Connect with us

Dişliler

Kırık dişli arızalarının tespitinde en etkili yöntem: Zaman Dalga Formu

Yayın Tarihi:

-

Prüftechnik Turkiye Vaka Analizleri

Özgün Yakar, Yusuf İhtiyaroğlu, İsmail Aydoğan

Türkiye’de bulunan ve titreşim ölçüm ve analiz hizmetini üstlendiğimiz bir fabrikada yer alan motor–redüktör–pompa makine dizisinin durumu Vibxpert II cihazıyla ölçülen titreşim verileri üzerinden periyodik olarak takip edilmektedir.

İvme Spektrumları incelendiğinde ise titreşim seviyelerinin normal kabul edilen seviyelerde olduğu ve Dişli Birleşme Frekansında (GMF) herhangi bir artış olmadığı görülmektedir.

Bu durum kırık dişli arızalarının tespiti için izlenebilecek en iyi yöntemin Spektrum analizi yerine Zaman Dalga Formu analizi olduğunu açıkça göstermektedir.

Sonraki sayfalarda, arızanın gelişimi sırasındaki ve bakım sonrasındaki titreşim durumları Waterfall grafikleriyle sunulmuştur.

Dişli kutusu giriş şaftı hızı 997 RPM, çıkış şaftı hızı 410 RPM’dir. GMF 431Hz’dir.

21.08.2017 tarihinde tespit yapılmış ve bu tarihten sonra dişli kutusu değiştirilmiştir.

GDE-A Zarf Spektrumu Waterfall Grafikleri

GDE-A İvme Zaman Dalga Formu Waterfall Grafikleri

GDE-A İvme Zaman Dalga Formu

GDE-A Zarf Zaman Dalga Formu

GDE-A İvme Toplam Değer Trendi

Zaman dalga formları incelendiğinde dişli kutusunun şaft dönüş hızının (6,85Hz/410RPM) periyotlarında darbeler meydana geldiği görülmüştür. Dişlinin değişiminin ardından ise ortalama titreşim seviyesinin değişmediği ancak zaman sinyalindeki darbelerin ortadan kalktığı görülmüştür.

Toplam değer trendinde de dişli kutusunun değişimi öncesi ve sonrasında kayda değer bir değişime rastlanmamıştır.

Sonuç olarak dişli kutularının titreşim analizi yapılırken mutlaka Zaman Dalga Formu analizine başvurulmalıdır.

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com