlığı bir parametredir, Mekanik Gevşeklik bir parametredir, Rulman Arızası bir parametredir, Dişli arızası bir parametredir. Bu gibi sorunlar titreşim verilerinin izlenmesi ve analizi ile belirlenebilmektedir.

Titreşim analizi ile tespit edilebilen arızalar:

 • Rulman Arızası Tespiti
 • Dişli Arızası Tespiti
 • Balansızlık Tespiti
 • Kaplin Ayarsızlığı Tespiti
 • Gevşeklik Tespiti
 • Yatak ve Şafttaki Hasar Tespiti
 • Elektriksel Arızaların Tespiti
 • Kayış Kasnak Problemleri Tespiti
 • Yağlama Problemleri Tespiti
 • Metal Yatak Problemleri Tespiti
 • Şaft Arızası Tespiti
 • Kavitasyon Tespiti
 • Rezonans – Kritik Hız Tespiti

Duruş süresinin optimum süreye indirilmesi, ancak makine sağlığının periyodik ölçümler ile izlenmesi sonucunda mümkün olacaktır. Bu nedenle Kestirimci Bakım uygulaması işletmeler için bir zorunluluk halini almıştır.

Kestirimci bakımın önemi

Üretim yapan işletmelerin, fabrikaların, bir başarı ve bütçe hedefi mevcuttur. Bu süreçte beklenmedik olumsuzluklar ve proses akışında kesinti yaşanmaması için, o işletmenin öngörülmeyen, beklenmeyen, sürpriz duruşlarını, üretim kesilmelerini bertaraf etmek gerekiyor. Bu olumsuzlukların ve beklenmeyen durumların yaşanması aslında işletmelerin kaderi olmamalıdır. Çünkü gerekli önlemleri alarak olumsuzlukları engellemek mümkün olacaktır. İşte bu önlemler kestirimci bakımla mümkün olmaktadır.

Kestirimci bakım, çeşitli ölçümler ve analizler sonucu, arıza yaşanmadan ve üretim kaybı gerçekleşmeden erken teşhis uygulamasına verilen addır. Beklenmedik bir arıza nedeniyle makinaların ve bu arızadan dolayı birbirini etkileyen çeşitli ekipmanların oldukça uzun süre devre dışı kalması, çalışamaz halde olması çok çok önemli üretim kayıplarına yol açacaktır. Seri imalat gerçekleştiren firmalardaki üretim kayıpları, ekipmanların bakım-onarım ve tesisin duruş maliyetlerinin artmasına, müşteri odaklı taahhütlerin aksamasından dolayı imaj ve prestij kaybına da yol açabilmektedir.

Üretimi durdurmamak için arızaların daha oluşum esnasında çeşitli test ve analiz yöntemleri kullanılarak tespitinin yapılabildiği kestirimci bakım yöntemiyle, maliyet hesaplamalarında oldukça önemli bir noktaya ulaşmak mümkün olmaktadır. Bakım sürecinde makine arızaları erken teşhis edilebilirse ileride çıkabilecek daha büyük sorunlardan kurtulmakla beraber daha ucuza bakım ve tedavi uygulanmış olur. Şirketler bu sayede önlemlerini çok önceden alabilirler. Kestirimci bakım metotlarına yönelerek, önceden yapılan ölçüm ve analizler sonucunda gerekli önlemler ve aksiyonlar alınarak, belki de gözden kaçabilecek basit durumların, daha önemli ve büyük sıkınlar yaratmasının önüne geçilebilecektir.

Kestirimci Bakım uygulayan firmaların işletmelerinde aşağıdaki yararları gördüğü belirlenmiştir:

 • Bakım faaliyetlerinde %25 -30 azalma
 • Arıza duruş süresinde %35 – 45 azalma
 • Üretimde %20-25 artış
 • Ekipmanların ömürlerinde ve verimliliğinde artış
 • Kritik elemanlar için düzeltici bakıma olanak sağlar
 • Proseslerde ekipmanların arızalı kalma süresini azaltır
 • İşçilik maliyetini azaltır
 • Koruyucu bakıma göre %8-%12 karlılık sağlar
 • Enerji tasarrufunda artış
 • Çalışanların iş yükünün azalması

Arızaların erken tespit edilmesinin önemi

Şu çarpıcı benzetmeyi ortaya koymak gerekir: Aynı tıp alanında olduğu gibi, nasıl erken teşhis önemli ise, erken teşhisle beraber gerekli tedavi ve önlemlerle hastalığın ilerlemesi, başka organlara sirayet ederek büyümesi ve yayılmasının önlenebiliyor olması da çok önemlidir. İşte bu süreçte daha hasta olmadan ya da hasta olmaya ramak kala koruyucu hekimlik denilen kavramın önemi ortaya çıkıyor. Bu örnek bağlamında, Kestirimci bakım metotlarına yönelerek, önceden yapılan ölçüm ve analizler sonucunda, gerekli önlemler ve aksiyonlar alınarak, belki de gözden kaçabilecek basit durumların, daha önemli ve büyük sıkınlar yaratmasının önüne geçilecektir.

