Connect with us

Kayış ve Kayış Tahrikleri

Setli kayış kullanımlarında kayış gerginlik ayarı

Published

on

Anıl Tepe, Optibelt Türkiye Satış Mühendisi

Bilindiği üzere V kayışların sürtünme esasına göre, zaman kayışları ise pozitif temas ilkesine bağlı olarak çalışan güç aktarma elemanlarıdır. Endüstride kullanılan diğer tüm kayış tipleri bu iki ana grup altında çeşitlenmektedir.

Verimli bir sistem kurmak ya da mevcut sistemde kullanmakta olduğunuz kayışlardan verim almak istiyorsanız kayışların gerginliği en önemli parametrelerden bir tanesidir. Peki, neden bu kadar önemlidir?

V kayışları Şekil 1’de görüldüğü gibi üç farklı kuvvete maruz kalmaktadır. Kayışların gerginliğini ise dikey kuvvet olarak gösterilen basınç kuvveti oluşturur. Bu kuvvet doğrudan kayış-kasnak arasındaki sürtünme kuvvetine etki etmektedir. Bu da direkt sistem verimliliğini etkiler.

Şekil 1. Kayışlarda Güç Aktarım Tipleri

Gerginlik değeri kayış-kasnak sitemindeki birçok parametreye bağlıdır. Bunlar temel olarak;

 • Maksiumum tork
 • Kasnak çapları
 • Kasnak merkezleri arası mesafe
 • Çalışma ortamı ve çalışma süreleri
 • Emniyet katsayısı
 • Kayış tipidir.

Bu parametlere bağlı olarak kayışların seçimleri yapılıp gerginlikleri formüllerle hesaplanmaktadır. Elle yapılan gerginlik kontrolleri ise bu yaklaşıma uymamaktadır. Pratik olarak kullanabilecek kayışların gerginlik cihazları ile profesyonel bir şekilde Şekilde 2’deki gibi montaj yapmak mümkündür. Opti TT bu amaç için geliştirilmiştir.

Şekil 2. Opti TT ile Temassız Kayış Gerginlik Kontrolü

Kayışların gerginliğinin V kayışlarında çok fazla olması durumunda:

 • Kayışların maruz kaldığı aşırı gerginlikten dolayı iç yapıları kısa sürede bozulabilir,
 • Kasnaklara aşırı yükler bineceği için rulman dağılmalarına sebep olabilir,
 • Mile uygulanan gerilim kuvvetleri artar.

Gerginliği V kayışlarında olması gereken değerden düşük olursa;

 • Sistem her dur / kalk yaptığında daha fazla metalle sürtünerek her iki yüzeyde de deformasyonlar artar,
 • Koruma muhafazasında veya cevresinde un gibi siyah kauçuk parçalar gözlenebilir,
 • Sistemi tahrik edemeyebilir,
 • Kayışlar boşa dönerek yanabilir,
 • Kayışların kesit alanları daralarak gerginlikler hızla değişebilir,
 • Şiddetli kayış titreşimi dolayısıyla makina üzerinde titreşime sebep olabilir,
 • Aşırı çalışma gürültüsü oluşabilir.

Yanlış montajdan kaynaklı bu tip hatalar ile karşılaşmamak için öncelikle sistemdeki veya tasarımlardaki kayış gerginliklerini; Optibelt CAP programları ile hesaplanabilir. Hesaplama sonrasında ise Şekil 3’de raporun ilgili bölümünden kayış gerginlik değerini “frekans” olarak veya “newton” cinsinden hesaplanır.

Set kayış gerginlik ayarı

4 kayışının set halinde kullanıldığı örnek bir hesaplama yapıldığında ve Şekil 3’teki gerginlik değerleri elde edildiğinde;

Şekil 3. Örnek Optibelt CAP gerginlik hesabı (temsili)

İlk olarak kasnak yüzeylerinin aşınmadığını, kullanıma uygun olduğunu kabul ederek kayışlar takılsın ve bir miktar gerdirdikten sonra aşağıdaki gerginlik değerlerinin ölçüldüğünü varsayalım.

Şekil 4. Temsili kayış gerginlik değerleri

Bu aşamada yapılması gereken, diğerlerine göre gevşek durumda olan 14 Hz gerginliğe sahip kayışın, raporda hesaplanmış olan 17,68 Hz’e kadar gerdirilmesidir. Bu sağlandığında yaklaşık olarak son durum Şekil 5’teki gibi olur.

Şekil 5. CAP raporunda hesaplanan gerginlik değerine göre temsili doğru montaj  değerleri

Sistemi devreye aldıktan 1-4 saat sonra kayış gerginlikleri değişeceği için gerginlikler tekrar kontrol edilmelidir. Kontrol sonrasında kayış gerginliği rapordaki “retension” değerine göre yukarıdaki açıklandığı şekilde gerginlik ayarı tekrarlanmalıdır. Aynı şekilde periyodik kontrollerde referans değeri hep “retension” da belirtilen değer olmalıdır.

Kayış gerginliğinin farklı olmasının sebepleri;

 • Kayışların çevre uzunluklarının milimetrik olarak da olsa farklılık göstermesi,
 • Aşınmış kasnak yüzeyleri,
 • Kayışların ağırlıkları,
 • Kasnak hizalaması,
 • Üretim işlemine bağlı olarak toleranslar içinde kayışlardaki genişlik ve açı farklılığı.

Sonuç olarak, kayışların tipleri de doğru montaj önemlidir. Sistemdeki gücü / momenti eşit bir şekilde iletmenin yolu doğru gerginliktir.

Makina ve Endüstri Mühendisi. Üniversite sonrasında bir yıl International Language Academy of Canada-Vancouver'da dil eğitimini tamamlamıştır. Üniversite yıllarında Sampa Otomotiv'de uzun dönem Ar&Ge stajerliği ile çalışma hayatına başlayıp dil eğitimi sonrasında profesyonel iş hayatına Caterpillar/FG Wilson'da devam etmiştir. Üç yılı aşkın süredir Optibelt Türkiye'de Trakya ve Güney Marmara Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Kayış ve Kayış Tahrikleri

MEGASYNC™ Gold2 ve Silver3 ile tanışın

Published

on

By

Güç aktarım dünyasında yenilik ve gelişim başarının en önemli unsurları olarak öne çıkıyor. Megadyne, MEGASYNC™ ailesinin en yeni üyeleri olan Gold2 ve Silver3’ü tanıtıyor.

Geliştirilmiş kauçuk sonsuz zaman kayışı serisi

Bu ürün ailesinin Gold2 ve Silver3 isimleri Megadyne müşterilerine bir şeyler çağrıştırsa da, Gold2 ve Silver3 tanıdık ürünlerin geliştirilmiş versiyonlarını temsil ediyor.

Çok yönlü olan MEGASYNC™ ailesi; ağır sanayide, ağaç kesme makinelerinde ve malzeme taşımada uygulama alanı buluyor. En son eklemeler, bu ortamlardaki farklı rollere hitap ediyor.

Gold2 ve Silver3’ü öncekilerden ayıran özellikler

RPP ve Silver kauçuk sonsuz zaman kayışlarının yükseltilmiş bir versiyonu olan Gold2, dişlilerin ve makaralı zincir tahriklerinin avantajlarını birleştirirken, dezavantajları en aza indiriyor. Birinci sınıf malzemelerden üretilen ve zorlu testlere tabi tutulan bu ürün, zorlu koşullarda dayanıklılık sağlıyor. Üstün bir K-glass kordonu ile güçlendirilmiş yüksek performanslı NBR bileşiği, ürünün esnekliğini artırıyor. Mevcut sabit oluklu profillerle değiştirilebilirlik sağlayan RPC profiline sahip Gold2, çeşitli uygulamalar için güvenilir bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Silver3, önceki Silver ve Silver2 kayış serilerinden %20 daha yüksek güç oranıyla öncüllerinden daha iyi performans gösterirken, aynı fiyat seviyesini koruyor. Fiber yüklü nitril ve üstün fiberglas kordondan üretilen bu ürün, diğer derin profilli sistemlerle tam işlevsel değiştirilebilirlik sunuyor. Bu sayede kasnakları değiştirmeye gerek kalmadan mevcut RPP veya Silver ve Silver2 sistemler için uygun maliyetli bir yükseltme sağlıyor. Gold2 kayışına benzer şekilde Silver3, ağır hizmet malzemeleri ve zorlu koşullar dahil olmak üzere çeşitli ortamlara uygunluk sunuyor.