Maray Makina Mühendislik

Maray Makina Mühendislik 2010 yılından bu yana kestirimci bakım hizmetleri ile fabrikalarda öngörülmeyen arızaların önüne geçerek, yaptığı yerinde tespitler ile üretimin plansız durmasını engelleyerek üretim kayıplarının önüne geçiyor, ekipmanların maksimum verimde çalışmasını sağlıyor ve enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. Teknolojiye yaptığı yatırımlarla kalitesini sürekli olarak artıran Maray Makina Mühendislik, bu doğrultuda dünyada sektörünün devi durumunda olan Emerson firmasının Online Kestirimci Makina Sağlığı İzleme Sistemleri’nin satışı, kurulumu ve devreye alınması konusunda Türkiye’deki yetkili partneri durumundadır.

Böylece Maray Makina Mühendislik Türk sanayisinin Kestirimci bakımda, çağdaş teknolojiler uygulamasına geçişinde, kaliteli ve güvenilir hizmetler sunarak ülkemize ve sanayimize artı değer katmayı hedefliyor. Endüstriyel tesislere, büyük veya küçük ölçekli işletmelere ölçüm, danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren bir mühendislik şirketi olan Maray Makina, kestirimci bakım konusunda ülkenin tanınan ve tercih edilen bir markasıdır. Maray Makina Mühendisliğin ölçümler ve analizler sonrası hazırladığı raporlar ile ekipmanlarınızın mevcut sağlığı hakkında sürekli bilgi sahibi olacak ve planlı bakım günlerinizde bu rapor doğrultusunda doğru ekipmanlara fokuslanarak efektif bir bakım yapmış olacaksınız. Unutmayınız ki ölçülmeyen hiçbir şey yönetilemez.

Türkiye’de kestirimci bakım servis hizmeti veren en büyük ve güvenilir firması olduğunuzu söylerken, biz anlayış olarak hizmet verdiğimiz her fabrikadaki, işletmedeki, tesisteki tüm varlıkları ve ekipmanları bu ülkenin milli serveti olarak görüyoruz. İşletmelerin zaman ve mali kayıplarını kendi kaybımız ve ülkenin ekonomik kaybı olarak görüyoruz. İnanın bu anlayış bizim bünyemizde yer alan tüm ekip arkadaşlarımızda, hizmet verdiğimiz işletmelere karşı aidiyet duygusunu ön plana çıkarmaktadır. Şunu samimiyetle vurgulamak istiyorum, biz kendimizi hizmet verdiğimiz her işletmenin, her fabrikanın, her tesisisin organizasyon yapısı içerisinde bir yerde ve yakınlıkta görüyoruz.

Türkiye’nin bu alanda en geniş teknik ekibine sahibiz ve ülkenin her coğrafyasında, işletmelerin fulltime üretim yaptıkları bilinci içerisinde, proaktif çalıştığımızı, yani 7/24 hafta sonu, tatiller dahil hizmet verdiğimizi belirtmek istiyorum. Kestirimci bakım alanında hizmet veren en büyük ve güvenilir firma olduğumuz noktasında ise şunları belirtmek isterim; Maray Makine Mühendislik ailesi olarak, değerli müşterilerimizin teveccühleri sayesinde geldiğimiz bu konumu, yeni hedeflerimiz için bir sıçrama noktası olarak görüyor ve daha iyi hizmetler verebilmek için yeni yatırımlar yapıyoruz.

Bu doğrultuda dünyada sektörünün devi durumunda olan Emerson firması ile 2016 yılı içerisinde Online Kestirimci Makina Sağlığı İzleme Sistemleri’nin satışı, kurulumu ve devreye alınması konusunda anlaşmış olup Türkiye’de bu alandaki yetkili partnerleri durumundayız. Böylece Türk sanayisinin kestirimci bakımda; çağdaş teknolojiler uygulamasına geçişinde; kaliteli ve güvenilir hizmetler sunarak ülkemize ve sanayimize artı değer katmayı hedefliyoruz.

Enerji verimliliği için Kestirimci Bakım

Her makinede bir arıza oluştuğunda titreşim seviyesinde bir artış olmaktadır. Dönen makinelerde oluşan arızaların sebepleri ve titreşim ile ilişkileri iyi anlaşılırsa arızaları belirlemek kolay olmaktadır. Titreşim istenmeyen bir harekettir; çünkü boşa enerji harcar ve istenmeyen ses ve gürültü oluşturur. Titreyen makine fazladan elektrik enerjisi tüketir. Bu sorun ne kadar erken fark edilirse ve çözüm geliştirilirse; enerjiden o kadar tasarruf elde edilmiş olacaktır.

Örneğin elektrik motorlarının ya da herhangi bir mekanik ekipmanın arızalı çalışma sırasında fazladan titreşimle harcadığı enerji ile bakım sonrasında harcadığı enerji karşılaştırıldığında; arıza aşamasında daha fazla enerji harcarken; bakım sonrasında harcanan enerjinin düştüğü gözlenecektir. Bu da elektrik faturasına olumlu şekilde yansımanın yanı sıra enerji verimliliği sağlayarak çevreyle daha dost bir üretimi mümkün kılacaktır.

Maray Makina’yı sektördeki diğer firmalardan ayıran özellikler:

Maray Makina’nın öne çıkan en önemli özelliği tecrübesidir. Proaktif çalışma yapısı sayesinde fabrikaların ihtiyaçlarına 7/24 çözüm getiren firma; en yüksek teknolojiyi takip edip hizmetlerine uygulamaktadır. Bütün bunların sayesinde Maray Makina Mühendislik işletmelere ölçümler ve analizler sonucunda tam isabetli raporlar hazırlıyor; işletmenize ise bu raporlar doğrultusunda planlı bakım günlerinde tespit edilen arızalara odaklanmak kalıyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com