Daha fazla dayanıklılık ve MEGASYNC™ kayışlarının ömrünün uzatılması için geliştirilmiş bir dişe kaplama kumaşa sahip olan yeni versiyonlar; bu önleyici yaklaşımla uzun süreli kullanım, aşınma ve yıpranmayı öngörerek kullanıcıları için maliyetleri en aza indirmeyi amaçlıyor.

Endüstri deneyimi sunuyor

Sürekli olarak yenilik yapmanın ve çözümlerini geliştirmenin yollarını arayan endüstri uzmanı Megadyne, bu trendlerle uyumlu olarak MEGASYNC™ serisine yaptığı en son eklemelerle gelişen güç aktarım ve yüksek performanslı endüstriler dünyası için özel olarak tasarlanmış, gelişmiş kauçuk sonsuz zaman kayışları sunuyor.

MEGASYNC™ ailesini tanımak ve Gold2 ile Silver3 kauçuk sonsuz zaman kayışlarının özelliklerini keşfetmek için Megadyne uzmanlarıyla bağlantı kurun.

Continue Reading

Kayış ve Kayış Tahrikleri

Megadyne’nin Megaflex zaman kayışı serisini keşfedin

Published

on

By

[voiserPlayer]

Megadyne’nin Megaflex serisi, termoplastik poliüretandan imal edilmiştir. Dayanıklı, yüksek performanslı zaman kayışlarıdır ve bu da aşınmaya karşı üstün bir direnç sağlar. Esnekliğin artması için tasarlanan seri, özellikle güç aktarımı ile ağır yüklerin ve yüksek hızların söz konusu olduğu transmisyon uygulamaları için ön plana çıkıyor. Çinko kaplı kordlar, yüksek çekiş yükü veya en yüksek güçte bile kayışların sorunsuz ve güvenilir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yapısındaki yüksek kaliteli malzemeler sayesinde ozon, yağ, gres ve petrolden kaynaklanan deformasyona karşı dayanımı yüksek olan kayışlar, -25 °C ile 80 °C arasındaki sıcaklıklarda verimli ve doğru bir şekilde çalışabilmektedir.

Maksimum esneklik 

Megaflex zaman kayışın en göze çarpan özelliği; düşük performansa ve arızalanmalara neden olabilecek uzamalar veya diğer boyutsal sorunlarla ilgili kaygılara yer bırakmadan, kayış tahrikleri programlama konusunda tasarım mühendislerine serbestlik sağlar. Ayrıca Megaflex kayışların sunduğu esneklik, kurulumdan çok önce başlar. Müşteriler, üretim aşamasında farklı bileşenleri ve yapı malzemelerini seçerek, yeni Megaflex kayışlarını özel uygulama gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarlayabilir. Örneğin kordların, kevlar ve çeşitli çelik konfigürasyonları içeren bir dizi seçeneği mevcuttur. Kayışın arkası, özellikle ağır veya aşındırıcı ürünler içeren uygulamalara yönelik olarak ekstra koruma sağlayan çeşitli malzemelerle kaplanabilir. Çoğu genişlik ve uzunluk da mevcuttur ve Megaflex kayışlarının yüzeyleri anti-statik hale getirilebilir.

Artık her yerde iş başında

Megaflex zaman kayışları kaliteli malzemesinin ve yapısının gücü ile dayanıklılığını esas alan özellikle zorlu çözümlerin üstesinden gelmek için çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda, tahrik düzeni tasarımlarını kolaylaştırmak için kayışın olağanüstü operasyonel esnekliğinden yararlanılır. Megaflex zaman kayışları; taşıma kızağı uygulamaları için otomotiv endüstrisinde, koşu bantlarında, fitness sektöründe, Blue FCM sertifikalı poliüretan ile birlikte gıda sektöründe kullanılabilir; ayrıca, mermer ve doğaltaş sektöründe, mermer kesim uygulamalarında da rastlamak mümkündür. Bunlar, Megaflex kayışları ile son kullanıcılara özel çözümlerin sunulduğu belli başlı endüstri segmentleridir.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et